Brøndbys oversete helt? ‘Han giver så meget’

Jesper Sørensen har stor ros til overs for midtbanekrigeren.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Han står ikke bag tonsvis af drømmemål eller lækre driblinger. Han er heller ikke den, der løber med overskrifterne.

Det til trods har Josip Radosevic efterhånden tilbragt lidt over seks år i Brøndby IF, hvor det er blevet til 218 kampe. Selvom han flere gange har lignet en færdig mand i klubben, er han stadig på Vestegnen.

Søndag aften startede han inde og spillede en brandkamp mod FC Midtjylland, og efterfølgende fik han ros fra cheftræner Jesper Sørensen.

– Ja, det er firmaets mand. Josip er en spiller, som ikke altid er fanfavoritten, men som giver så meget til sine holdkammerater og giver så meget hver dag på træningsbanen og på banen. Det er fantastisk. Jeg kan kun rose Josip, fordi uanset om han starter eller ej, er han på hele tiden, siger Brøndby-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Spurgt om, hvordan Josip Radosevic altid formår at kæmpe sig tilbage efter at være blevet sat af af forskellige trænere, går Jesper Sørensen i rette med betegnelsen “sat af”.

– Jeg synes, det er forkert at sige, at han er blevet sat af. Uanset om han spiller fra start eller ej, er han altid inde i overvejelserne. Jeg tror, at han har været med i alle pånær to kampe i år. Så han vil altid være med som en del af holdet. Så kan man altid tale om det at være sat af eller ej.

Han har kontraktudløb til sommer. Vil du forlænge med ham?

– Det vil jeg ikke stå og tale med jer om, slutter Jesper Sørensen med et smil.

Josip Radosevic, 30 år, har en fortid i Napoli, RB Salzburg, Hajduk Split, HNK Rijeka og Eibar. Brøndby er den klub, han har spillet flest kampe for.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

New Zealand – Belgien

Panama – England

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Egypten – Iran



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Kroatien – Ghana

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Senegal – Irak

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Colombia – Portugal

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Norge – Frankrig

Neestrup og co. henter stjerne