Brøndbys Bruno Cardoso har haft et udfordrende ophold i Danmark, hvor det er blevet til syv kampe og kun en scoring, mens der ikke har været spilletid til brasilianeren i en betydende førsteholdskamp siden det pinlige pokalnederlag til Varde 22. september 2010.
Blandt fans og eksterne observatører har begejstringen for Bruno Cardoso været til at overse, og Brøndbys trænere har ved flere forskellige lejligheder meldt ud, at angriberen mangler forskellige ting i sit spil for at være aktuel til Superliga-holdet, og når man tjekker den 26-årige angribers CV, står der da heller ikke ret mange kampe i klubber, der er på Superliga-niveau.
Da Bruno ‘Batata’ Cardoso i sommeren 2010 skiftede til Brøndby IF, havde angriberen et nyligt ophold i klubben Coritiba i bagagen, hvor han spillede på udlån i efteråret 2009 og var med til at rykke ud af den bedste brasilianske række.
Det var dog ikke Coritiba, der var Bruno Cardosos seneste brasilianske fodboldadresse før skiftet til Brøndby IF, men derimod en mindre sekundaklub fra regionsligaen i Parana, som i begyndelsen af 2010 blev sattelithold for storklubben Corinthians, der med aftalen fik 50 procents økonomisk anpart i alle spillere, som den lille sattelitklub fandt.
I foråret 2009 spillede Bruno Cardoso for den lille brasilianske klub Sport Club Corinthians Paranaense, der dengang hed J. Malucelli Futebol. Her blev Bruno Cardoso næsttopscorer i det brasilianske regionsmesterskab i Parana-regionen, og det banede vejen for et udlån til Serie A-klubben Coritiba fra lille J. Malucelli Futebol, en klub med en interessant forhistorie.
Klubben blev grundlagt i 1994 som en af de første ‘Clube-Empresas’ i Brasilien. Det begreb betyder bogstavelig talt ‘klub-firma’ og er et brasiliansk fænomen, hvor klubber startes og drives af forretningsfolk og fodboldagenter med det formål at sælge spillere til større klubber i ind- og udland.
Bruno Cardosos klub har skiftet navn to gange, senest i begyndelsen af 2010, hvor man gik fra navnet J. Malucelli Futebol til Sport Club Paranaense Corinthians, da man blev enig med Sao Paulo-storklubben Corinthians om en samarbejdsaftale, hvor storklubben fik forkøbsret på alle spillere. Det er altså denne klub og ikke Corinthians, hvor blandt andre Carlos Tevez og Javier Mascherano har spillet, som Bruno Cardoso kommer fra, hvilket man ellers kunne få indtryk af ved at læse om Bruno Cardosos klubhistorik på Brøndbys hjemmeside (Ved præsentationen af angriberen var der dog mere styr på klubnavnet).
Ellers har Bruno Cardoso spillet for en række mindre klubber i Brasilien efter at have spillet ungdomsfodbold i den relativt store klub Coritiba, og ifølge en brasiliansk journalist er angriberen ikke billedet på den typiske brasilianer, som man forestiller sig en sådan uden for Brasilien.
– Hans øgenavn ‘Batata’ (kartoffel på portugisisk, Red.) handler ikke om hans vægt eller problemer med at bevæge sig. Han har en anderledes stil end europæere forventer fra brasilianske spillere. Han er ikke en dribler, og han har ikke den store hurtighed. Bruno har altid været en angriber, der har været god inde i boksen og med et godt spark, siger den brasilianske sportsjournalist Felipe Lessa til tipsbladet.dk.
Kan spille rolle i foråret
Felipe Lessa vil ikke vurdere, om Bruno Cardoso i Brasilien viste niveau til at spille i europæisk fodbold. Men Brøndby-cheftræner Henrik Jensen tror fortsat på angriberen, selvom brasilianeren ikke har spillet en betydende kamp siden september.
– Der er flere grunde til, at vi tog Bruno. Agger og Bernburg havde haft mange skader, og vi var i tvivl om, om de kunne spille i efteråret. Så vi var lidt pressede og lidt i bekneb på angrebspositionerne, så derfor valgte vi at hente ham, efter han havde gjort det godt i prøvetræningerne, siger Henrik Jensen til tipsbladet.dk.
– Jeg havde håbet, han havde fået flere kampe i efteråret, men nu må vi se frem. Bruno kan godt komme til at spille en rolle i foråret, for vi har mistet Farnerud og Peter Madsen. Bruno har gjort det godt til træning, og han har spillet en okay kamp for os i Portugal, hvor han også fik scoret. Men han skal forbedre sig lidt, og det betyder blandt andet, at han skal komme til flere afslutninger. Han er slet ikke dårlig med bolden, og han har et godt blik for spillet, men der er plads til forbedringer, og det handler primært om afslutninger og mål, siger Henrik Jensen.
Selvom Bruno har tilbragt det meste af sin karriere i de lavere brasilianske rækker, bider Henrik Jensen mærke i, at angriberen trods alt har spillet kampe i den brasilianske Serie A.
– Vi vidste godt, hvordan hans fortid var. Og han har spillet kampe i den bedste brasilianske række. Det er der ikke mange af de andre brasilianere i rækken, der har. Om nogen overhovedet, siger Henrik Jensen.
Vil I gøre brug af den købsoption, I har på ham?
– Vi vil lige se tiden lidt an og se, hvordan det går i foråret, og så tager vi stilling til det senere. Det er det ikke tiden til lige nu.
Bruno Cardoso spillede 13 kampe og scorede fire mål for Coritiba i efteråret 2009 i Serie A, der er den bedste nationale række i Brasilien. To af målene faldt i en 5-0 sejr over de senere mestre Flamengo i midten af juni 2009. Angriberen har ud over opholdene hos Coritiba og Sport Club Corinthians Paranaense optrådt for Paranavai, Cianorte, Londrina og Vila Nova, hvoraf de tre første hold hører hjemme i delstaten Parana, mens Vila Nova, der spillede i Serie B i Bruno Cardosos tid i klubben i 2008, ligger i delstaten Goias.
Bruno Cardosos lejeaftale med Brøndby IF løber indtil slutningen af sæsonen. Brunos foreløbigt eneste mål faldt på straffespark mod OB i august.
LIVE
TransferLIVE: Medier: Frank og co. snyder Arsenal!
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
Tipsbladets transfershow: Se det her!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT