Bronze til FCK: Neestrup kalder det “dybt akavet”

FC København-træner Jacob Neestrup undrer sig meget over, at der blev uddelt bronzemedaljer søndag aften



PARKEN (Tipsbladet): FC København sikrede sig søndag tredjepladsen i Superligaen med 1-1 mod FC Nordsjælland, og den er Jacob Neestrup glad for i den forstand, at det var det maksimale, "løverne" kunne få ud af sidste spillerunde.

Tredjepladsen blev belønnet med bronzemedaljer, som FC Københavns spillere og ledere fik hængt om halsen efter slutfløjt – dem er Jacob Neestrup knap så glad for.

Ikke så meget på grund af karaten, men på grund af hele setuppet, som FC København-træneren ikke mener hører sig til, når der fortsat mangler en kamp af sæsonen – en Europa-playoff-kamp mellem FCK og Randers FC.

– Det var akavet, fastslår Jacob Neestrup og tilføjer:

– Det er lidt malplaceret, at man skal have en bronzemedalje, når der mangler én kamp på fredag, hvor vinderen af den i virkeligheden bør få bronzemedaljen. Det er jo lidt mærkeligt. Vi fik en medalje, men vi burde ikke have haft en medalje. 

På fredag tørner FC København og Randers FC sammen i den mest udskældte kamp i dansk fodbold – kampen, hvor nummer syv i Superligaen kan fravriste nummer tre en europæisk plads. 

Hvad er din holdning til den kamp, Jacob Neestrup?

– Det er præmissen, og strukturen er sådan. Det er en opgave, vi skal løse, og det er sådan, det er.

Kan du forstå dem, der mener, det er en uretfærdig kamp?

– Ja, det kan jeg godt, men jeg ved også, hvad der sker, hvis jeg svarer på jeres spørgsmål med min ærlige mening, og det har jeg ikke lyst til at pive over. Hvis vi vinder på fredag, kan I spørge mig igen, og så vil jeg måske sige, hvad jeg mener – hvis vi vinder, fastslår Jacob Neestrup.

FC København har hjemmebane i Parken i sæsonens sidste kamp mod Randers FC. 





LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Stolt over dansk transfer

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Holland – Japan

Han tager hjem fra VM

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Qatar – Schweiz

Peger på ham som ny Superliga-træner