To nederlag i starten af sæsonen for Brøndby er blevet gjort til mere, end de burde. For nederlagene har på ingen måde hægtet Brøndby af i toppen af Superligaen.
Det fastslår Brøndby-træner Jesper Sørensen efter 3-0-sejren hjemme over Lyngby.
– De her kampe i starten af sæsonen bliver hurtigt overgjort. Altså resultaterne af dem. Vi ved jo godt, at der kommer mere balance i det.
– Men det giver sig selv, at hvis vi vil med i noget, så må vi til at vinde nogle fodboldkampe, siger Jesper Sørensen.
Med søndagens sejr står Brøndby med seks point for fire kampe, og det er nok til en femteplads lige nu. Havde Brøndby tabt, ville det have været en niendeplads.
– Der bliver trukket en afstand lynhurtigt i de tidlige faser af en sæson. Det er tilfældigt, hvordan programmerne er. Hvem møder man, og hvad er sandsynligheden for at vinde? Der er stor forskel.
– Hvis vi skal blive et tophold, så skal vi også spille som et tophold. Det gjorde vi mod Lyngby, og det var en god start. Så må vi arbejde videre med det, siger Jesper Sørensen.
Brøndby har tidligere på sæsonen vundet over Silkeborg og tabt til OB og FC Nordsjælland.
– Det, der har været problemet, var vores kamp mod OB, hvor vi spillede alt for hektisk efter at vinde til sidst og blottede os.
– Den forskel, man forventer, der er mellem klubberne, er der ikke. Det er en liga, hvor holdene og kampene er tætte. Så der skal slides og slæbes, pointerer træneren.
Han føler ikke, at han op til Lyngby-kampen har mærket et øget pres ovenpå de to nederlag i træk.
– Vi skal træne, og vi skal blive bedre og dygtigere. Det andet er mest mediernes job, så det går jeg ikke så meget op i.
– Vi skal vinde fodboldkampe. Vi skal ikke lade som om, at vi ikke godt kunne tænke os at være med deroppe, hvor man konkurrerer om noget.
– I sidste uge mod FCN spillede vi vores bedste halvleg i denne sæson, men vi kunne ikke holde det. Vi var oppe mod et godt hold. Men det er den standard, vi skal sætte os for os selv, påpeger han.
I næste spillerunde i Superligaen skal Brøndby møde FC Midtjylland i Herning.
/ritzau
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Sønderjyske køber ny cheftræner
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
OPTAKT
Tunesien – Japan
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
STORT INTERVIEW