Bubacarr Sanneh rygtes retur til Danmark: To klubber er interesserede

To danske klubber skal være interesserede i at hente gambiske Bubacarr Sanneh retur til Superligaen.



Han var en profil i Superligaen, der blandt andet hjalp FC Midtjylland til mesterskabet i 2018, men siden den stærke stopper Bubacarr Sanneh blev solgt til Anderlecht for 60 millioner kroner, har karrieren ikke kørt på skinner.

Den 26-årige forsvarsspiller fra Gambia har været udlejet af to omgange, og siden i sommer har han været tilbage i Anderlecht uden at få så meget som et minut på førsteholdet.

Ifølge Het Laaste Nieuws peger pilen nu mod, at Bubacarr Sanneh igen skal udlejes, og to danske klubber sværmer omkring den belgiske klub for at få fingrene i den dygtige midtstopper.

Læs også:Medie: Dansk interesse for tidligere FC Midtjylland-stjerne

Det belgiske medie peger på, at der er tale AGF og SønderjyskE.

Førstnævnte mangler formentlig en stopper, efter Niklas Backmans alvorlige skade, der holder ham ude af hele 2021, mens sidstnævnte med nye ejere i ryggen har opjusteret og jagter gode spillere til at komplimentere en i forvejen spændende trup. Samtidig er det værd at notere sig, at SønderjyskE i en stor del af efteråret spillede med tre centrale forsvarsspiller.

Sanneh er mest kendt for at have spillet i en tre-back-kæde i FC Midtjylland, hvor han som den midterste af de tre imponerende stort og udover godt forsvarsspil og viste sig målfarlig. Før Midtjylland spillede han for AC Horsens, der spillede med to centrale, og også her leverede han varen.

Læs også:Revser tidligere Superliga-stjerne: Den største katastrofe

Gambieren, der har spillet 24 landskampe, har bare 19 kampe alt i alt for Anderlecht i de to og et halvt år, han har været på kontrakt i klubben. Aftalen med belgierne løber først ud i sommeren 2023. Sanneh er klubbens næstdyreste indkøb nogensinde.

Tipsbladet.dk har forsøgt at få en reaktion fra Bubacarr Sannehs agent, Allan Bak Jensen fra Elite Consulting, men han har ikke ønsket at kommentere på transferrygtet.

Læs også:FC Midtjylland-spiller er færdig for 2020
Læs også:Bundplacering har indvirkning på AC Horsens’ transfervindue
Læs også:Lovende islænding kan have kurs mod Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Brøndby IF – Viborg FF

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Ingen klausul i FC København-aftale

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

FC Midtjylland – AC Horsens

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Klar besked om AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde