Brøndby udspillede tamme OB

OB var helt væk i indledningen, hvilket Brøndby straffede, da fynboerne hjemme blev nedlagt med 3-0.



Der var aldrig tvivl om udfaldet, da Brøndby søndag eftermiddag var på besøg hos OB og i overbevisende stil besejrede fynboerne 3-0.

Gæsterne startede som lyn og torden og havde efter 11 minutter allerede scoret to gange, hvorefter kampen var så godt som afgjort.

I anden halvleg udnyttede Mathias Kvistgaarden en omstilling og gjorde det til slutresultatet 3-0.

– Vi kom stærkt ud og sprudlede til tider. De to hurtige mål fik stor betydning for kampen, siger Brøndby-træner Jesper Sørensen til bold.dk.

– Vi virkede solide og stabile, men havde også perioder, hvor jeg ikke er tilfreds. Specielt det sidste kvarter af første halvleg, hvor det ikke så særlig godt ud, siger Jesper Sørensen.

De tre point betyder, at Brøndby i toppen lægger pres på de to forfølgere, FC København og FC Midtjylland, der begge endnu ikke har været i aktion i runden.

Med nederlaget er OB fortsat uden sejr på hjemmebane i indeværende sæson. I ti ligakampe på eget græs er det blevet til tre uafgjorte kampe og syv nederlag.

Fynboerne har i tabellen 20 point ligesom Viborg og Lyngby. De tre hold skal til at kigge sig over skulderen. Tidligere søndag vandt Vejle, der ligger under nedrykningsstregen, og bevægede sig op på 18 point.

Et aggressivt Brøndby-mandskab tog søndag initiativet fra første fløjt, og efter bare syv minutter kom gæsterne også i front i Odense.

Nicolai Vallys fandt Yuito Suzuki i dybden, og japaneren løftede elegant bolden over en fremadstormende Viljar Myhra i OB-målet.

Bare tre minutter senere blev føringen fordoblet, og igen var Vallys i den oplæggende rolle. Midtbanekreatøren fandt angriberen Ohi Omoijuanfo, der tog bolden med ind i feltet og med en flad afslutning gjorde det til 2-0.

Efter den første halv time, hvor OB havde været fuldstændig rundt på gulvet, begyndte fejlene at snige sig ind hos Brøndby, der ellers indtil da havde spillet stort set fejlfrit.

Det betød, at værterne fik mulighed for langsomt at arbejde sig ind i opgøret, der udviklede sig til en rodet affære.

Selv om OB kom bedre med, formåede værterne aldrig at få ryddet ud i de defensive fejl.

Flere gange kom Brøndby frem til chancer for at øge føringen yderligere, men OB-keeper Viljar Myhra afviste et par gode forsøg.

Mod slutningen satsede OB med offensive indskiftninger. Det åbnede for den fynske defensiv, og et kvarter før tid satte Mathias Kvistgaarden dødsstødet ind på en omstilling.

/ritzau/





Flere tilbud: Talte med dansker før stort job




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Danmark – Nordmakedonien

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Av, FCK! Her er de værst af alle

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kæmpe nyhed i udlandet

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Divisionsforeningen med markant udmelding

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Nu flytter anfører til Danmark

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

– Er der 120 millioner i klubkassen?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

LIVE: Det er slut

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Dansker drillet af Mourinho

– Presset er på Danmark!

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Kun to har gjort det dårligere