Brøndbys onde rekorder i sigte fredag den 13.

Fortsætter Brøndby mon den sejrsløse stime i Superligaen fredag aften mod FC Nordsjælland efter de mange corona-afbud?



Alle Brøndby-fans, der er gamle nok, husker med gru sikkert sæsonen 2012/13, hvor klubben ud over en truende konkurs på den økonomiske side også gennem hele sæsonen flirtede med nedrykning fra Superligaen.

Helt frem til den allersidste spillerunde var Brøndby i fare for at rykke ned men klarede frisag med en sejr ude over AC Horsens.

Sæsonen efter var problemerne dog ikke helt overstået. For i sæsonens 2013/14 fik Brøndby klubbens værste start på en sæson i forhold til jagten på den første sejr sejr. Hele otte spillerunder skulle der gå, før Brøndby hentede tre point i en kamp.

Efter sommerens mesterskab i 2021 er Brøndby dog kommet skævt i gang med titelforsvaret med tre uafgjorte kampe og det tabte derby til FC København. En sæsonstart, der kun i to tilfælde er præsteret dårligere af en forsvarende mester i hele Superliga-historien.

Inden fredagens hjemmekamp mod FC Nordsjælland er der kommet yderligere malurt i bægeret, da  en reel corona-krise er brudt ud hos Brøndby IF, hvor nu hele seks spillere er lagt ned af virussen og dermed hverken kan spille mod FCN eller i den kommende uges CL-kvalifikation mod østrigste Red Bull Salzburg.

Hvis ikke Brøndby henter en sejr i fredagens hjemmekamp i Superligaen vil det være første gang siden netop 2013/14-sæsonen, at Brøndby ikke henter en sejr i sæsonens fem første kampe, viser statistik fra spilxperten.com

Til gengæld har Brøndby en intern statistik mod FC Nordsjælland, der kun kan bevare håbet om sæsonens første sejr. For i de seneste 15 Superliga-møder har Brøndby mod FC Nordsjælland vundet de 12 af kampene, tre kampe er sluttet med pointdeling og altså ingen kampe er tabt.

I Corna-virussens tegn må Brøndby i fredagens kamp se bort fra Josip Radosevic, Sigurd Rosted, Christian Cappis, Tobias Børkeeiet, Thomas Mikkelsen og Mathias Greve.

Derudover er Michael Lumb, Peter Bjur og Blas Riveros fortsat ude på grund af skader eller genoptræning.

– I takt med at samfundet er blevet åbnet mere, er der nu desværre en naturligt større risiko for at få smitte ind i truppen, især da de aldersgrupper, som vores spillere befinder sig i, er blandt de sidste i befolkningsgrupperne, som modtager vaccinationer.

–  Med et tæt program foran os vil truppen blive presset til det yderste. Vi kommer til at kæmpe med alt, hvad vi har, men det er naturligvis et slag for os, at vi potentielt må undvære de spillere, lød det onsdag fra fodbolddirektør Carsten V. Jensen til Brøndbys hjemmeside.

Hele den samlede optakt fra tb.dk og bud på kampen her







LIVE

LIVE: Deler godt nyt

Så blev det officielt

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Millionregn over FC Midtjylland

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Det kommer formentlig til at ske



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Vejle Boldklub – OB

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Morten Bruun med dyster spådom

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

FC København-talent har truffet stor beslutning

Benhård Brian Riemer-melding

Færdig? Manchester City har udset afløser

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Brighton – Liverpool

Barcelona – Rayo Vallecano

Håber på FC København-exit

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Messi rammer gyldent tal

Jubler over ny Brøndby-chef

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup