Bruun om FCM-transfers: Hvad er det for noget?

TV 2-kommentatoren har været med i FC Midtjylland-fanpodcasten “Sort Snak”, og her gør han det klart, at han ikke føler sig overbevist af de mange brasilianere i klubben.



Evander er en kæmpe stjerne i Superligaen, og han er en spiller, som FC Midtjylland kommer til at tjene mange penge på, men ser man på de øvrige brasilianske spillere i klubben, er det svært at se, hvem der ellers skal sikre klubben store overskud i forhold til købspriserne.

For der er flere, der ikke har overbevist. Det fortæller TV 2-kommentator Morten Bruun, der har været med i podcasten Sort Snak – en fanpodcast om FC Midtjylland.

– På et tidspunkt må vi diskutere de brasilianere, for jeg troede, de var bedre. Jeg synes, Evander er god, men det drejer sig om hele strategien. Jeg blev decideret arrig, da Vagner Love blev hentet ind. Hvad handlede det om? Hvad skulle han i FC Midtjylland? Var det, fordi han var ven med Evander?

– Så klør jeg mig i nakken over FCM’s transferstrategi, hvad fanden er det for noget? I øvrigt også med Max Meyer, der ind imellem viste nogle gode ting, men jo langt fra blev en fast størrelse på FC Midtjyllands hold. I hvert fald i Vagner Loves tilfælde kan man spørge, om det var en cirkushest, der skulle præsenteres.

– Charles er en okay spiller, men jeg kan ikke se, at man ikke kan finde en lignende spiller et andet sted. Juninho? Tjae, han er da ikke bedre end Daniel Høegh. Paulinho har været god i tidligere sæsoner, men har ikke haft sin bedste sæson og blev overhalet af Nikolas Dyhr, og så står man tilbage med en markant satsning, hvor jeg stadig tænker, om det er blevet bedre af det? Jeg er med på fortællingen om, at de er billigere, men de skal da også helst kunne flytte FC Midtjylland fremad, og det er jeg ikke sikker på, de har gjort, siger Morten Bruun.

TV 2-kommentatoren har gemt “det bedste” til sidst ved et tilfælde.

– Marrony har vi helt glemt. Det var derfor, jeg ikke kunne huske, om det var fem eller seks brasilianere på førsteholdet. Men Marrony fik en seks-otte gange 20 minutter, det er næsten en tragisk fortælling, siger Morten Bruun.

FCM’s brasilianere på førsteholdet er Marrony, Charles, Juninho, Paulinho, Evander og Junior Brumado. Førstnævnte ventes snart at forlade Danmark, da der forhandles med Fkuminense om et skifte.

Klubben fra Ikast og Herning skal spille i Champions League-kvalifikationen og indleder allerede i juli mod AEK Larnaca.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

FC København jagter Neestrup-erstatning

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Brøndby-handel er kollapset

Danmark – Nordmakedonien



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Helt på røven over Victor Froholdt

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Nu flytter anfører til Danmark

Hvem holder partilederne med i fodbold?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Av, FCK! Her er de værst af alle

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

– Vi håber men skal ikke regne med det!

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Divisionsforeningen med markant udmelding

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg