Bubacarr Sanneh rygtes retur til Danmark: To klubber er interesserede

To danske klubber skal være interesserede i at hente gambiske Bubacarr Sanneh retur til Superligaen.



Han var en profil i Superligaen, der blandt andet hjalp FC Midtjylland til mesterskabet i 2018, men siden den stærke stopper Bubacarr Sanneh blev solgt til Anderlecht for 60 millioner kroner, har karrieren ikke kørt på skinner.

Den 26-årige forsvarsspiller fra Gambia har været udlejet af to omgange, og siden i sommer har han været tilbage i Anderlecht uden at få så meget som et minut på førsteholdet.

Ifølge Het Laaste Nieuws peger pilen nu mod, at Bubacarr Sanneh igen skal udlejes, og to danske klubber sværmer omkring den belgiske klub for at få fingrene i den dygtige midtstopper.

Læs også:Medie: Dansk interesse for tidligere FC Midtjylland-stjerne

Det belgiske medie peger på, at der er tale AGF og SønderjyskE.

Førstnævnte mangler formentlig en stopper, efter Niklas Backmans alvorlige skade, der holder ham ude af hele 2021, mens sidstnævnte med nye ejere i ryggen har opjusteret og jagter gode spillere til at komplimentere en i forvejen spændende trup. Samtidig er det værd at notere sig, at SønderjyskE i en stor del af efteråret spillede med tre centrale forsvarsspiller.

Sanneh er mest kendt for at have spillet i en tre-back-kæde i FC Midtjylland, hvor han som den midterste af de tre imponerende stort og udover godt forsvarsspil og viste sig målfarlig. Før Midtjylland spillede han for AC Horsens, der spillede med to centrale, og også her leverede han varen.

Læs også:Revser tidligere Superliga-stjerne: Den største katastrofe

Gambieren, der har spillet 24 landskampe, har bare 19 kampe alt i alt for Anderlecht i de to og et halvt år, han har været på kontrakt i klubben. Aftalen med belgierne løber først ud i sommeren 2023. Sanneh er klubbens næstdyreste indkøb nogensinde.

Tipsbladet.dk har forsøgt at få en reaktion fra Bubacarr Sannehs agent, Allan Bak Jensen fra Elite Consulting, men han har ikke ønsket at kommentere på transferrygtet.

Læs også:FC Midtjylland-spiller er færdig for 2020
Læs også:Bundplacering har indvirkning på AC Horsens’ transfervindue
Læs også:Lovende islænding kan have kurs mod Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Stopper karrieren

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

Historisk finale! Han er verdens bedste

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

De er interesseret i Christian Eriksen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’