Kun Ajax havde siden 2013 formået at få point med hjem fra Allianz Arena i en gruppekamp i Champions League, før FC København onsdag aften gjorde det samme ved at spille 0-0 mod Bayern München.
Samtidig blev Bayerns rekordlange stime på 17 sejre i gruppekampe brudt, og det gør FCK-træner Jacob Neestrup stolt.
– København er nu et af de få hold, der har formået at få point på Allianz, og det taler for sig selv. Det er bare godt gået, siger han.
Pointet er langt mere værdifuldt for ham, end da FCK spillede 2-2 med Galatasaray på udebane, og han frabad sig lykønskninger fra tyrkiske journalister.
– Når der bliver sagt tillykke med et point nede i Istanbul mod en klub, jeg synes, vi kan sammenligne os med, efter at vi har ført 2-0, så er det ikke tillykke. Men det er da et kæmpestort point, og det er vi alle sammen vanvittigt stolte over.
Bayern var allerede inden kampen gået videre som gruppevinder og spillede dermed ikke som sådan om andet end rekorder og ære.
Bayern-træner Thomas Tuchel havde på forhånd åbnet for, at reserver kunne komme i spil fra start, men det var tæt på den ideelle startellever, tyskeren valgte.
De tyske mestre er kendt for at tromle al modstand i gruppespillet uanset hvad, og i denne sæson er der også blevet delt et par gedigne lussinger ud i Bundesligaen.
– Den hedder 8-0, 7-0 og så 4-0 over Dortmund på udebane. Vi mødte et hold, som nogle gange slagter deres modstander. Det var de ikke i nærheden af at gøre mod os i to kampe, lyder det fra Jacob Neestrup.
For ham rangerer resultatet blandt de største i FC Københavns historie.
– Vi mødte et hold, der måske er i top-2 i verden sammen med Manchester City lige nu. Så det er et kæmpe resultat. Og de kom ikke ligefrem med U14-holdet, siger han.
Før sidste runde er FCK på andenpladsen i gruppen og kan selv afgøre sin skæbne hjemme mod Galatasaray.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Magiske Messi slår til igen
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
Iran kommer med krav før VM
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED