Brøndby-træner kommenterer Schwartau-situation

Jesper Sørensen har bidt mærke i udtalelserne, der er kommet fra Schwartaus agentfirma, men vil ikke afsløre Brøndbys plan med talentet.



Der har været meget debat om stortalentet Oscar Schwartaus rolle i Brøndby IF i denne sæson, og tidligere på ugen blandede Thomas Rasmussen fra spillerens agentfirma sig i debatten.

Til Ekstra Bladet forklarede Thomas Rasmussen, at agentfirmaet har svært ved at se en plan for 17-årige Oscar Schwartau i Brøndby, og at en kontraktforlængelse i øjeblikket ikke er en tanke.

Søndag fik den unge offensivspiller så noget tiltrængt spilletid i sejren over FC Midtjylland, og efter kampen blev Brøndbys cheftræner, Jesper Sørensen, spurgt ind til stortalents situation af Viaplay.

– Ja, det (udtalelserne, red.) har jeg godt bidt mærke i, sagde Jesper Sørensen til Viaplay og fortsatte:

– Det er jo sådan, at spillere rigtig gerne vil spille. Oscar er et rigtig stort talent, som vi er glade for at have i Brøndby. Det er rigtigt, at jeg ikke har spillet ham så meget som min forgænger, men i en klub som Brøndby er der en konkurrencesituation.

Viaplay-vært Mads Laudrup spurgte derefter ind til planen med Oscar Schwartau, men den ville Jesper Sørensen ikke ud med.

– Det synes jeg ikke, at jeg skal stå her og sige. Den tager vi med Oscar. Det, synes jeg, er mest ret og rimeligt. Vi prøver så godt vi kan at skabe et miljø omkring ham, så han kan blive den bedst mulige fodboldspiller, og spilletid kommer, når det kommer, og nogle gange kommer det i perioder.

– Jeg har givet andre mere, for eksempel Mathias Kvistgaarden, der måske har fået et gennembrud i den periode, jeg har været her. De to var måske mere ligestillede i efteråret (2022). Sådan er det nogle gange. Der er ikke mere tid, end der er. Og så synes jeg, det var rigtig dejligt at se, at i sine minutter i dag fik han (Schwartau) gjort alt, hvad han kunne for at vise mig, at der skulle komme flere, sagde Sørensen. 

I denne sæson har Oscar Schwartau fået to indhop for Brøndby IF. 





Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Sønderjyske – Brøndby IF

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Silkeborg IF – Randers FC

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Bayern München laver vildt comeback

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Arsenal vinder og lægger pres på City

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer