Brøndby-træner Niels Frederiksen vurderer ikke, at Sparta Prag er lige så godt et fodboldhold som Red Bull Salzburg.
Østrigerne slog Brøndby 2-1 både hjemme og ude og var klare favoritter i de afgørende kampe om at komme i Champions League.
Når Sparta Prag gæster Brøndby i den første gruppekamp i Europa League, er det på papiret mere lige, og det danske mesterhold vil forsøge at tage taktstokken.
– Når vi spiller på Brøndby Stadion, skal vi også have et initiativ og et udtryk, der gør, at vi gerne vil styre og kontrollere dele af kampen. Vi bliver formentlig ikke helt så styrende, som vi var mod Silkeborg i weekenden.
– Det skal gerne blive en lige kamp, hvor vi har bolden lige så meget som dem, og hvor vi også tager initiativet. Vi stiller os ikke bare ned i skyttegraven og forsvarer alt hjem, siger Niels Frederiksen.
På onsdagens pressemøde på Brøndby Stadion advarer Niels Frederiksen om et fysisk stærkt tjekkisk hold, der kan spille på flere måder.
– Vi skal tænke os om, og vi skal være kloge og fornuftige. Det er et hold, der ikke helt er på niveau med Salzburg, men det er stadig et stærkt hold, siger træneren.
– De står udmærket til os, og det bliver en åben kamp. Det bliver ikke sådan, at vi smider alt over bord og satser hele butikken fra første minut, siger Brøndbys træner.
I den tjekkiske liga er Sparta Prag nummer to efter lørdagens nederlag til Viktoria Plzen, der topper rækken.
– Sparta Prag er et godt hold og har meget europæisk erfaring. Det er et tophold i den tjekkiske liga nu. Nu tabte de godt nok i lørdags.
– Det er et fysisk stærkt hold, som er relativt dygtig med bolden, så det er et allroundhold, som gerne vil spille god fodbold, men også godt kan slås, hvis det er det, de bliver budt, siger Niels Frederiksen.
Brøndbys anfører, Andreas Maxsø, glæder sig til Sparta Prag-opgøret, som er klubbens første i et gruppespil i 16 år.
– Det bliver en tæt kamp, og det er en af de kampe, hvor vi skal have point – specielt på hjemmebane foran vores fans. Det er en nøglekamp, og det er alfa og omega at starte godt, siger Andreas Maxsø.
Ud over tjekkerne er Brøndby i gruppe med Lyon og Rangers.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Medier jubler over USA’s nedtur
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
