De havde sådan set fået et bud accepteret på Silkeborg IF-profilen Nicolai Vallys, men Vallys ville ikke til Brøndby IF.
Det er Ekstra Bladet, der bringer historien om, at Forårets Profil i Superligaen har takket nej til at skifte til BIF, selv om der faktisk var et bud, der var accepteret.
Ifølge avisen var det accepterede bud fra Brøndby IF på 20 millioner kroner, men der skal tre til at lave en handel, og den tredje, Nicolai Vallys, har ikke ønsket at trække i BIF-tøjet.
Tidligere har FCK også flirtet med Nicolai Vallys, men klubben har ikke været i stand til at lande en aftale med SIF. Den 25-årige SIF’er har ellers et stort kærlighedsforhold til FCK og vil gerne spille for klubben, hvis muligheden byder sig.
I forhold til SIF er det værd at huske på, at klubben er børsnoteret. Og da man ikke budgetter med salg i Silkeborg IF – og et salg af Vallys vil påvirke regnskabet – skal man melde til fondsbørsen, når der er en opjustering af forventningerne til årets resultat. Det har SIF ikke gjort i forhold til Nicolai Vallys, hvilket kan indikere, at klubben har været bevidst om, at Vallys ikke har ønsket at skifte til Brøndby IF, altså at man ikke har haft en forventning om, at aftalen ville lande.
Brøndby IF har indtil videre blot hentet Sebastian Sebulonsen og Daniel Wass, men klubben mangler fortsat en angriber og noget til offensiven, så det kan godt blive nogle hektiske dage den næste tid.
Klubben jagter også en venstre back – læs den historie her.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Vil smadre transferrekord
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
