Brøndby udspillede tamme OB

OB var helt væk i indledningen, hvilket Brøndby straffede, da fynboerne hjemme blev nedlagt med 3-0.



Der var aldrig tvivl om udfaldet, da Brøndby søndag eftermiddag var på besøg hos OB og i overbevisende stil besejrede fynboerne 3-0.

Gæsterne startede som lyn og torden og havde efter 11 minutter allerede scoret to gange, hvorefter kampen var så godt som afgjort.

I anden halvleg udnyttede Mathias Kvistgaarden en omstilling og gjorde det til slutresultatet 3-0.

– Vi kom stærkt ud og sprudlede til tider. De to hurtige mål fik stor betydning for kampen, siger Brøndby-træner Jesper Sørensen til bold.dk.

– Vi virkede solide og stabile, men havde også perioder, hvor jeg ikke er tilfreds. Specielt det sidste kvarter af første halvleg, hvor det ikke så særlig godt ud, siger Jesper Sørensen.

De tre point betyder, at Brøndby i toppen lægger pres på de to forfølgere, FC København og FC Midtjylland, der begge endnu ikke har været i aktion i runden.

Med nederlaget er OB fortsat uden sejr på hjemmebane i indeværende sæson. I ti ligakampe på eget græs er det blevet til tre uafgjorte kampe og syv nederlag.

Fynboerne har i tabellen 20 point ligesom Viborg og Lyngby. De tre hold skal til at kigge sig over skulderen. Tidligere søndag vandt Vejle, der ligger under nedrykningsstregen, og bevægede sig op på 18 point.

Et aggressivt Brøndby-mandskab tog søndag initiativet fra første fløjt, og efter bare syv minutter kom gæsterne også i front i Odense.

Nicolai Vallys fandt Yuito Suzuki i dybden, og japaneren løftede elegant bolden over en fremadstormende Viljar Myhra i OB-målet.

Bare tre minutter senere blev føringen fordoblet, og igen var Vallys i den oplæggende rolle. Midtbanekreatøren fandt angriberen Ohi Omoijuanfo, der tog bolden med ind i feltet og med en flad afslutning gjorde det til 2-0.

Efter den første halv time, hvor OB havde været fuldstændig rundt på gulvet, begyndte fejlene at snige sig ind hos Brøndby, der ellers indtil da havde spillet stort set fejlfrit.

Det betød, at værterne fik mulighed for langsomt at arbejde sig ind i opgøret, der udviklede sig til en rodet affære.

Selv om OB kom bedre med, formåede værterne aldrig at få ryddet ud i de defensive fejl.

Flere gange kom Brøndby frem til chancer for at øge føringen yderligere, men OB-keeper Viljar Myhra afviste et par gode forsøg.

Mod slutningen satsede OB med offensive indskiftninger. Det åbnede for den fynske defensiv, og et kvarter før tid satte Mathias Kvistgaarden dødsstødet ind på en omstilling.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Viborg FF – Brøndby IF

FCK-bænken var rasende!

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

OB – FC Midtjylland

FC Fredericia – AGF

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Salah strålede for Liverpool

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

For første gang siden 1999!

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Danmark indleder med et brag mod Norge

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Jeg skammer mig’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Kryds i H.C. Andersens hjemby

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Stort Brøndby-boost