Brøndbys oversete helt? ‘Han giver så meget’

Jesper Sørensen har stor ros til overs for midtbanekrigeren.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Han står ikke bag tonsvis af drømmemål eller lækre driblinger. Han er heller ikke den, der løber med overskrifterne.

Det til trods har Josip Radosevic efterhånden tilbragt lidt over seks år i Brøndby IF, hvor det er blevet til 218 kampe. Selvom han flere gange har lignet en færdig mand i klubben, er han stadig på Vestegnen.

Søndag aften startede han inde og spillede en brandkamp mod FC Midtjylland, og efterfølgende fik han ros fra cheftræner Jesper Sørensen.

– Ja, det er firmaets mand. Josip er en spiller, som ikke altid er fanfavoritten, men som giver så meget til sine holdkammerater og giver så meget hver dag på træningsbanen og på banen. Det er fantastisk. Jeg kan kun rose Josip, fordi uanset om han starter eller ej, er han på hele tiden, siger Brøndby-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Spurgt om, hvordan Josip Radosevic altid formår at kæmpe sig tilbage efter at være blevet sat af af forskellige trænere, går Jesper Sørensen i rette med betegnelsen “sat af”.

– Jeg synes, det er forkert at sige, at han er blevet sat af. Uanset om han spiller fra start eller ej, er han altid inde i overvejelserne. Jeg tror, at han har været med i alle pånær to kampe i år. Så han vil altid være med som en del af holdet. Så kan man altid tale om det at være sat af eller ej.

Han har kontraktudløb til sommer. Vil du forlænge med ham?

– Det vil jeg ikke stå og tale med jer om, slutter Jesper Sørensen med et smil.

Josip Radosevic, 30 år, har en fortid i Napoli, RB Salzburg, Hajduk Split, HNK Rijeka og Eibar. Brøndby er den klub, han har spillet flest kampe for.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Hård dom over Kvistgaarden

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Holland – Marokko

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Brasilien – Japan

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

På vej til storklub?

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’