BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Han står ikke bag tonsvis af drømmemål eller lækre driblinger. Han er heller ikke den, der løber med overskrifterne.
Det til trods har Josip Radosevic efterhånden tilbragt lidt over seks år i Brøndby IF, hvor det er blevet til 218 kampe. Selvom han flere gange har lignet en færdig mand i klubben, er han stadig på Vestegnen.
Søndag aften startede han inde og spillede en brandkamp mod FC Midtjylland, og efterfølgende fik han ros fra cheftræner Jesper Sørensen.
– Ja, det er firmaets mand. Josip er en spiller, som ikke altid er fanfavoritten, men som giver så meget til sine holdkammerater og giver så meget hver dag på træningsbanen og på banen. Det er fantastisk. Jeg kan kun rose Josip, fordi uanset om han starter eller ej, er han på hele tiden, siger Brøndby-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Spurgt om, hvordan Josip Radosevic altid formår at kæmpe sig tilbage efter at være blevet sat af af forskellige trænere, går Jesper Sørensen i rette med betegnelsen “sat af”.
– Jeg synes, det er forkert at sige, at han er blevet sat af. Uanset om han spiller fra start eller ej, er han altid inde i overvejelserne. Jeg tror, at han har været med i alle pånær to kampe i år. Så han vil altid være med som en del af holdet. Så kan man altid tale om det at være sat af eller ej.
Han har kontraktudløb til sommer. Vil du forlænge med ham?
– Det vil jeg ikke stå og tale med jer om, slutter Jesper Sørensen med et smil.
Josip Radosevic, 30 år, har en fortid i Napoli, RB Salzburg, Hajduk Split, HNK Rijeka og Eibar. Brøndby er den klub, han har spillet flest kampe for.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere Superliga-profil i skifte
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Belgien – Senegal
TOPNYHED