Højlydt brag: Derfor brugte Frederiksen whiteboard

Et rødt kort til FC Midtjylland var med til, at Brøndby kunne vinde topkampen, mener Niels Frederiksen.



Brøndby spillede sig søndag helt tilbage i guldkampen i Superligaen med en 3-1-sejr hjemme over FC Midtjylland.

Inden de tre sidste spillerunder fører FCM nu kun med et enkelt point ned til Brøndby på andenpladsen.

Gulddrømmen lever hos Brøndbys cheftræner, Niels Frederiksen, som også hæfter sig ved, at placeringen i top-3 er sikret.

– Jeg vil starte med at konkludere, at vi har opfyldt vores sæsonmålsætning. Vi er sikre på at blive mindst nummer tre. Det er udmærket, og det er et sted at starte.

– Men vi er selvfølgelig ambitiøse, og vi vil jagte førstepladsen, alt hvad vi kan. Hvis vi ikke kan det, så skal vi blive nummer to.

– Det er fuldstændig lige. FCM er stadig favorit og fører med et point. Der er tre svære kampe tilbage for os. Men det er også tre svære kampe for FCM, siger Niels Frederiksen.

Et nederlag til FCM havde reelt sendt guldet til Herning, og det ville Brøndby undgå.

– Jeg var godt klar over, hvor meget en sejr ville betyde for vores muligheder for at slutte højt i tabellen. Det var en rigtig vigtig sejr for at gøre det spændende.

– Og for at få den fornemmelse af at vi kan være med og er tæt på nu. Vi spiller om det til allersidste runde, vurderer Niels Frederiksen.

Taktisk blev kampen præget af et rødt til FCM-backen Paulinho i slutningen af første halvleg.

På et tidspunkt, da Brøndby jagtede sejren i anden halvleg, stillede Niels Frederiksen sig op en med stor taktiktavle med teksten “keep attacking”.

Han ville signalere, at spillerne skulle blive ved med at angribe og gå efter de tre point. Det morede Brøndby-træneren sig over efter kampen.

– Jamen, så du ikke, hvad der stod på den? Der stod “keep attacking”. Jeg kunne ikke komme i kontakt med mine spillere, der var en fuldstændig fantastisk lydkulisse herude.

– Man skulle ikke tro, at der kun var 8000 tilskuere. Man skulle tro, der var 30.000. Jeg havde problemer med at få beskederne ind på banen.

– Så jeg besluttede mig for at sende en af mine assistenter ind og skrive på skiltet, så alle kunne se det, siger Frederiksen, der havde fået lov af fjerdedommeren til den gimmick.

Den offensive tilgang hos Brøndby gav bonus på banen med to mål i anden halvleg.

/ritzau/



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

‘Den værste transfer nogensinde’

Raser over dansk stjerne

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Brøndby-stjerne med stor donation

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Supercomputer: Værste nogensinde!

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Klart ønske fra Ruben Amorim

Benhård transfermelding

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Magisk aften for FC København-stjerne

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Eriksen med kontant udmelding

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Marokko mishandler Mali

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!