Brøndby-træner kommenterer Schwartau-situation

Jesper Sørensen har bidt mærke i udtalelserne, der er kommet fra Schwartaus agentfirma, men vil ikke afsløre Brøndbys plan med talentet.



Der har været meget debat om stortalentet Oscar Schwartaus rolle i Brøndby IF i denne sæson, og tidligere på ugen blandede Thomas Rasmussen fra spillerens agentfirma sig i debatten.

Til Ekstra Bladet forklarede Thomas Rasmussen, at agentfirmaet har svært ved at se en plan for 17-årige Oscar Schwartau i Brøndby, og at en kontraktforlængelse i øjeblikket ikke er en tanke.

Søndag fik den unge offensivspiller så noget tiltrængt spilletid i sejren over FC Midtjylland, og efter kampen blev Brøndbys cheftræner, Jesper Sørensen, spurgt ind til stortalents situation af Viaplay.

– Ja, det (udtalelserne, red.) har jeg godt bidt mærke i, sagde Jesper Sørensen til Viaplay og fortsatte:

– Det er jo sådan, at spillere rigtig gerne vil spille. Oscar er et rigtig stort talent, som vi er glade for at have i Brøndby. Det er rigtigt, at jeg ikke har spillet ham så meget som min forgænger, men i en klub som Brøndby er der en konkurrencesituation.

Viaplay-vært Mads Laudrup spurgte derefter ind til planen med Oscar Schwartau, men den ville Jesper Sørensen ikke ud med.

– Det synes jeg ikke, at jeg skal stå her og sige. Den tager vi med Oscar. Det, synes jeg, er mest ret og rimeligt. Vi prøver så godt vi kan at skabe et miljø omkring ham, så han kan blive den bedst mulige fodboldspiller, og spilletid kommer, når det kommer, og nogle gange kommer det i perioder.

– Jeg har givet andre mere, for eksempel Mathias Kvistgaarden, der måske har fået et gennembrud i den periode, jeg har været her. De to var måske mere ligestillede i efteråret (2022). Sådan er det nogle gange. Der er ikke mere tid, end der er. Og så synes jeg, det var rigtig dejligt at se, at i sine minutter i dag fik han (Schwartau) gjort alt, hvad han kunne for at vise mig, at der skulle komme flere, sagde Sørensen. 

I denne sæson har Oscar Schwartau fået to indhop for Brøndby IF. 





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

DIF erobrer Göteborg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

FC København kan miste endnu en stjerne

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Flere slagter dansker efter grim aktion

Afsløring: FC København sælger Achouri

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar for FC København

Spanien har et ekstra øje på Messi

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Udpeger VM’s tre bedste trænere