Der var aldrig tvivl om udfaldet, da Brøndby søndag eftermiddag var på besøg hos OB og i overbevisende stil besejrede fynboerne 3-0.
Gæsterne startede som lyn og torden og havde efter 11 minutter allerede scoret to gange, hvorefter kampen var så godt som afgjort.
I anden halvleg udnyttede Mathias Kvistgaarden en omstilling og gjorde det til slutresultatet 3-0.
– Vi kom stærkt ud og sprudlede til tider. De to hurtige mål fik stor betydning for kampen, siger Brøndby-træner Jesper Sørensen til bold.dk.
– Vi virkede solide og stabile, men havde også perioder, hvor jeg ikke er tilfreds. Specielt det sidste kvarter af første halvleg, hvor det ikke så særlig godt ud, siger Jesper Sørensen.
De tre point betyder, at Brøndby i toppen lægger pres på de to forfølgere, FC København og FC Midtjylland, der begge endnu ikke har været i aktion i runden.
Med nederlaget er OB fortsat uden sejr på hjemmebane i indeværende sæson. I ti ligakampe på eget græs er det blevet til tre uafgjorte kampe og syv nederlag.
Fynboerne har i tabellen 20 point ligesom Viborg og Lyngby. De tre hold skal til at kigge sig over skulderen. Tidligere søndag vandt Vejle, der ligger under nedrykningsstregen, og bevægede sig op på 18 point.
Et aggressivt Brøndby-mandskab tog søndag initiativet fra første fløjt, og efter bare syv minutter kom gæsterne også i front i Odense.
Nicolai Vallys fandt Yuito Suzuki i dybden, og japaneren løftede elegant bolden over en fremadstormende Viljar Myhra i OB-målet.
Bare tre minutter senere blev føringen fordoblet, og igen var Vallys i den oplæggende rolle. Midtbanekreatøren fandt angriberen Ohi Omoijuanfo, der tog bolden med ind i feltet og med en flad afslutning gjorde det til 2-0.
Efter den første halv time, hvor OB havde været fuldstændig rundt på gulvet, begyndte fejlene at snige sig ind hos Brøndby, der ellers indtil da havde spillet stort set fejlfrit.
Det betød, at værterne fik mulighed for langsomt at arbejde sig ind i opgøret, der udviklede sig til en rodet affære.
Selv om OB kom bedre med, formåede værterne aldrig at få ryddet ud i de defensive fejl.
Flere gange kom Brøndby frem til chancer for at øge føringen yderligere, men OB-keeper Viljar Myhra afviste et par gode forsøg.
Mod slutningen satsede OB med offensive indskiftninger. Det åbnede for den fynske defensiv, og et kvarter før tid satte Mathias Kvistgaarden dødsstødet ind på en omstilling.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Fifa kritiserer transportpriser under
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OB siger farvel til seks spillere
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Nu klager FC Barcelona igen
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL