Brøndby-træner: De er ikke på niveau med Salzburg

Når Sparta Prag gæster Brøndby i Europa League, kan tjekkerne forvente et initiativrigt dansk hjemmehold.



Brøndby-træner Niels Frederiksen vurderer ikke, at Sparta Prag er lige så godt et fodboldhold som Red Bull Salzburg.

Østrigerne slog Brøndby 2-1 både hjemme og ude og var klare favoritter i de afgørende kampe om at komme i Champions League.

Når Sparta Prag gæster Brøndby i den første gruppekamp i Europa League, er det på papiret mere lige, og det danske mesterhold vil forsøge at tage taktstokken.

– Når vi spiller på Brøndby Stadion, skal vi også have et initiativ og et udtryk, der gør, at vi gerne vil styre og kontrollere dele af kampen. Vi bliver formentlig ikke helt så styrende, som vi var mod Silkeborg i weekenden.

– Det skal gerne blive en lige kamp, hvor vi har bolden lige så meget som dem, og hvor vi også tager initiativet. Vi stiller os ikke bare ned i skyttegraven og forsvarer alt hjem, siger Niels Frederiksen.

På onsdagens pressemøde på Brøndby Stadion advarer Niels Frederiksen om et fysisk stærkt tjekkisk hold, der kan spille på flere måder.

– Vi skal tænke os om, og vi skal være kloge og fornuftige. Det er et hold, der ikke helt er på niveau med Salzburg, men det er stadig et stærkt hold, siger træneren.

– De står udmærket til os, og det bliver en åben kamp. Det bliver ikke sådan, at vi smider alt over bord og satser hele butikken fra første minut, siger Brøndbys træner.

I den tjekkiske liga er Sparta Prag nummer to efter lørdagens nederlag til Viktoria Plzen, der topper rækken.

– Sparta Prag er et godt hold og har meget europæisk erfaring. Det er et tophold i den tjekkiske liga nu. Nu tabte de godt nok i lørdags.

– Det er et fysisk stærkt hold, som er relativt dygtig med bolden, så det er et allroundhold, som gerne vil spille god fodbold, men også godt kan slås, hvis det er det, de bliver budt, siger Niels Frederiksen.

Brøndbys anfører, Andreas Maxsø, glæder sig til Sparta Prag-opgøret, som er klubbens første i et gruppespil i 16 år.

– Det bliver en tæt kamp, og det er en af de kampe, hvor vi skal have point – specielt på hjemmebane foran vores fans. Det er en nøglekamp, og det er alfa og omega at starte godt, siger Andreas Maxsø.

Ud over tjekkerne er Brøndby i gruppe med Lyon og Rangers.

/ritzau/







LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Langer ud efter Peter Sørensen

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Bayern München – Real Madrid

Nu reagerer Morten Krogh

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

22 millioner kroner!

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Arsenal – Sporting CP

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Øjner europæisk trofæ

Tidligere FCK-spiller skal for retten

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Laver aftale med Frederik Birk

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal