Brøndbys oversete helt? ‘Han giver så meget’

Jesper Sørensen har stor ros til overs for midtbanekrigeren.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Han står ikke bag tonsvis af drømmemål eller lækre driblinger. Han er heller ikke den, der løber med overskrifterne.

Det til trods har Josip Radosevic efterhånden tilbragt lidt over seks år i Brøndby IF, hvor det er blevet til 218 kampe. Selvom han flere gange har lignet en færdig mand i klubben, er han stadig på Vestegnen.

Søndag aften startede han inde og spillede en brandkamp mod FC Midtjylland, og efterfølgende fik han ros fra cheftræner Jesper Sørensen.

– Ja, det er firmaets mand. Josip er en spiller, som ikke altid er fanfavoritten, men som giver så meget til sine holdkammerater og giver så meget hver dag på træningsbanen og på banen. Det er fantastisk. Jeg kan kun rose Josip, fordi uanset om han starter eller ej, er han på hele tiden, siger Brøndby-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Spurgt om, hvordan Josip Radosevic altid formår at kæmpe sig tilbage efter at være blevet sat af af forskellige trænere, går Jesper Sørensen i rette med betegnelsen “sat af”.

– Jeg synes, det er forkert at sige, at han er blevet sat af. Uanset om han spiller fra start eller ej, er han altid inde i overvejelserne. Jeg tror, at han har været med i alle pånær to kampe i år. Så han vil altid være med som en del af holdet. Så kan man altid tale om det at være sat af eller ej.

Han har kontraktudløb til sommer. Vil du forlænge med ham?

– Det vil jeg ikke stå og tale med jer om, slutter Jesper Sørensen med et smil.

Josip Radosevic, 30 år, har en fortid i Napoli, RB Salzburg, Hajduk Split, HNK Rijeka og Eibar. Brøndby er den klub, han har spillet flest kampe for.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

USA – Belgien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Argentina – Egypten

Enig med FC Midtjylland-angriber

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Scorer vanvittig løn i Premier League

AGF-spiller idømt karantæne

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Her er 1/8-finalerne ved VM



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Jagter dansk erstatning