Utilfreds Brøndby-træner smed med taktikbrikker

Niels Frederiksen er langtfra tilfreds med, at hans mandskab spillede uden intensitet i starten mod AGF.



Brøndby kom skidt fra land, da holdet søndag på udebane spillede 2-2 mod AGF i Superligaen.

Aarhusianerne lagde et højt tryk på gæsterne fra kampens start, og AGF lykkedes med at komme foran efter et kvarters spil.

Cheftræner i Brøndby, Niels Frederiksen, siger efter kampen, at han var nødt til at træde i karakter i pausen for at løfte spillernes niveau.

– Jeg var ikke helt så stille i pausen, som jeg plejer at være, og der var nogle taktikbrikker, der røg rundt i rummet på et tidspunkt.

– Jeg synes ikke, at spillerne havde den intensitet og energi, der skulle til, og det var ikke i orden, siger han.

Resultatet mod AGF kom efter, at Brøndby i onsdags tabte i pokalturneringen med hele 0-4 til Aarhus Fremad, der spiller i landets tredjebedste række.

I den kamp kom Brøndby ligeledes skidt fra start og var bagud med 0-3 i pausen.

Alligevel mener Niels Frederiksen ikke, at man kan klandre Brøndby-spillerne for at mangle den rette indstilling fra kampenes begyndelse.

I stedet lægger han vægt på, at holdet viste mental styrke mod AGF.

– Jeg synes ikke, at manglende energi er noget, der kendetegner os. Stort set alle kampe, vi har spillet, har været med høj energi og intensitet.

– Jeg må give spillerne stor ros for deres anden halvleg mod AGF, og jeg må give dem ros for, at vi kom igen, selv om vi var bagud to gange.

– Starten har intet med vores taktik at gøre. Det handler om, at vi skal sørge for at bringe den energi ind i kampen, som der skal til, siger han.

AGF-anfører Patrick Mortensen er omvendt heller ikke tilfreds med det udtryk, som aarhusianerne leverede, efter at være kommet foran tidligt i kampen.

– Vi kom godt i gang, men af en eller anden grund faldt vi i vores aggressivitet, og vi tillod, at de havde bolden.

– Det blev alt for meget på deres præmisser. Jeg ved ikke, om vi blev trætte, eller hvad der lige skete, siger han.

Angriberen fik scoret til 2-1 efter 79 minutter, men kun seks minutter efter fik Brøndby udlignet til 2-2.

– Det er dejligt at være ham, der scorede målet, men det er ikke godt nok, at vi lukkede et mål ind så sent.

– Jeg sad i slutminutterne og havde en dårlig følelse. Jeg tænkte, at kampen nok hældte mest til, at Brøndby ville få scoret, hvis vi spillede i meget længere tid, siger Patrick Mortensen.

/ritzau/



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

‘Han skal ingen steder’

Store navne kan forlade Brøndby IF

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

To danskere færdige i norsk klub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Aldrig nogensinde FCK

Vild Diant Ramaj-historie

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Det kommer til at trække ud

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Mohamed Salah har sagt undskyld

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Intet aftryk!

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Dansker trukket ind i skandalesag

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Dansk stjerne pønser på klubskifte

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Storklubber følger FCN-juvel

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil