To nederlag i starten af sæsonen for Brøndby er blevet gjort til mere, end de burde. For nederlagene har på ingen måde hægtet Brøndby af i toppen af Superligaen.
Det fastslår Brøndby-træner Jesper Sørensen efter 3-0-sejren hjemme over Lyngby.
– De her kampe i starten af sæsonen bliver hurtigt overgjort. Altså resultaterne af dem. Vi ved jo godt, at der kommer mere balance i det.
– Men det giver sig selv, at hvis vi vil med i noget, så må vi til at vinde nogle fodboldkampe, siger Jesper Sørensen.
Med søndagens sejr står Brøndby med seks point for fire kampe, og det er nok til en femteplads lige nu. Havde Brøndby tabt, ville det have været en niendeplads.
– Der bliver trukket en afstand lynhurtigt i de tidlige faser af en sæson. Det er tilfældigt, hvordan programmerne er. Hvem møder man, og hvad er sandsynligheden for at vinde? Der er stor forskel.
– Hvis vi skal blive et tophold, så skal vi også spille som et tophold. Det gjorde vi mod Lyngby, og det var en god start. Så må vi arbejde videre med det, siger Jesper Sørensen.
Brøndby har tidligere på sæsonen vundet over Silkeborg og tabt til OB og FC Nordsjælland.
– Det, der har været problemet, var vores kamp mod OB, hvor vi spillede alt for hektisk efter at vinde til sidst og blottede os.
– Den forskel, man forventer, der er mellem klubberne, er der ikke. Det er en liga, hvor holdene og kampene er tætte. Så der skal slides og slæbes, pointerer træneren.
Han føler ikke, at han op til Lyngby-kampen har mærket et øget pres ovenpå de to nederlag i træk.
– Vi skal træne, og vi skal blive bedre og dygtigere. Det andet er mest mediernes job, så det går jeg ikke så meget op i.
– Vi skal vinde fodboldkampe. Vi skal ikke lade som om, at vi ikke godt kunne tænke os at være med deroppe, hvor man konkurrerer om noget.
– I sidste uge mod FCN spillede vi vores bedste halvleg i denne sæson, men vi kunne ikke holde det. Vi var oppe mod et godt hold. Men det er den standard, vi skal sætte os for os selv, påpeger han.
I næste spillerunde i Superligaen skal Brøndby møde FC Midtjylland i Herning.
/ritzau
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE