Brøndby-træner: Resultaterne bliver overgjort

Hvis Brøndby skal ende i toppen, skal holdet spille som i 3-0-sejren over Lyngby, fastslår Jesper Sørensen.



To nederlag i starten af sæsonen for Brøndby er blevet gjort til mere, end de burde. For nederlagene har på ingen måde hægtet Brøndby af i toppen af Superligaen.

Det fastslår Brøndby-træner Jesper Sørensen efter 3-0-sejren hjemme over Lyngby.

– De her kampe i starten af sæsonen bliver hurtigt overgjort. Altså resultaterne af dem. Vi ved jo godt, at der kommer mere balance i det.

– Men det giver sig selv, at hvis vi vil med i noget, så må vi til at vinde nogle fodboldkampe, siger Jesper Sørensen.

Med søndagens sejr står Brøndby med seks point for fire kampe, og det er nok til en femteplads lige nu. Havde Brøndby tabt, ville det have været en niendeplads.

– Der bliver trukket en afstand lynhurtigt i de tidlige faser af en sæson. Det er tilfældigt, hvordan programmerne er. Hvem møder man, og hvad er sandsynligheden for at vinde? Der er stor forskel.

– Hvis vi skal blive et tophold, så skal vi også spille som et tophold. Det gjorde vi mod Lyngby, og det var en god start. Så må vi arbejde videre med det, siger Jesper Sørensen.

Brøndby har tidligere på sæsonen vundet over Silkeborg og tabt til OB og FC Nordsjælland.

– Det, der har været problemet, var vores kamp mod OB, hvor vi spillede alt for hektisk efter at vinde til sidst og blottede os.

– Den forskel, man forventer, der er mellem klubberne, er der ikke. Det er en liga, hvor holdene og kampene er tætte. Så der skal slides og slæbes, pointerer træneren.

Han føler ikke, at han op til Lyngby-kampen har mærket et øget pres ovenpå de to nederlag i træk.

– Vi skal træne, og vi skal blive bedre og dygtigere. Det andet er mest mediernes job, så det går jeg ikke så meget op i.

– Vi skal vinde fodboldkampe. Vi skal ikke lade som om, at vi ikke godt kunne tænke os at være med deroppe, hvor man konkurrerer om noget.

– I sidste uge mod FCN spillede vi vores bedste halvleg i denne sæson, men vi kunne ikke holde det. Vi var oppe mod et godt hold. Men det er den standard, vi skal sætte os for os selv, påpeger han.

I næste spillerunde i Superligaen skal Brøndby møde FC Midtjylland i Herning.

/ritzau





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Nærmer sig vild FCK-præstation



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Tottenham-flop i stor transfer

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Her er FC Københavns pris på William Clem

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Ny FC København-stjerne imponerer

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Surt show – dumpet!

Jagter dansk landsholdsspiller

LIVE: FC København er videre i Conference League

FC København spiller sig videre i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Transferjournalist med Nørgaard-melding