FCK brød vanvittig stime: Taler for sig selv

Bayern München havde vundet 17 gruppekampe i træk, før FCK fik et point med hjem fra Allianz Arena.



Kun Ajax havde siden 2013 formået at få point med hjem fra Allianz Arena i en gruppekamp i Champions League, før FC København onsdag aften gjorde det samme ved at spille 0-0 mod Bayern München.

Samtidig blev Bayerns rekordlange stime på 17 sejre i gruppekampe brudt, og det gør FCK-træner Jacob Neestrup stolt.

– København er nu et af de få hold, der har formået at få point på Allianz, og det taler for sig selv. Det er bare godt gået, siger han.

Pointet er langt mere værdifuldt for ham, end da FCK spillede 2-2 med Galatasaray på udebane, og han frabad sig lykønskninger fra tyrkiske journalister.

– Når der bliver sagt tillykke med et point nede i Istanbul mod en klub, jeg synes, vi kan sammenligne os med, efter at vi har ført 2-0, så er det ikke tillykke. Men det er da et kæmpestort point, og det er vi alle sammen vanvittigt stolte over.

Bayern var allerede inden kampen gået videre som gruppevinder og spillede dermed ikke som sådan om andet end rekorder og ære.

Bayern-træner Thomas Tuchel havde på forhånd åbnet for, at reserver kunne komme i spil fra start, men det var tæt på den ideelle startellever, tyskeren valgte.

De tyske mestre er kendt for at tromle al modstand i gruppespillet uanset hvad, og i denne sæson er der også blevet delt et par gedigne lussinger ud i Bundesligaen.

– Den hedder 8-0, 7-0 og så 4-0 over Dortmund på udebane. Vi mødte et hold, som nogle gange slagter deres modstander. Det var de ikke i nærheden af at gøre mod os i to kampe, lyder det fra Jacob Neestrup.

For ham rangerer resultatet blandt de største i FC Københavns historie.

– Vi mødte et hold, der måske er i top-2 i verden sammen med Manchester City lige nu. Så det er et kæmpe resultat. Og de kom ikke ligefrem med U14-holdet, siger han.

Før sidste runde er FCK på andenpladsen i gruppen og kan selv afgøre sin skæbne hjemme mod Galatasaray.

/ritzau/





Steve Cooper med stor beslutning




LIVE

TransferLIVE: Dansker kan byttes væk

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

‘Det er en interessant spiller’



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på denne keeper

England – DR Congo

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen