Bronze til FCK: Neestrup kalder det “dybt akavet”

FC København-træner Jacob Neestrup undrer sig meget over, at der blev uddelt bronzemedaljer søndag aften



PARKEN (Tipsbladet): FC København sikrede sig søndag tredjepladsen i Superligaen med 1-1 mod FC Nordsjælland, og den er Jacob Neestrup glad for i den forstand, at det var det maksimale, "løverne" kunne få ud af sidste spillerunde.

Tredjepladsen blev belønnet med bronzemedaljer, som FC Københavns spillere og ledere fik hængt om halsen efter slutfløjt – dem er Jacob Neestrup knap så glad for.

Ikke så meget på grund af karaten, men på grund af hele setuppet, som FC København-træneren ikke mener hører sig til, når der fortsat mangler en kamp af sæsonen – en Europa-playoff-kamp mellem FCK og Randers FC.

– Det var akavet, fastslår Jacob Neestrup og tilføjer:

– Det er lidt malplaceret, at man skal have en bronzemedalje, når der mangler én kamp på fredag, hvor vinderen af den i virkeligheden bør få bronzemedaljen. Det er jo lidt mærkeligt. Vi fik en medalje, men vi burde ikke have haft en medalje. 

På fredag tørner FC København og Randers FC sammen i den mest udskældte kamp i dansk fodbold – kampen, hvor nummer syv i Superligaen kan fravriste nummer tre en europæisk plads. 

Hvad er din holdning til den kamp, Jacob Neestrup?

– Det er præmissen, og strukturen er sådan. Det er en opgave, vi skal løse, og det er sådan, det er.

Kan du forstå dem, der mener, det er en uretfærdig kamp?

– Ja, det kan jeg godt, men jeg ved også, hvad der sker, hvis jeg svarer på jeres spørgsmål med min ærlige mening, og det har jeg ikke lyst til at pive over. Hvis vi vinder på fredag, kan I spørge mig igen, og så vil jeg måske sige, hvad jeg mener – hvis vi vinder, fastslår Jacob Neestrup.

FC København har hjemmebane i Parken i sæsonens sidste kamp mod Randers FC. 





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Zanka ville spille gratis for FC København

Tæt på at købe FC København-spiller

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Fremhæver Bodø/Glimt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Mexico – Sydkorea

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Skotland – Marokko

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Superliga-spiller åben for transfer

Tyrkiet – Paraguay

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne klub drømmer om Højbjerg

Schweiz – Bosnien-Hercegovina