Bruun om FCM-transfers: Hvad er det for noget?

TV 2-kommentatoren har været med i FC Midtjylland-fanpodcasten “Sort Snak”, og her gør han det klart, at han ikke føler sig overbevist af de mange brasilianere i klubben.



Evander er en kæmpe stjerne i Superligaen, og han er en spiller, som FC Midtjylland kommer til at tjene mange penge på, men ser man på de øvrige brasilianske spillere i klubben, er det svært at se, hvem der ellers skal sikre klubben store overskud i forhold til købspriserne.

For der er flere, der ikke har overbevist. Det fortæller TV 2-kommentator Morten Bruun, der har været med i podcasten Sort Snak – en fanpodcast om FC Midtjylland.

– På et tidspunkt må vi diskutere de brasilianere, for jeg troede, de var bedre. Jeg synes, Evander er god, men det drejer sig om hele strategien. Jeg blev decideret arrig, da Vagner Love blev hentet ind. Hvad handlede det om? Hvad skulle han i FC Midtjylland? Var det, fordi han var ven med Evander?

– Så klør jeg mig i nakken over FCM’s transferstrategi, hvad fanden er det for noget? I øvrigt også med Max Meyer, der ind imellem viste nogle gode ting, men jo langt fra blev en fast størrelse på FC Midtjyllands hold. I hvert fald i Vagner Loves tilfælde kan man spørge, om det var en cirkushest, der skulle præsenteres.

– Charles er en okay spiller, men jeg kan ikke se, at man ikke kan finde en lignende spiller et andet sted. Juninho? Tjae, han er da ikke bedre end Daniel Høegh. Paulinho har været god i tidligere sæsoner, men har ikke haft sin bedste sæson og blev overhalet af Nikolas Dyhr, og så står man tilbage med en markant satsning, hvor jeg stadig tænker, om det er blevet bedre af det? Jeg er med på fortællingen om, at de er billigere, men de skal da også helst kunne flytte FC Midtjylland fremad, og det er jeg ikke sikker på, de har gjort, siger Morten Bruun.

TV 2-kommentatoren har gemt “det bedste” til sidst ved et tilfælde.

– Marrony har vi helt glemt. Det var derfor, jeg ikke kunne huske, om det var fem eller seks brasilianere på førsteholdet. Men Marrony fik en seks-otte gange 20 minutter, det er næsten en tragisk fortælling, siger Morten Bruun.

FCM’s brasilianere på førsteholdet er Marrony, Charles, Juninho, Paulinho, Evander og Junior Brumado. Førstnævnte ventes snart at forlade Danmark, da der forhandles med Fkuminense om et skifte.

Klubben fra Ikast og Herning skal spille i Champions League-kvalifikationen og indleder allerede i juli mod AEK Larnaca.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Viaplay-boss langer ud efter AGF

AGF og OB var enige om at spille søndag



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Hylder Manchester United-stjerne

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Han kan blive den næste store profil!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

FCK forventer kæmpe overskud i 2026



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Brøndby IF – Randers FC



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Fælder bekymrende dom efter chok

Stor mystik om Patrick Pentz

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Tror på overraskelse i startopstilling

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Officielt: Her spilles AGF-OB

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

– Priserne er eksploderet

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene