Da Tipsbladets trykte udgave i sidste uge offentliggjorde en undersøgelse om de 14 Superliga-klubbers brug af spillere i den nuværende sæson, var Brøndby IF igen den klub, der havde givet flest spilleminutter af alle til spillere, der er uddannet i udlandet, hvilket for Brøndbys tilfælde vil sige 15 udlændinge og så Lasse Vigen Christensen, der ifølge DBU og UEFA’s regler tæller som udviklet i Championship-klubben Fulham.
I vinterpausen sagde Brøndby IF farvel til tre markante udenlandske profiler i form af Hany Mukhtar, Kamil Wilczek og Dominik Kaiser, der indbragte klubben til sammen lidt over 30 millioner kroner.
Før sæsonen blev sat i stå af coronavirussen, var Brøndby i stedet begyndt at bruge blandt andre den unge midtbanespiller Anis Ben Slimane, man hentede i 2. divisionsklubben AB sidste sommer. Den retning vil Brøndby gerne fortsætte i, så man efter års satsning på spillere købt fra udlandet kan få flere spillere fra Masterclass ind på førsteholdet.
Mads Davidsen, der er tidligere træner i Brøndby IF og sidste år var tilknyttet som strategikonsulent, tror, at klubben i de kommende år får held til at øge andelen af spillere fra Masterclass på banen i Superligaen, hvis man ellers bevarer tålmodigheden og har en sammenhængende plan for at få spillere på banen i Superligaen – noget, der har været et stort problem for klubben gennem flere år.
– De er på rette spor. Det viste sig i de seneste kampe i foråret, hvor der var tre-fire home grown-players i aktion, siger Mads Davidsen i et interview med tipsbladet.dk.
– Brøndbys ældste årgange har været lidt ramt af klubbens slingrekurs, herunder det store fokus på udenlandske spillere og hurtige resultater, og derfor valgte vi at spæde de ældste årgange op med et par unge signings udefra som Anis Slimane, der nu spiller, mens man bygger akademiet videre og får gjort de næste klar, siger Mads Davidsen.
De egenudviklede spillere Anton Skipper, Morten Frendrup og Jesper Lindstrøm har til sammen fået 41 Superliga-kampe for Brøndby i denne sæson, og Peter Bjur har også været i aktion, mens Joel Kabongo som bekendt har været ude hele sæsonen på grund af genoptræning efter en alvorlig knæskade.
Mads Davidsen kan især se lovende spillere nede fra Masterclass i de yngre årgange, der kan få flere spilminutter til klubbens egenudviklede spillere om nogle år.
– Brøndby har nu atter strukturen og fundamentet på plads i forhold til talentudviklingen og har fået integreret akademiet som en central del af klubben igen, og der kommer rigtigt gode årgange i både U13, U14 og U15. Så det er kun et spørgsmål om tid, hvis man altså har og tager sig den nødvendige tid internt i klubben, siger Mads Davidsen.
I Brøndbys nuværende førsteholdstrup er også tredjekeeper Mads Hermansen og reserveangriberen Andreas Bruus egenudviklede.
– Der er fine spillere i ‘Jobbe’ [Jesper Lindstrøm], Frendrup, Joel og Skipper, mens Peter Bjur og Hermansen måske har et endnu større potentiale men skal bruge lidt mere tid, før gennembruddet kommer. Men de yngre årgange er altså endnu bedre, så klubben har genfundet sig selv, hvilket glæder mig, siger Mads Davidsen.
I den nuværende Superliga-sæson er Hobro og Horsens de to klubber, der har givet egenudviklede spillere suverænt mindst spilletid, mens AaB samt de to dumpekandidater Esbjerg og Silkeborg har haft egenudviklede spillere mest på banen. Brøndby IF er nummer ni på listen med 9,3 procent spilletid til egenudviklede spillere i denne sæson. FC København, SønderjyskE og AGF var de øvrige tre klubber ud over Hobro og Horsens med mindre spilletid til egenudviklede spillere end Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
