Brøndby-træner: De er ikke på niveau med Salzburg

Når Sparta Prag gæster Brøndby i Europa League, kan tjekkerne forvente et initiativrigt dansk hjemmehold.



Brøndby-træner Niels Frederiksen vurderer ikke, at Sparta Prag er lige så godt et fodboldhold som Red Bull Salzburg.

Østrigerne slog Brøndby 2-1 både hjemme og ude og var klare favoritter i de afgørende kampe om at komme i Champions League.

Når Sparta Prag gæster Brøndby i den første gruppekamp i Europa League, er det på papiret mere lige, og det danske mesterhold vil forsøge at tage taktstokken.

– Når vi spiller på Brøndby Stadion, skal vi også have et initiativ og et udtryk, der gør, at vi gerne vil styre og kontrollere dele af kampen. Vi bliver formentlig ikke helt så styrende, som vi var mod Silkeborg i weekenden.

– Det skal gerne blive en lige kamp, hvor vi har bolden lige så meget som dem, og hvor vi også tager initiativet. Vi stiller os ikke bare ned i skyttegraven og forsvarer alt hjem, siger Niels Frederiksen.

På onsdagens pressemøde på Brøndby Stadion advarer Niels Frederiksen om et fysisk stærkt tjekkisk hold, der kan spille på flere måder.

– Vi skal tænke os om, og vi skal være kloge og fornuftige. Det er et hold, der ikke helt er på niveau med Salzburg, men det er stadig et stærkt hold, siger træneren.

– De står udmærket til os, og det bliver en åben kamp. Det bliver ikke sådan, at vi smider alt over bord og satser hele butikken fra første minut, siger Brøndbys træner.

I den tjekkiske liga er Sparta Prag nummer to efter lørdagens nederlag til Viktoria Plzen, der topper rækken.

– Sparta Prag er et godt hold og har meget europæisk erfaring. Det er et tophold i den tjekkiske liga nu. Nu tabte de godt nok i lørdags.

– Det er et fysisk stærkt hold, som er relativt dygtig med bolden, så det er et allroundhold, som gerne vil spille god fodbold, men også godt kan slås, hvis det er det, de bliver budt, siger Niels Frederiksen.

Brøndbys anfører, Andreas Maxsø, glæder sig til Sparta Prag-opgøret, som er klubbens første i et gruppespil i 16 år.

– Det bliver en tæt kamp, og det er en af de kampe, hvor vi skal have point – specielt på hjemmebane foran vores fans. Det er en nøglekamp, og det er alfa og omega at starte godt, siger Andreas Maxsø.

Ud over tjekkerne er Brøndby i gruppe med Lyon og Rangers.

/ritzau/



Gounies kan røve Banken

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Han peger på Simon Kjær

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Overvejer Mathias Jensen-køb

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Du har udstråling som tagpap

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Presset Frank: Her er vores store problem

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Magisk aften for FC København-stjerne

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Ny nedtur for Ansu Fati

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Fælder dom over Højlund

‘Mohamed Salah er et ikon’

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM