Brøndbys Bruno Cardoso har haft et udfordrende ophold i Danmark, hvor det er blevet til syv kampe og kun en scoring, mens der ikke har været spilletid til brasilianeren i en betydende førsteholdskamp siden det pinlige pokalnederlag til Varde 22. september 2010.
Blandt fans og eksterne observatører har begejstringen for Bruno Cardoso været til at overse, og Brøndbys trænere har ved flere forskellige lejligheder meldt ud, at angriberen mangler forskellige ting i sit spil for at være aktuel til Superliga-holdet, og når man tjekker den 26-årige angribers CV, står der da heller ikke ret mange kampe i klubber, der er på Superliga-niveau.
Da Bruno ‘Batata’ Cardoso i sommeren 2010 skiftede til Brøndby IF, havde angriberen et nyligt ophold i klubben Coritiba i bagagen, hvor han spillede på udlån i efteråret 2009 og var med til at rykke ud af den bedste brasilianske række.
Det var dog ikke Coritiba, der var Bruno Cardosos seneste brasilianske fodboldadresse før skiftet til Brøndby IF, men derimod en mindre sekundaklub fra regionsligaen i Parana, som i begyndelsen af 2010 blev sattelithold for storklubben Corinthians, der med aftalen fik 50 procents økonomisk anpart i alle spillere, som den lille sattelitklub fandt.
I foråret 2009 spillede Bruno Cardoso for den lille brasilianske klub Sport Club Corinthians Paranaense, der dengang hed J. Malucelli Futebol. Her blev Bruno Cardoso næsttopscorer i det brasilianske regionsmesterskab i Parana-regionen, og det banede vejen for et udlån til Serie A-klubben Coritiba fra lille J. Malucelli Futebol, en klub med en interessant forhistorie.
Klubben blev grundlagt i 1994 som en af de første ‘Clube-Empresas’ i Brasilien. Det begreb betyder bogstavelig talt ‘klub-firma’ og er et brasiliansk fænomen, hvor klubber startes og drives af forretningsfolk og fodboldagenter med det formål at sælge spillere til større klubber i ind- og udland.
Bruno Cardosos klub har skiftet navn to gange, senest i begyndelsen af 2010, hvor man gik fra navnet J. Malucelli Futebol til Sport Club Paranaense Corinthians, da man blev enig med Sao Paulo-storklubben Corinthians om en samarbejdsaftale, hvor storklubben fik forkøbsret på alle spillere. Det er altså denne klub og ikke Corinthians, hvor blandt andre Carlos Tevez og Javier Mascherano har spillet, som Bruno Cardoso kommer fra, hvilket man ellers kunne få indtryk af ved at læse om Bruno Cardosos klubhistorik på Brøndbys hjemmeside (Ved præsentationen af angriberen var der dog mere styr på klubnavnet).
Ellers har Bruno Cardoso spillet for en række mindre klubber i Brasilien efter at have spillet ungdomsfodbold i den relativt store klub Coritiba, og ifølge en brasiliansk journalist er angriberen ikke billedet på den typiske brasilianer, som man forestiller sig en sådan uden for Brasilien.
– Hans øgenavn ‘Batata’ (kartoffel på portugisisk, Red.) handler ikke om hans vægt eller problemer med at bevæge sig. Han har en anderledes stil end europæere forventer fra brasilianske spillere. Han er ikke en dribler, og han har ikke den store hurtighed. Bruno har altid været en angriber, der har været god inde i boksen og med et godt spark, siger den brasilianske sportsjournalist Felipe Lessa til tipsbladet.dk.
Kan spille rolle i foråret
Felipe Lessa vil ikke vurdere, om Bruno Cardoso i Brasilien viste niveau til at spille i europæisk fodbold. Men Brøndby-cheftræner Henrik Jensen tror fortsat på angriberen, selvom brasilianeren ikke har spillet en betydende kamp siden september.
– Der er flere grunde til, at vi tog Bruno. Agger og Bernburg havde haft mange skader, og vi var i tvivl om, om de kunne spille i efteråret. Så vi var lidt pressede og lidt i bekneb på angrebspositionerne, så derfor valgte vi at hente ham, efter han havde gjort det godt i prøvetræningerne, siger Henrik Jensen til tipsbladet.dk.
– Jeg havde håbet, han havde fået flere kampe i efteråret, men nu må vi se frem. Bruno kan godt komme til at spille en rolle i foråret, for vi har mistet Farnerud og Peter Madsen. Bruno har gjort det godt til træning, og han har spillet en okay kamp for os i Portugal, hvor han også fik scoret. Men han skal forbedre sig lidt, og det betyder blandt andet, at han skal komme til flere afslutninger. Han er slet ikke dårlig med bolden, og han har et godt blik for spillet, men der er plads til forbedringer, og det handler primært om afslutninger og mål, siger Henrik Jensen.
Selvom Bruno har tilbragt det meste af sin karriere i de lavere brasilianske rækker, bider Henrik Jensen mærke i, at angriberen trods alt har spillet kampe i den brasilianske Serie A.
– Vi vidste godt, hvordan hans fortid var. Og han har spillet kampe i den bedste brasilianske række. Det er der ikke mange af de andre brasilianere i rækken, der har. Om nogen overhovedet, siger Henrik Jensen.
Vil I gøre brug af den købsoption, I har på ham?
– Vi vil lige se tiden lidt an og se, hvordan det går i foråret, og så tager vi stilling til det senere. Det er det ikke tiden til lige nu.
Bruno Cardoso spillede 13 kampe og scorede fire mål for Coritiba i efteråret 2009 i Serie A, der er den bedste nationale række i Brasilien. To af målene faldt i en 5-0 sejr over de senere mestre Flamengo i midten af juni 2009. Angriberen har ud over opholdene hos Coritiba og Sport Club Corinthians Paranaense optrådt for Paranavai, Cianorte, Londrina og Vila Nova, hvoraf de tre første hold hører hjemme i delstaten Parana, mens Vila Nova, der spillede i Serie B i Bruno Cardosos tid i klubben i 2008, ligger i delstaten Goias.
Bruno Cardosos lejeaftale med Brøndby IF løber indtil slutningen af sæsonen. Brunos foreløbigt eneste mål faldt på straffespark mod OB i august.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Tullberg tror på overraskelsen
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL