Brøndby udspillede tamme OB

OB var helt væk i indledningen, hvilket Brøndby straffede, da fynboerne hjemme blev nedlagt med 3-0.



Der var aldrig tvivl om udfaldet, da Brøndby søndag eftermiddag var på besøg hos OB og i overbevisende stil besejrede fynboerne 3-0.

Gæsterne startede som lyn og torden og havde efter 11 minutter allerede scoret to gange, hvorefter kampen var så godt som afgjort.

I anden halvleg udnyttede Mathias Kvistgaarden en omstilling og gjorde det til slutresultatet 3-0.

– Vi kom stærkt ud og sprudlede til tider. De to hurtige mål fik stor betydning for kampen, siger Brøndby-træner Jesper Sørensen til bold.dk.

– Vi virkede solide og stabile, men havde også perioder, hvor jeg ikke er tilfreds. Specielt det sidste kvarter af første halvleg, hvor det ikke så særlig godt ud, siger Jesper Sørensen.

De tre point betyder, at Brøndby i toppen lægger pres på de to forfølgere, FC København og FC Midtjylland, der begge endnu ikke har været i aktion i runden.

Med nederlaget er OB fortsat uden sejr på hjemmebane i indeværende sæson. I ti ligakampe på eget græs er det blevet til tre uafgjorte kampe og syv nederlag.

Fynboerne har i tabellen 20 point ligesom Viborg og Lyngby. De tre hold skal til at kigge sig over skulderen. Tidligere søndag vandt Vejle, der ligger under nedrykningsstregen, og bevægede sig op på 18 point.

Et aggressivt Brøndby-mandskab tog søndag initiativet fra første fløjt, og efter bare syv minutter kom gæsterne også i front i Odense.

Nicolai Vallys fandt Yuito Suzuki i dybden, og japaneren løftede elegant bolden over en fremadstormende Viljar Myhra i OB-målet.

Bare tre minutter senere blev føringen fordoblet, og igen var Vallys i den oplæggende rolle. Midtbanekreatøren fandt angriberen Ohi Omoijuanfo, der tog bolden med ind i feltet og med en flad afslutning gjorde det til 2-0.

Efter den første halv time, hvor OB havde været fuldstændig rundt på gulvet, begyndte fejlene at snige sig ind hos Brøndby, der ellers indtil da havde spillet stort set fejlfrit.

Det betød, at værterne fik mulighed for langsomt at arbejde sig ind i opgøret, der udviklede sig til en rodet affære.

Selv om OB kom bedre med, formåede værterne aldrig at få ryddet ud i de defensive fejl.

Flere gange kom Brøndby frem til chancer for at øge føringen yderligere, men OB-keeper Viljar Myhra afviste et par gode forsøg.

Mod slutningen satsede OB med offensive indskiftninger. Det åbnede for den fynske defensiv, og et kvarter før tid satte Mathias Kvistgaarden dødsstødet ind på en omstilling.

/ritzau/





Medie afslører møde med Deco




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Dansk milliardær smider 75.000



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hjulmand vinder i Hamborg

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

David Nielsen tæt på fyring

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Reagerer på Brøndby-bombe

Langer ud efter trænerlegende

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Skræmmende Chido Obi-scener

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Arteta afviser kritik fra kollega

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

‘Han tisser isterninger’

Victor Nelsson topper international impact-liste



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

FCM henter svensk forsvarstalent

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM