BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Han står ikke bag tonsvis af drømmemål eller lækre driblinger. Han er heller ikke den, der løber med overskrifterne.
Det til trods har Josip Radosevic efterhånden tilbragt lidt over seks år i Brøndby IF, hvor det er blevet til 218 kampe. Selvom han flere gange har lignet en færdig mand i klubben, er han stadig på Vestegnen.
Søndag aften startede han inde og spillede en brandkamp mod FC Midtjylland, og efterfølgende fik han ros fra cheftræner Jesper Sørensen.
– Ja, det er firmaets mand. Josip er en spiller, som ikke altid er fanfavoritten, men som giver så meget til sine holdkammerater og giver så meget hver dag på træningsbanen og på banen. Det er fantastisk. Jeg kan kun rose Josip, fordi uanset om han starter eller ej, er han på hele tiden, siger Brøndby-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Spurgt om, hvordan Josip Radosevic altid formår at kæmpe sig tilbage efter at være blevet sat af af forskellige trænere, går Jesper Sørensen i rette med betegnelsen “sat af”.
– Jeg synes, det er forkert at sige, at han er blevet sat af. Uanset om han spiller fra start eller ej, er han altid inde i overvejelserne. Jeg tror, at han har været med i alle pånær to kampe i år. Så han vil altid være med som en del af holdet. Så kan man altid tale om det at være sat af eller ej.
Han har kontraktudløb til sommer. Vil du forlænge med ham?
– Det vil jeg ikke stå og tale med jer om, slutter Jesper Sørensen med et smil.
Josip Radosevic, 30 år, har en fortid i Napoli, RB Salzburg, Hajduk Split, HNK Rijeka og Eibar. Brøndby er den klub, han har spillet flest kampe for.
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Medier jubler over USA’s nedtur
LIVE
TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Hvor er Kasper Dolberg?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her er DBU’s nye kommunikationschef
Liam Rosenior tager til Paris
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
OPTAKT
Argentina – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
OPTAKT
Schweiz – Colombia
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Anmelder politiker for racisme mod Mbappé
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
AVIS