Brøndby-træner kommenterer Schwartau-situation

Jesper Sørensen har bidt mærke i udtalelserne, der er kommet fra Schwartaus agentfirma, men vil ikke afsløre Brøndbys plan med talentet.



Der har været meget debat om stortalentet Oscar Schwartaus rolle i Brøndby IF i denne sæson, og tidligere på ugen blandede Thomas Rasmussen fra spillerens agentfirma sig i debatten.

Til Ekstra Bladet forklarede Thomas Rasmussen, at agentfirmaet har svært ved at se en plan for 17-årige Oscar Schwartau i Brøndby, og at en kontraktforlængelse i øjeblikket ikke er en tanke.

Søndag fik den unge offensivspiller så noget tiltrængt spilletid i sejren over FC Midtjylland, og efter kampen blev Brøndbys cheftræner, Jesper Sørensen, spurgt ind til stortalents situation af Viaplay.

– Ja, det (udtalelserne, red.) har jeg godt bidt mærke i, sagde Jesper Sørensen til Viaplay og fortsatte:

– Det er jo sådan, at spillere rigtig gerne vil spille. Oscar er et rigtig stort talent, som vi er glade for at have i Brøndby. Det er rigtigt, at jeg ikke har spillet ham så meget som min forgænger, men i en klub som Brøndby er der en konkurrencesituation.

Viaplay-vært Mads Laudrup spurgte derefter ind til planen med Oscar Schwartau, men den ville Jesper Sørensen ikke ud med.

– Det synes jeg ikke, at jeg skal stå her og sige. Den tager vi med Oscar. Det, synes jeg, er mest ret og rimeligt. Vi prøver så godt vi kan at skabe et miljø omkring ham, så han kan blive den bedst mulige fodboldspiller, og spilletid kommer, når det kommer, og nogle gange kommer det i perioder.

– Jeg har givet andre mere, for eksempel Mathias Kvistgaarden, der måske har fået et gennembrud i den periode, jeg har været her. De to var måske mere ligestillede i efteråret (2022). Sådan er det nogle gange. Der er ikke mere tid, end der er. Og så synes jeg, det var rigtig dejligt at se, at i sine minutter i dag fik han (Schwartau) gjort alt, hvad han kunne for at vise mig, at der skulle komme flere, sagde Sørensen. 

I denne sæson har Oscar Schwartau fået to indhop for Brøndby IF. 





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Brasiliansk VM-mavepuster

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt