Brøndby udspillede tamme OB

OB var helt væk i indledningen, hvilket Brøndby straffede, da fynboerne hjemme blev nedlagt med 3-0.



Der var aldrig tvivl om udfaldet, da Brøndby søndag eftermiddag var på besøg hos OB og i overbevisende stil besejrede fynboerne 3-0.

Gæsterne startede som lyn og torden og havde efter 11 minutter allerede scoret to gange, hvorefter kampen var så godt som afgjort.

I anden halvleg udnyttede Mathias Kvistgaarden en omstilling og gjorde det til slutresultatet 3-0.

– Vi kom stærkt ud og sprudlede til tider. De to hurtige mål fik stor betydning for kampen, siger Brøndby-træner Jesper Sørensen til bold.dk.

– Vi virkede solide og stabile, men havde også perioder, hvor jeg ikke er tilfreds. Specielt det sidste kvarter af første halvleg, hvor det ikke så særlig godt ud, siger Jesper Sørensen.

De tre point betyder, at Brøndby i toppen lægger pres på de to forfølgere, FC København og FC Midtjylland, der begge endnu ikke har været i aktion i runden.

Med nederlaget er OB fortsat uden sejr på hjemmebane i indeværende sæson. I ti ligakampe på eget græs er det blevet til tre uafgjorte kampe og syv nederlag.

Fynboerne har i tabellen 20 point ligesom Viborg og Lyngby. De tre hold skal til at kigge sig over skulderen. Tidligere søndag vandt Vejle, der ligger under nedrykningsstregen, og bevægede sig op på 18 point.

Et aggressivt Brøndby-mandskab tog søndag initiativet fra første fløjt, og efter bare syv minutter kom gæsterne også i front i Odense.

Nicolai Vallys fandt Yuito Suzuki i dybden, og japaneren løftede elegant bolden over en fremadstormende Viljar Myhra i OB-målet.

Bare tre minutter senere blev føringen fordoblet, og igen var Vallys i den oplæggende rolle. Midtbanekreatøren fandt angriberen Ohi Omoijuanfo, der tog bolden med ind i feltet og med en flad afslutning gjorde det til 2-0.

Efter den første halv time, hvor OB havde været fuldstændig rundt på gulvet, begyndte fejlene at snige sig ind hos Brøndby, der ellers indtil da havde spillet stort set fejlfrit.

Det betød, at værterne fik mulighed for langsomt at arbejde sig ind i opgøret, der udviklede sig til en rodet affære.

Selv om OB kom bedre med, formåede værterne aldrig at få ryddet ud i de defensive fejl.

Flere gange kom Brøndby frem til chancer for at øge føringen yderligere, men OB-keeper Viljar Myhra afviste et par gode forsøg.

Mod slutningen satsede OB med offensive indskiftninger. Det åbnede for den fynske defensiv, og et kvarter før tid satte Mathias Kvistgaarden dødsstødet ind på en omstilling.

/ritzau/





Simon Kjær havde Superliga-tilbud




EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Her kan du se Danmark mod Belarus

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Dansk stjerne udgår med sygdom

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne



Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København EKSKLUSIVT

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

GOG buldrer forbi bundhold

Peter Christiansen har fundet afløseren

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Aflyser pressemøde i Parken

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Landstræner uenig med Ronaldo

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Chok i OB – siger op efter seks dage

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Superliga-profil får trænerlicens

Landsholdsprofil misser træning

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Glimrende nyt om Chido Obi

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Advarer mod at undervurdere Belarus

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’