Brøndbys Bruno Cardoso har haft et udfordrende ophold i Danmark, hvor det er blevet til syv kampe og kun en scoring, mens der ikke har været spilletid til brasilianeren i en betydende førsteholdskamp siden det pinlige pokalnederlag til Varde 22. september 2010.
Blandt fans og eksterne observatører har begejstringen for Bruno Cardoso været til at overse, og Brøndbys trænere har ved flere forskellige lejligheder meldt ud, at angriberen mangler forskellige ting i sit spil for at være aktuel til Superliga-holdet, og når man tjekker den 26-årige angribers CV, står der da heller ikke ret mange kampe i klubber, der er på Superliga-niveau.
Da Bruno ‘Batata’ Cardoso i sommeren 2010 skiftede til Brøndby IF, havde angriberen et nyligt ophold i klubben Coritiba i bagagen, hvor han spillede på udlån i efteråret 2009 og var med til at rykke ud af den bedste brasilianske række.
Det var dog ikke Coritiba, der var Bruno Cardosos seneste brasilianske fodboldadresse før skiftet til Brøndby IF, men derimod en mindre sekundaklub fra regionsligaen i Parana, som i begyndelsen af 2010 blev sattelithold for storklubben Corinthians, der med aftalen fik 50 procents økonomisk anpart i alle spillere, som den lille sattelitklub fandt.
I foråret 2009 spillede Bruno Cardoso for den lille brasilianske klub Sport Club Corinthians Paranaense, der dengang hed J. Malucelli Futebol. Her blev Bruno Cardoso næsttopscorer i det brasilianske regionsmesterskab i Parana-regionen, og det banede vejen for et udlån til Serie A-klubben Coritiba fra lille J. Malucelli Futebol, en klub med en interessant forhistorie.
Klubben blev grundlagt i 1994 som en af de første ‘Clube-Empresas’ i Brasilien. Det begreb betyder bogstavelig talt ‘klub-firma’ og er et brasiliansk fænomen, hvor klubber startes og drives af forretningsfolk og fodboldagenter med det formål at sælge spillere til større klubber i ind- og udland.
Bruno Cardosos klub har skiftet navn to gange, senest i begyndelsen af 2010, hvor man gik fra navnet J. Malucelli Futebol til Sport Club Paranaense Corinthians, da man blev enig med Sao Paulo-storklubben Corinthians om en samarbejdsaftale, hvor storklubben fik forkøbsret på alle spillere. Det er altså denne klub og ikke Corinthians, hvor blandt andre Carlos Tevez og Javier Mascherano har spillet, som Bruno Cardoso kommer fra, hvilket man ellers kunne få indtryk af ved at læse om Bruno Cardosos klubhistorik på Brøndbys hjemmeside (Ved præsentationen af angriberen var der dog mere styr på klubnavnet).
Ellers har Bruno Cardoso spillet for en række mindre klubber i Brasilien efter at have spillet ungdomsfodbold i den relativt store klub Coritiba, og ifølge en brasiliansk journalist er angriberen ikke billedet på den typiske brasilianer, som man forestiller sig en sådan uden for Brasilien.
– Hans øgenavn ‘Batata’ (kartoffel på portugisisk, Red.) handler ikke om hans vægt eller problemer med at bevæge sig. Han har en anderledes stil end europæere forventer fra brasilianske spillere. Han er ikke en dribler, og han har ikke den store hurtighed. Bruno har altid været en angriber, der har været god inde i boksen og med et godt spark, siger den brasilianske sportsjournalist Felipe Lessa til tipsbladet.dk.
Kan spille rolle i foråret
Felipe Lessa vil ikke vurdere, om Bruno Cardoso i Brasilien viste niveau til at spille i europæisk fodbold. Men Brøndby-cheftræner Henrik Jensen tror fortsat på angriberen, selvom brasilianeren ikke har spillet en betydende kamp siden september.
– Der er flere grunde til, at vi tog Bruno. Agger og Bernburg havde haft mange skader, og vi var i tvivl om, om de kunne spille i efteråret. Så vi var lidt pressede og lidt i bekneb på angrebspositionerne, så derfor valgte vi at hente ham, efter han havde gjort det godt i prøvetræningerne, siger Henrik Jensen til tipsbladet.dk.
– Jeg havde håbet, han havde fået flere kampe i efteråret, men nu må vi se frem. Bruno kan godt komme til at spille en rolle i foråret, for vi har mistet Farnerud og Peter Madsen. Bruno har gjort det godt til træning, og han har spillet en okay kamp for os i Portugal, hvor han også fik scoret. Men han skal forbedre sig lidt, og det betyder blandt andet, at han skal komme til flere afslutninger. Han er slet ikke dårlig med bolden, og han har et godt blik for spillet, men der er plads til forbedringer, og det handler primært om afslutninger og mål, siger Henrik Jensen.
Selvom Bruno har tilbragt det meste af sin karriere i de lavere brasilianske rækker, bider Henrik Jensen mærke i, at angriberen trods alt har spillet kampe i den brasilianske Serie A.
– Vi vidste godt, hvordan hans fortid var. Og han har spillet kampe i den bedste brasilianske række. Det er der ikke mange af de andre brasilianere i rækken, der har. Om nogen overhovedet, siger Henrik Jensen.
Vil I gøre brug af den købsoption, I har på ham?
– Vi vil lige se tiden lidt an og se, hvordan det går i foråret, og så tager vi stilling til det senere. Det er det ikke tiden til lige nu.
Bruno Cardoso spillede 13 kampe og scorede fire mål for Coritiba i efteråret 2009 i Serie A, der er den bedste nationale række i Brasilien. To af målene faldt i en 5-0 sejr over de senere mestre Flamengo i midten af juni 2009. Angriberen har ud over opholdene hos Coritiba og Sport Club Corinthians Paranaense optrådt for Paranavai, Cianorte, Londrina og Vila Nova, hvoraf de tre første hold hører hjemme i delstaten Parana, mens Vila Nova, der spillede i Serie B i Bruno Cardosos tid i klubben i 2008, ligger i delstaten Goias.
Bruno Cardosos lejeaftale med Brøndby IF løber indtil slutningen af sæsonen. Brunos foreløbigt eneste mål faldt på straffespark mod OB i august.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Brøndby-fans sender åbent brev
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
OPTAKT
Randers FC – FC København
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
Tottenham under stregen
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AGF snubler i guldkampen
TIPSBLADETS DOM