Brøndby-træner kommenterer Schwartau-situation

Jesper Sørensen har bidt mærke i udtalelserne, der er kommet fra Schwartaus agentfirma, men vil ikke afsløre Brøndbys plan med talentet.



Der har været meget debat om stortalentet Oscar Schwartaus rolle i Brøndby IF i denne sæson, og tidligere på ugen blandede Thomas Rasmussen fra spillerens agentfirma sig i debatten.

Til Ekstra Bladet forklarede Thomas Rasmussen, at agentfirmaet har svært ved at se en plan for 17-årige Oscar Schwartau i Brøndby, og at en kontraktforlængelse i øjeblikket ikke er en tanke.

Søndag fik den unge offensivspiller så noget tiltrængt spilletid i sejren over FC Midtjylland, og efter kampen blev Brøndbys cheftræner, Jesper Sørensen, spurgt ind til stortalents situation af Viaplay.

– Ja, det (udtalelserne, red.) har jeg godt bidt mærke i, sagde Jesper Sørensen til Viaplay og fortsatte:

– Det er jo sådan, at spillere rigtig gerne vil spille. Oscar er et rigtig stort talent, som vi er glade for at have i Brøndby. Det er rigtigt, at jeg ikke har spillet ham så meget som min forgænger, men i en klub som Brøndby er der en konkurrencesituation.

Viaplay-vært Mads Laudrup spurgte derefter ind til planen med Oscar Schwartau, men den ville Jesper Sørensen ikke ud med.

– Det synes jeg ikke, at jeg skal stå her og sige. Den tager vi med Oscar. Det, synes jeg, er mest ret og rimeligt. Vi prøver så godt vi kan at skabe et miljø omkring ham, så han kan blive den bedst mulige fodboldspiller, og spilletid kommer, når det kommer, og nogle gange kommer det i perioder.

– Jeg har givet andre mere, for eksempel Mathias Kvistgaarden, der måske har fået et gennembrud i den periode, jeg har været her. De to var måske mere ligestillede i efteråret (2022). Sådan er det nogle gange. Der er ikke mere tid, end der er. Og så synes jeg, det var rigtig dejligt at se, at i sine minutter i dag fik han (Schwartau) gjort alt, hvad han kunne for at vise mig, at der skulle komme flere, sagde Sørensen. 

I denne sæson har Oscar Schwartau fået to indhop for Brøndby IF. 







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Forhandler med storklub



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Kommer med frækt bud på dansk mester



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København kan få Jens Stage-millioner

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen