To nederlag i starten af sæsonen for Brøndby er blevet gjort til mere, end de burde. For nederlagene har på ingen måde hægtet Brøndby af i toppen af Superligaen.
Det fastslår Brøndby-træner Jesper Sørensen efter 3-0-sejren hjemme over Lyngby.
– De her kampe i starten af sæsonen bliver hurtigt overgjort. Altså resultaterne af dem. Vi ved jo godt, at der kommer mere balance i det.
– Men det giver sig selv, at hvis vi vil med i noget, så må vi til at vinde nogle fodboldkampe, siger Jesper Sørensen.
Med søndagens sejr står Brøndby med seks point for fire kampe, og det er nok til en femteplads lige nu. Havde Brøndby tabt, ville det have været en niendeplads.
– Der bliver trukket en afstand lynhurtigt i de tidlige faser af en sæson. Det er tilfældigt, hvordan programmerne er. Hvem møder man, og hvad er sandsynligheden for at vinde? Der er stor forskel.
– Hvis vi skal blive et tophold, så skal vi også spille som et tophold. Det gjorde vi mod Lyngby, og det var en god start. Så må vi arbejde videre med det, siger Jesper Sørensen.
Brøndby har tidligere på sæsonen vundet over Silkeborg og tabt til OB og FC Nordsjælland.
– Det, der har været problemet, var vores kamp mod OB, hvor vi spillede alt for hektisk efter at vinde til sidst og blottede os.
– Den forskel, man forventer, der er mellem klubberne, er der ikke. Det er en liga, hvor holdene og kampene er tætte. Så der skal slides og slæbes, pointerer træneren.
Han føler ikke, at han op til Lyngby-kampen har mærket et øget pres ovenpå de to nederlag i træk.
– Vi skal træne, og vi skal blive bedre og dygtigere. Det andet er mest mediernes job, så det går jeg ikke så meget op i.
– Vi skal vinde fodboldkampe. Vi skal ikke lade som om, at vi ikke godt kunne tænke os at være med deroppe, hvor man konkurrerer om noget.
– I sidste uge mod FCN spillede vi vores bedste halvleg i denne sæson, men vi kunne ikke holde det. Vi var oppe mod et godt hold. Men det er den standard, vi skal sætte os for os selv, påpeger han.
I næste spillerunde i Superligaen skal Brøndby møde FC Midtjylland i Herning.
/ritzau
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
EKSKLUSIVT