Brøndbys Bruno Cardoso har haft et udfordrende ophold i Danmark, hvor det er blevet til syv kampe og kun en scoring, mens der ikke har været spilletid til brasilianeren i en betydende førsteholdskamp siden det pinlige pokalnederlag til Varde 22. september 2010.
Blandt fans og eksterne observatører har begejstringen for Bruno Cardoso været til at overse, og Brøndbys trænere har ved flere forskellige lejligheder meldt ud, at angriberen mangler forskellige ting i sit spil for at være aktuel til Superliga-holdet, og når man tjekker den 26-årige angribers CV, står der da heller ikke ret mange kampe i klubber, der er på Superliga-niveau.
Da Bruno ‘Batata’ Cardoso i sommeren 2010 skiftede til Brøndby IF, havde angriberen et nyligt ophold i klubben Coritiba i bagagen, hvor han spillede på udlån i efteråret 2009 og var med til at rykke ud af den bedste brasilianske række.
Det var dog ikke Coritiba, der var Bruno Cardosos seneste brasilianske fodboldadresse før skiftet til Brøndby IF, men derimod en mindre sekundaklub fra regionsligaen i Parana, som i begyndelsen af 2010 blev sattelithold for storklubben Corinthians, der med aftalen fik 50 procents økonomisk anpart i alle spillere, som den lille sattelitklub fandt.
I foråret 2009 spillede Bruno Cardoso for den lille brasilianske klub Sport Club Corinthians Paranaense, der dengang hed J. Malucelli Futebol. Her blev Bruno Cardoso næsttopscorer i det brasilianske regionsmesterskab i Parana-regionen, og det banede vejen for et udlån til Serie A-klubben Coritiba fra lille J. Malucelli Futebol, en klub med en interessant forhistorie.
Klubben blev grundlagt i 1994 som en af de første ‘Clube-Empresas’ i Brasilien. Det begreb betyder bogstavelig talt ‘klub-firma’ og er et brasiliansk fænomen, hvor klubber startes og drives af forretningsfolk og fodboldagenter med det formål at sælge spillere til større klubber i ind- og udland.
Bruno Cardosos klub har skiftet navn to gange, senest i begyndelsen af 2010, hvor man gik fra navnet J. Malucelli Futebol til Sport Club Paranaense Corinthians, da man blev enig med Sao Paulo-storklubben Corinthians om en samarbejdsaftale, hvor storklubben fik forkøbsret på alle spillere. Det er altså denne klub og ikke Corinthians, hvor blandt andre Carlos Tevez og Javier Mascherano har spillet, som Bruno Cardoso kommer fra, hvilket man ellers kunne få indtryk af ved at læse om Bruno Cardosos klubhistorik på Brøndbys hjemmeside (Ved præsentationen af angriberen var der dog mere styr på klubnavnet).
Ellers har Bruno Cardoso spillet for en række mindre klubber i Brasilien efter at have spillet ungdomsfodbold i den relativt store klub Coritiba, og ifølge en brasiliansk journalist er angriberen ikke billedet på den typiske brasilianer, som man forestiller sig en sådan uden for Brasilien.
– Hans øgenavn ‘Batata’ (kartoffel på portugisisk, Red.) handler ikke om hans vægt eller problemer med at bevæge sig. Han har en anderledes stil end europæere forventer fra brasilianske spillere. Han er ikke en dribler, og han har ikke den store hurtighed. Bruno har altid været en angriber, der har været god inde i boksen og med et godt spark, siger den brasilianske sportsjournalist Felipe Lessa til tipsbladet.dk.
Kan spille rolle i foråret
Felipe Lessa vil ikke vurdere, om Bruno Cardoso i Brasilien viste niveau til at spille i europæisk fodbold. Men Brøndby-cheftræner Henrik Jensen tror fortsat på angriberen, selvom brasilianeren ikke har spillet en betydende kamp siden september.
– Der er flere grunde til, at vi tog Bruno. Agger og Bernburg havde haft mange skader, og vi var i tvivl om, om de kunne spille i efteråret. Så vi var lidt pressede og lidt i bekneb på angrebspositionerne, så derfor valgte vi at hente ham, efter han havde gjort det godt i prøvetræningerne, siger Henrik Jensen til tipsbladet.dk.
– Jeg havde håbet, han havde fået flere kampe i efteråret, men nu må vi se frem. Bruno kan godt komme til at spille en rolle i foråret, for vi har mistet Farnerud og Peter Madsen. Bruno har gjort det godt til træning, og han har spillet en okay kamp for os i Portugal, hvor han også fik scoret. Men han skal forbedre sig lidt, og det betyder blandt andet, at han skal komme til flere afslutninger. Han er slet ikke dårlig med bolden, og han har et godt blik for spillet, men der er plads til forbedringer, og det handler primært om afslutninger og mål, siger Henrik Jensen.
Selvom Bruno har tilbragt det meste af sin karriere i de lavere brasilianske rækker, bider Henrik Jensen mærke i, at angriberen trods alt har spillet kampe i den brasilianske Serie A.
– Vi vidste godt, hvordan hans fortid var. Og han har spillet kampe i den bedste brasilianske række. Det er der ikke mange af de andre brasilianere i rækken, der har. Om nogen overhovedet, siger Henrik Jensen.
Vil I gøre brug af den købsoption, I har på ham?
– Vi vil lige se tiden lidt an og se, hvordan det går i foråret, og så tager vi stilling til det senere. Det er det ikke tiden til lige nu.
Bruno Cardoso spillede 13 kampe og scorede fire mål for Coritiba i efteråret 2009 i Serie A, der er den bedste nationale række i Brasilien. To af målene faldt i en 5-0 sejr over de senere mestre Flamengo i midten af juni 2009. Angriberen har ud over opholdene hos Coritiba og Sport Club Corinthians Paranaense optrådt for Paranavai, Cianorte, Londrina og Vila Nova, hvoraf de tre første hold hører hjemme i delstaten Parana, mens Vila Nova, der spillede i Serie B i Bruno Cardosos tid i klubben i 2008, ligger i delstaten Goias.
Bruno Cardosos lejeaftale med Brøndby IF løber indtil slutningen af sæsonen. Brunos foreløbigt eneste mål faldt på straffespark mod OB i august.
LIVE
TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
NYHEDER
Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
TOPNYHED
Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
INTERVIEW
Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’
Målmand på boligjagt i København
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
AVIS
Ingen kontakt med AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
Medie: Betaler 11 millioner kroner
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
United eller Liverpool? Køb billetter her
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
MEDIE
Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub
FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
HELT VILDT