Utilfreds Brøndby-træner smed med taktikbrikker

Niels Frederiksen er langtfra tilfreds med, at hans mandskab spillede uden intensitet i starten mod AGF.



Brøndby kom skidt fra land, da holdet søndag på udebane spillede 2-2 mod AGF i Superligaen.

Aarhusianerne lagde et højt tryk på gæsterne fra kampens start, og AGF lykkedes med at komme foran efter et kvarters spil.

Cheftræner i Brøndby, Niels Frederiksen, siger efter kampen, at han var nødt til at træde i karakter i pausen for at løfte spillernes niveau.

– Jeg var ikke helt så stille i pausen, som jeg plejer at være, og der var nogle taktikbrikker, der røg rundt i rummet på et tidspunkt.

– Jeg synes ikke, at spillerne havde den intensitet og energi, der skulle til, og det var ikke i orden, siger han.

Resultatet mod AGF kom efter, at Brøndby i onsdags tabte i pokalturneringen med hele 0-4 til Aarhus Fremad, der spiller i landets tredjebedste række.

I den kamp kom Brøndby ligeledes skidt fra start og var bagud med 0-3 i pausen.

Alligevel mener Niels Frederiksen ikke, at man kan klandre Brøndby-spillerne for at mangle den rette indstilling fra kampenes begyndelse.

I stedet lægger han vægt på, at holdet viste mental styrke mod AGF.

– Jeg synes ikke, at manglende energi er noget, der kendetegner os. Stort set alle kampe, vi har spillet, har været med høj energi og intensitet.

– Jeg må give spillerne stor ros for deres anden halvleg mod AGF, og jeg må give dem ros for, at vi kom igen, selv om vi var bagud to gange.

– Starten har intet med vores taktik at gøre. Det handler om, at vi skal sørge for at bringe den energi ind i kampen, som der skal til, siger han.

AGF-anfører Patrick Mortensen er omvendt heller ikke tilfreds med det udtryk, som aarhusianerne leverede, efter at være kommet foran tidligt i kampen.

– Vi kom godt i gang, men af en eller anden grund faldt vi i vores aggressivitet, og vi tillod, at de havde bolden.

– Det blev alt for meget på deres præmisser. Jeg ved ikke, om vi blev trætte, eller hvad der lige skete, siger han.

Angriberen fik scoret til 2-1 efter 79 minutter, men kun seks minutter efter fik Brøndby udlignet til 2-2.

– Det er dejligt at være ham, der scorede målet, men det er ikke godt nok, at vi lukkede et mål ind så sent.

– Jeg sad i slutminutterne og havde en dårlig følelse. Jeg tænkte, at kampen nok hældte mest til, at Brøndby ville få scoret, hvis vi spillede i meget længere tid, siger Patrick Mortensen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sydafrika – Canada

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg

Jordan – Argentina