Brøndby-træner kommenterer Schwartau-situation

Jesper Sørensen har bidt mærke i udtalelserne, der er kommet fra Schwartaus agentfirma, men vil ikke afsløre Brøndbys plan med talentet.



Der har været meget debat om stortalentet Oscar Schwartaus rolle i Brøndby IF i denne sæson, og tidligere på ugen blandede Thomas Rasmussen fra spillerens agentfirma sig i debatten.

Til Ekstra Bladet forklarede Thomas Rasmussen, at agentfirmaet har svært ved at se en plan for 17-årige Oscar Schwartau i Brøndby, og at en kontraktforlængelse i øjeblikket ikke er en tanke.

Søndag fik den unge offensivspiller så noget tiltrængt spilletid i sejren over FC Midtjylland, og efter kampen blev Brøndbys cheftræner, Jesper Sørensen, spurgt ind til stortalents situation af Viaplay.

– Ja, det (udtalelserne, red.) har jeg godt bidt mærke i, sagde Jesper Sørensen til Viaplay og fortsatte:

– Det er jo sådan, at spillere rigtig gerne vil spille. Oscar er et rigtig stort talent, som vi er glade for at have i Brøndby. Det er rigtigt, at jeg ikke har spillet ham så meget som min forgænger, men i en klub som Brøndby er der en konkurrencesituation.

Viaplay-vært Mads Laudrup spurgte derefter ind til planen med Oscar Schwartau, men den ville Jesper Sørensen ikke ud med.

– Det synes jeg ikke, at jeg skal stå her og sige. Den tager vi med Oscar. Det, synes jeg, er mest ret og rimeligt. Vi prøver så godt vi kan at skabe et miljø omkring ham, så han kan blive den bedst mulige fodboldspiller, og spilletid kommer, når det kommer, og nogle gange kommer det i perioder.

– Jeg har givet andre mere, for eksempel Mathias Kvistgaarden, der måske har fået et gennembrud i den periode, jeg har været her. De to var måske mere ligestillede i efteråret (2022). Sådan er det nogle gange. Der er ikke mere tid, end der er. Og så synes jeg, det var rigtig dejligt at se, at i sine minutter i dag fik han (Schwartau) gjort alt, hvad han kunne for at vise mig, at der skulle komme flere, sagde Sørensen. 

I denne sæson har Oscar Schwartau fået to indhop for Brøndby IF. 



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Griner af AaB-rygte

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Frank reddet i døende sekunder

Stor derby-bøde til FC København

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

På rov i FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Rigmand vild med FC København-aftale

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Froholdt får kæmpe hæder

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

– Det har man nok aldrig set før

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Patrick Da Silva idømt fængsel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Har ikke ubegrænset kredit

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr