Superligaklubben Brøndby IF har fredag præsenteret spilselskabet Danske Spil som ny hovedsponsor, men det delvist statsejede spilselskab har noget utraditionelt valgt ikke at benytte sig af muligheden for at pryde den veleksponerede mave på spillertrøjen.
Det siger den administrerende direktør i Danske Spil, Karsten Fogh Holanng.
– Det har også værdi for os, at trøjen står tom. Det er en markering fra vores side af, at spil skal foregå med omtanke, og markedsføring af spil skal have nogle begrænsninger.
– Det er i tråd med andre tiltag fra Danske Spils side, siger han og henviser til, at spilselskabet har droppet tv-reklamer under livefodbold og ikke markedsfører liveodds.
Ved udvalgte kampe kan mavepladsen i stedet bruges til eksempelvis at have budskaber om ansvarligt spil, men ikke til kommercielle budskaber fra Danske Spil.
Selv om Danske Spil eller Oddset ikke printes på Brøndby-beklædningsgenstande, vil spilselskabet stadig blive eksponeret på bander, storskærme og andre steder på Brøndby Stadion.
– Vi ved, at vi kan skabe værdi ud af samarbejdet for både Brøndby og Danske Spil.
– Vi kommer selvfølgelig til at være synlige på Brøndby Stadion. Det får vi ud af partnerskabet, for vi har jo en interesse i at synliggøre vores produkter, siger Karsten Fogh Holanng.
Han mener ikke, at det klinger hult, at Danske Spil på den ene side vil udvise ansvarlighed og ikke bruge kamptrøjen til at promovere betting i forbindelse med hovedsponsoratet, men på den anden side gerne vil eksponere sine produkter andre steder på Brøndby Stadion.
– Trøjen er noget særligt, og det er den store eksponeringsplads i sådan et sponsorat. Vi har en aftale med Brøndby om, at vi kan blive eksponeret på Brøndby Stadion, og markeringen med den tomme trøje er samtidig et udtryk for, at der skal findes en ansvarlig balance i markedsføring af spil.
– Men vi ønsker ikke, at fans i alle aldre, der tager en Brøndby-trøje på, skal gå rundt med et Oddset-logo på maven, og derfor er der forskel, siger Karsten Fogh Holanng.
Hovedsponsoraftalen mellem Brøndby og Danske Spil løber i tre år.
Danske Spil er ejet af den danske stat, Danmarks Idrætsforbund og DGI.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
EKSPERT