Brøndby-træner: Resultaterne bliver overgjort

Hvis Brøndby skal ende i toppen, skal holdet spille som i 3-0-sejren over Lyngby, fastslår Jesper Sørensen.



To nederlag i starten af sæsonen for Brøndby er blevet gjort til mere, end de burde. For nederlagene har på ingen måde hægtet Brøndby af i toppen af Superligaen.

Det fastslår Brøndby-træner Jesper Sørensen efter 3-0-sejren hjemme over Lyngby.

– De her kampe i starten af sæsonen bliver hurtigt overgjort. Altså resultaterne af dem. Vi ved jo godt, at der kommer mere balance i det.

– Men det giver sig selv, at hvis vi vil med i noget, så må vi til at vinde nogle fodboldkampe, siger Jesper Sørensen.

Med søndagens sejr står Brøndby med seks point for fire kampe, og det er nok til en femteplads lige nu. Havde Brøndby tabt, ville det have været en niendeplads.

– Der bliver trukket en afstand lynhurtigt i de tidlige faser af en sæson. Det er tilfældigt, hvordan programmerne er. Hvem møder man, og hvad er sandsynligheden for at vinde? Der er stor forskel.

– Hvis vi skal blive et tophold, så skal vi også spille som et tophold. Det gjorde vi mod Lyngby, og det var en god start. Så må vi arbejde videre med det, siger Jesper Sørensen.

Brøndby har tidligere på sæsonen vundet over Silkeborg og tabt til OB og FC Nordsjælland.

– Det, der har været problemet, var vores kamp mod OB, hvor vi spillede alt for hektisk efter at vinde til sidst og blottede os.

– Den forskel, man forventer, der er mellem klubberne, er der ikke. Det er en liga, hvor holdene og kampene er tætte. Så der skal slides og slæbes, pointerer træneren.

Han føler ikke, at han op til Lyngby-kampen har mærket et øget pres ovenpå de to nederlag i træk.

– Vi skal træne, og vi skal blive bedre og dygtigere. Det andet er mest mediernes job, så det går jeg ikke så meget op i.

– Vi skal vinde fodboldkampe. Vi skal ikke lade som om, at vi ikke godt kunne tænke os at være med deroppe, hvor man konkurrerer om noget.

– I sidste uge mod FCN spillede vi vores bedste halvleg i denne sæson, men vi kunne ikke holde det. Vi var oppe mod et godt hold. Men det er den standard, vi skal sætte os for os selv, påpeger han.

I næste spillerunde i Superligaen skal Brøndby møde FC Midtjylland i Herning.

/ritzau





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

England – Argentina

FC København-transfer bremses af denne årsag

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’