FCK brød vanvittig stime: Taler for sig selv

Bayern München havde vundet 17 gruppekampe i træk, før FCK fik et point med hjem fra Allianz Arena.



Kun Ajax havde siden 2013 formået at få point med hjem fra Allianz Arena i en gruppekamp i Champions League, før FC København onsdag aften gjorde det samme ved at spille 0-0 mod Bayern München.

Samtidig blev Bayerns rekordlange stime på 17 sejre i gruppekampe brudt, og det gør FCK-træner Jacob Neestrup stolt.

– København er nu et af de få hold, der har formået at få point på Allianz, og det taler for sig selv. Det er bare godt gået, siger han.

Pointet er langt mere værdifuldt for ham, end da FCK spillede 2-2 med Galatasaray på udebane, og han frabad sig lykønskninger fra tyrkiske journalister.

– Når der bliver sagt tillykke med et point nede i Istanbul mod en klub, jeg synes, vi kan sammenligne os med, efter at vi har ført 2-0, så er det ikke tillykke. Men det er da et kæmpestort point, og det er vi alle sammen vanvittigt stolte over.

Bayern var allerede inden kampen gået videre som gruppevinder og spillede dermed ikke som sådan om andet end rekorder og ære.

Bayern-træner Thomas Tuchel havde på forhånd åbnet for, at reserver kunne komme i spil fra start, men det var tæt på den ideelle startellever, tyskeren valgte.

De tyske mestre er kendt for at tromle al modstand i gruppespillet uanset hvad, og i denne sæson er der også blevet delt et par gedigne lussinger ud i Bundesligaen.

– Den hedder 8-0, 7-0 og så 4-0 over Dortmund på udebane. Vi mødte et hold, som nogle gange slagter deres modstander. Det var de ikke i nærheden af at gøre mod os i to kampe, lyder det fra Jacob Neestrup.

For ham rangerer resultatet blandt de største i FC Københavns historie.

– Vi mødte et hold, der måske er i top-2 i verden sammen med Manchester City lige nu. Så det er et kæmpe resultat. Og de kom ikke ligefrem med U14-holdet, siger han.

Før sidste runde er FCK på andenpladsen i gruppen og kan selv afgøre sin skæbne hjemme mod Galatasaray.

/ritzau/





TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga




LIVE

TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Her er danskers millionløn i Lazio

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Forventer klubskifte

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr