Han var en profil i Superligaen, der blandt andet hjalp FC Midtjylland til mesterskabet i 2018, men siden den stærke stopper Bubacarr Sanneh blev solgt til Anderlecht for 60 millioner kroner, har karrieren ikke kørt på skinner.
Den 26-årige forsvarsspiller fra Gambia har været udlejet af to omgange, og siden i sommer har han været tilbage i Anderlecht uden at få så meget som et minut på førsteholdet.
Ifølge Het Laaste Nieuws peger pilen nu mod, at Bubacarr Sanneh igen skal udlejes, og to danske klubber sværmer omkring den belgiske klub for at få fingrene i den dygtige midtstopper.
Læs også:Medie: Dansk interesse for tidligere FC Midtjylland-stjerne
Det belgiske medie peger på, at der er tale AGF og SønderjyskE.
Førstnævnte mangler formentlig en stopper, efter Niklas Backmans alvorlige skade, der holder ham ude af hele 2021, mens sidstnævnte med nye ejere i ryggen har opjusteret og jagter gode spillere til at komplimentere en i forvejen spændende trup. Samtidig er det værd at notere sig, at SønderjyskE i en stor del af efteråret spillede med tre centrale forsvarsspiller.
Sanneh er mest kendt for at have spillet i en tre-back-kæde i FC Midtjylland, hvor han som den midterste af de tre imponerende stort og udover godt forsvarsspil og viste sig målfarlig. Før Midtjylland spillede han for AC Horsens, der spillede med to centrale, og også her leverede han varen.
Læs også:Revser tidligere Superliga-stjerne: Den største katastrofe
Gambieren, der har spillet 24 landskampe, har bare 19 kampe alt i alt for Anderlecht i de to og et halvt år, han har været på kontrakt i klubben. Aftalen med belgierne løber først ud i sommeren 2023. Sanneh er klubbens næstdyreste indkøb nogensinde.
Tipsbladet.dk har forsøgt at få en reaktion fra Bubacarr Sannehs agent, Allan Bak Jensen fra Elite Consulting, men han har ikke ønsket at kommentere på transferrygtet.
Læs også:FC Midtjylland-spiller er færdig for 2020
Læs også:Bundplacering har indvirkning på AC Horsens’ transfervindue
Læs også:Lovende islænding kan have kurs mod Superliga-skifte
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Spanien – Østrig
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
