Han var en profil i Superligaen, der blandt andet hjalp FC Midtjylland til mesterskabet i 2018, men siden den stærke stopper Bubacarr Sanneh blev solgt til Anderlecht for 60 millioner kroner, har karrieren ikke kørt på skinner.
Den 26-årige forsvarsspiller fra Gambia har været udlejet af to omgange, og siden i sommer har han været tilbage i Anderlecht uden at få så meget som et minut på førsteholdet.
Ifølge Het Laaste Nieuws peger pilen nu mod, at Bubacarr Sanneh igen skal udlejes, og to danske klubber sværmer omkring den belgiske klub for at få fingrene i den dygtige midtstopper.
Læs også:Medie: Dansk interesse for tidligere FC Midtjylland-stjerne
Det belgiske medie peger på, at der er tale AGF og SønderjyskE.
Førstnævnte mangler formentlig en stopper, efter Niklas Backmans alvorlige skade, der holder ham ude af hele 2021, mens sidstnævnte med nye ejere i ryggen har opjusteret og jagter gode spillere til at komplimentere en i forvejen spændende trup. Samtidig er det værd at notere sig, at SønderjyskE i en stor del af efteråret spillede med tre centrale forsvarsspiller.
Sanneh er mest kendt for at have spillet i en tre-back-kæde i FC Midtjylland, hvor han som den midterste af de tre imponerende stort og udover godt forsvarsspil og viste sig målfarlig. Før Midtjylland spillede han for AC Horsens, der spillede med to centrale, og også her leverede han varen.
Læs også:Revser tidligere Superliga-stjerne: Den største katastrofe
Gambieren, der har spillet 24 landskampe, har bare 19 kampe alt i alt for Anderlecht i de to og et halvt år, han har været på kontrakt i klubben. Aftalen med belgierne løber først ud i sommeren 2023. Sanneh er klubbens næstdyreste indkøb nogensinde.
Tipsbladet.dk har forsøgt at få en reaktion fra Bubacarr Sannehs agent, Allan Bak Jensen fra Elite Consulting, men han har ikke ønsket at kommentere på transferrygtet.
Læs også:FC Midtjylland-spiller er færdig for 2020
Læs også:Bundplacering har indvirkning på AC Horsens’ transfervindue
Læs også:Lovende islænding kan have kurs mod Superliga-skifte
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
