De havde sådan set fået et bud accepteret på Silkeborg IF-profilen Nicolai Vallys, men Vallys ville ikke til Brøndby IF.
Det er Ekstra Bladet, der bringer historien om, at Forårets Profil i Superligaen har takket nej til at skifte til BIF, selv om der faktisk var et bud, der var accepteret.
Ifølge avisen var det accepterede bud fra Brøndby IF på 20 millioner kroner, men der skal tre til at lave en handel, og den tredje, Nicolai Vallys, har ikke ønsket at trække i BIF-tøjet.
Tidligere har FCK også flirtet med Nicolai Vallys, men klubben har ikke været i stand til at lande en aftale med SIF. Den 25-årige SIF’er har ellers et stort kærlighedsforhold til FCK og vil gerne spille for klubben, hvis muligheden byder sig.
I forhold til SIF er det værd at huske på, at klubben er børsnoteret. Og da man ikke budgetter med salg i Silkeborg IF – og et salg af Vallys vil påvirke regnskabet – skal man melde til fondsbørsen, når der er en opjustering af forventningerne til årets resultat. Det har SIF ikke gjort i forhold til Nicolai Vallys, hvilket kan indikere, at klubben har været bevidst om, at Vallys ikke har ønsket at skifte til Brøndby IF, altså at man ikke har haft en forventning om, at aftalen ville lande.
Brøndby IF har indtil videre blot hentet Sebastian Sebulonsen og Daniel Wass, men klubben mangler fortsat en angriber og noget til offensiven, så det kan godt blive nogle hektiske dage den næste tid.
Klubben jagter også en venstre back – læs den historie her.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende billeder for England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
Skylder FC København penge – straffes hårdt
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
VM-vækkeuret: Ronaldo svarer – England skuffer
Dansk træner færdig ved VM
OPTAKT
Schweiz – Canada
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
AVIS
