Evander er en kæmpe stjerne i Superligaen, og han er en spiller, som FC Midtjylland kommer til at tjene mange penge på, men ser man på de øvrige brasilianske spillere i klubben, er det svært at se, hvem der ellers skal sikre klubben store overskud i forhold til købspriserne.
For der er flere, der ikke har overbevist. Det fortæller TV 2-kommentator Morten Bruun, der har været med i podcasten Sort Snak – en fanpodcast om FC Midtjylland.
– På et tidspunkt må vi diskutere de brasilianere, for jeg troede, de var bedre. Jeg synes, Evander er god, men det drejer sig om hele strategien. Jeg blev decideret arrig, da Vagner Love blev hentet ind. Hvad handlede det om? Hvad skulle han i FC Midtjylland? Var det, fordi han var ven med Evander?
– Så klør jeg mig i nakken over FCM’s transferstrategi, hvad fanden er det for noget? I øvrigt også med Max Meyer, der ind imellem viste nogle gode ting, men jo langt fra blev en fast størrelse på FC Midtjyllands hold. I hvert fald i Vagner Loves tilfælde kan man spørge, om det var en cirkushest, der skulle præsenteres.
– Charles er en okay spiller, men jeg kan ikke se, at man ikke kan finde en lignende spiller et andet sted. Juninho? Tjae, han er da ikke bedre end Daniel Høegh. Paulinho har været god i tidligere sæsoner, men har ikke haft sin bedste sæson og blev overhalet af Nikolas Dyhr, og så står man tilbage med en markant satsning, hvor jeg stadig tænker, om det er blevet bedre af det? Jeg er med på fortællingen om, at de er billigere, men de skal da også helst kunne flytte FC Midtjylland fremad, og det er jeg ikke sikker på, de har gjort, siger Morten Bruun.
TV 2-kommentatoren har gemt “det bedste” til sidst ved et tilfælde.
– Marrony har vi helt glemt. Det var derfor, jeg ikke kunne huske, om det var fem eller seks brasilianere på førsteholdet. Men Marrony fik en seks-otte gange 20 minutter, det er næsten en tragisk fortælling, siger Morten Bruun.
FCM’s brasilianere på førsteholdet er Marrony, Charles, Juninho, Paulinho, Evander og Junior Brumado. Førstnævnte ventes snart at forlade Danmark, da der forhandles med Fkuminense om et skifte.
Klubben fra Ikast og Herning skal spille i Champions League-kvalifikationen og indleder allerede i juli mod AEK Larnaca.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
Forlænger med to Superliga-talenter
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
City-ejer sælger klub
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
