Der var aldrig tvivl om udfaldet, da Brøndby søndag eftermiddag var på besøg hos OB og i overbevisende stil besejrede fynboerne 3-0.
Gæsterne startede som lyn og torden og havde efter 11 minutter allerede scoret to gange, hvorefter kampen var så godt som afgjort.
I anden halvleg udnyttede Mathias Kvistgaarden en omstilling og gjorde det til slutresultatet 3-0.
– Vi kom stærkt ud og sprudlede til tider. De to hurtige mål fik stor betydning for kampen, siger Brøndby-træner Jesper Sørensen til bold.dk.
– Vi virkede solide og stabile, men havde også perioder, hvor jeg ikke er tilfreds. Specielt det sidste kvarter af første halvleg, hvor det ikke så særlig godt ud, siger Jesper Sørensen.
De tre point betyder, at Brøndby i toppen lægger pres på de to forfølgere, FC København og FC Midtjylland, der begge endnu ikke har været i aktion i runden.
Med nederlaget er OB fortsat uden sejr på hjemmebane i indeværende sæson. I ti ligakampe på eget græs er det blevet til tre uafgjorte kampe og syv nederlag.
Fynboerne har i tabellen 20 point ligesom Viborg og Lyngby. De tre hold skal til at kigge sig over skulderen. Tidligere søndag vandt Vejle, der ligger under nedrykningsstregen, og bevægede sig op på 18 point.
Et aggressivt Brøndby-mandskab tog søndag initiativet fra første fløjt, og efter bare syv minutter kom gæsterne også i front i Odense.
Nicolai Vallys fandt Yuito Suzuki i dybden, og japaneren løftede elegant bolden over en fremadstormende Viljar Myhra i OB-målet.
Bare tre minutter senere blev føringen fordoblet, og igen var Vallys i den oplæggende rolle. Midtbanekreatøren fandt angriberen Ohi Omoijuanfo, der tog bolden med ind i feltet og med en flad afslutning gjorde det til 2-0.
Efter den første halv time, hvor OB havde været fuldstændig rundt på gulvet, begyndte fejlene at snige sig ind hos Brøndby, der ellers indtil da havde spillet stort set fejlfrit.
Det betød, at værterne fik mulighed for langsomt at arbejde sig ind i opgøret, der udviklede sig til en rodet affære.
Selv om OB kom bedre med, formåede værterne aldrig at få ryddet ud i de defensive fejl.
Flere gange kom Brøndby frem til chancer for at øge føringen yderligere, men OB-keeper Viljar Myhra afviste et par gode forsøg.
Mod slutningen satsede OB med offensive indskiftninger. Det åbnede for den fynske defensiv, og et kvarter før tid satte Mathias Kvistgaarden dødsstødet ind på en omstilling.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Kasper Schmeichel stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’