Højlydt brag: Derfor brugte Frederiksen whiteboard

Et rødt kort til FC Midtjylland var med til, at Brøndby kunne vinde topkampen, mener Niels Frederiksen.



Brøndby spillede sig søndag helt tilbage i guldkampen i Superligaen med en 3-1-sejr hjemme over FC Midtjylland.

Inden de tre sidste spillerunder fører FCM nu kun med et enkelt point ned til Brøndby på andenpladsen.

Gulddrømmen lever hos Brøndbys cheftræner, Niels Frederiksen, som også hæfter sig ved, at placeringen i top-3 er sikret.

– Jeg vil starte med at konkludere, at vi har opfyldt vores sæsonmålsætning. Vi er sikre på at blive mindst nummer tre. Det er udmærket, og det er et sted at starte.

– Men vi er selvfølgelig ambitiøse, og vi vil jagte førstepladsen, alt hvad vi kan. Hvis vi ikke kan det, så skal vi blive nummer to.

– Det er fuldstændig lige. FCM er stadig favorit og fører med et point. Der er tre svære kampe tilbage for os. Men det er også tre svære kampe for FCM, siger Niels Frederiksen.

Et nederlag til FCM havde reelt sendt guldet til Herning, og det ville Brøndby undgå.

– Jeg var godt klar over, hvor meget en sejr ville betyde for vores muligheder for at slutte højt i tabellen. Det var en rigtig vigtig sejr for at gøre det spændende.

– Og for at få den fornemmelse af at vi kan være med og er tæt på nu. Vi spiller om det til allersidste runde, vurderer Niels Frederiksen.

Taktisk blev kampen præget af et rødt til FCM-backen Paulinho i slutningen af første halvleg.

På et tidspunkt, da Brøndby jagtede sejren i anden halvleg, stillede Niels Frederiksen sig op en med stor taktiktavle med teksten “keep attacking”.

Han ville signalere, at spillerne skulle blive ved med at angribe og gå efter de tre point. Det morede Brøndby-træneren sig over efter kampen.

– Jamen, så du ikke, hvad der stod på den? Der stod “keep attacking”. Jeg kunne ikke komme i kontakt med mine spillere, der var en fuldstændig fantastisk lydkulisse herude.

– Man skulle ikke tro, at der kun var 8000 tilskuere. Man skulle tro, der var 30.000. Jeg havde problemer med at få beskederne ind på banen.

– Så jeg besluttede mig for at sende en af mine assistenter ind og skrive på skiltet, så alle kunne se det, siger Frederiksen, der havde fået lov af fjerdedommeren til den gimmick.

Den offensive tilgang hos Brøndby gav bonus på banen med to mål i anden halvleg.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

Tottenham henter Liverpool-profil

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Rekorddyr lejeaftale

Sådan kommer Danmark til VM

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Benhård kritik af Danmark

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Han var i spil som Brøndby-træner

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne