BIF-lejren: Har set klubber spille med musklerne

Brøndby-træner Niels Frederiksen er tilfreds med transfervinduet, selv om konkurrenterne har oprustet markant.



Brøndby fører Superligaen, efter at holdet torsdag slog FC Nordsjælland med 1-0 på udebane.

Flere af de nærmeste konkurrenter har til gengæld forstærket sig markant i transfervinduet, hvor FC København, FC Midtjylland og AGF alle har fået tilført profiler.

Hos Brøndby har man også hentet spillere ind, men her er der tale om venstrebacken Michael Lumb, der skal erstatte den langtidsskadet Blas Riveros.

Derudover er unge Oskar Fallenius og Jonathan Ægidius kommet til, men med den hensigt, at de først skal spille en større rolle i fremtiden.

Alligevel er Brøndby-træner Niels Frederiksen godt tilfreds med januars transfervindue.

– Jeg synes, vi havde et fremragende transfervindue, og det synes jeg primært, fordi vi ikke har lavet så stor udskiftning i vores trup.

– Jeg har fået lov at beholde truppen, og så kan jeg arbejde videre med den, siger Brøndby-træneren.

Han kan dermed arbejde videre med den gruppe spillere, der formåede at hente ligeså mange point som de regerende mestre fra FCM i efterårets 13 spillerunder.

– Det glæder vi os over, for jeg tror på, at kontinuitet er noget af det vigtigste for at få succes. Jeg glæder mig selvfølgelig også over, at nogle af dem, der gjorde det godt i efteråret, ikke blev solgt. Det gør de så nok senere, men det er rart at have truppen intakt. Så har vi fået lidt tilgang med rutine fra Michael Lumb og to spillere til fremtiden, fortsætter Niels Frederiksen.

Han føler derfor heller ikke nødvendigvis, at styrkeforholdet er blevet rykket i toppen af dansk fodbold.

– Det er altid svært at sige. Selvfølgelig kan vi da se, at der er nogle klubber, der har spillet lidt med de monetære muskler. Det er fair nok. Vi har gjort det lidt anderledes, og det er vi godt tilfredse med.

Brøndby-anfører Andreas Maxsø har også bemærket, at særligt FC København har styrket truppen, men derudover bruger han ikke meget krudt på at skæve til konkurrenterne.

– Hvis jeg skal være ærlig, så kigger jeg ikke på dem. Det er klart, at på papiret har FCK oprustet, men vi bruger energien på os selv. Vi skal have skrabet så mange point som muligt sammen, så vi er klar til at være med i toppen, siger Andreas Maxsø.

FC Midtjylland tabte tidligere torsdag med 1-2 til Sønderjyske, hvorfor Brøndby nu har et hul på tre point ned til midtjyderne.

/ritzau/



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Storhylder Christian Nørgaard

Sergio Ramos i chokskifte?

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

FC København scorer millionbeløb

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

FC København interesseret i denne angriber

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Vild med ny Eriksen-løsning

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Bekræfter millionbud på dansker

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Køber sig ind i dansk klub

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Forlænger med Ståle Solbakken

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’