Brøndby kom skidt fra land, da holdet søndag på udebane spillede 2-2 mod AGF i Superligaen.
Aarhusianerne lagde et højt tryk på gæsterne fra kampens start, og AGF lykkedes med at komme foran efter et kvarters spil.
Cheftræner i Brøndby, Niels Frederiksen, siger efter kampen, at han var nødt til at træde i karakter i pausen for at løfte spillernes niveau.
– Jeg var ikke helt så stille i pausen, som jeg plejer at være, og der var nogle taktikbrikker, der røg rundt i rummet på et tidspunkt.
– Jeg synes ikke, at spillerne havde den intensitet og energi, der skulle til, og det var ikke i orden, siger han.
Resultatet mod AGF kom efter, at Brøndby i onsdags tabte i pokalturneringen med hele 0-4 til Aarhus Fremad, der spiller i landets tredjebedste række.
I den kamp kom Brøndby ligeledes skidt fra start og var bagud med 0-3 i pausen.
Alligevel mener Niels Frederiksen ikke, at man kan klandre Brøndby-spillerne for at mangle den rette indstilling fra kampenes begyndelse.
I stedet lægger han vægt på, at holdet viste mental styrke mod AGF.
– Jeg synes ikke, at manglende energi er noget, der kendetegner os. Stort set alle kampe, vi har spillet, har været med høj energi og intensitet.
– Jeg må give spillerne stor ros for deres anden halvleg mod AGF, og jeg må give dem ros for, at vi kom igen, selv om vi var bagud to gange.
– Starten har intet med vores taktik at gøre. Det handler om, at vi skal sørge for at bringe den energi ind i kampen, som der skal til, siger han.
AGF-anfører Patrick Mortensen er omvendt heller ikke tilfreds med det udtryk, som aarhusianerne leverede, efter at være kommet foran tidligt i kampen.
– Vi kom godt i gang, men af en eller anden grund faldt vi i vores aggressivitet, og vi tillod, at de havde bolden.
– Det blev alt for meget på deres præmisser. Jeg ved ikke, om vi blev trætte, eller hvad der lige skete, siger han.
Angriberen fik scoret til 2-1 efter 79 minutter, men kun seks minutter efter fik Brøndby udlignet til 2-2.
– Det er dejligt at være ham, der scorede målet, men det er ikke godt nok, at vi lukkede et mål ind så sent.
– Jeg sad i slutminutterne og havde en dårlig følelse. Jeg tænkte, at kampen nok hældte mest til, at Brøndby ville få scoret, hvis vi spillede i meget længere tid, siger Patrick Mortensen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Australien – Egypten
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
LIGE NU
