De havde sådan set fået et bud accepteret på Silkeborg IF-profilen Nicolai Vallys, men Vallys ville ikke til Brøndby IF.
Det er Ekstra Bladet, der bringer historien om, at Forårets Profil i Superligaen har takket nej til at skifte til BIF, selv om der faktisk var et bud, der var accepteret.
Ifølge avisen var det accepterede bud fra Brøndby IF på 20 millioner kroner, men der skal tre til at lave en handel, og den tredje, Nicolai Vallys, har ikke ønsket at trække i BIF-tøjet.
Tidligere har FCK også flirtet med Nicolai Vallys, men klubben har ikke været i stand til at lande en aftale med SIF. Den 25-årige SIF’er har ellers et stort kærlighedsforhold til FCK og vil gerne spille for klubben, hvis muligheden byder sig.
I forhold til SIF er det værd at huske på, at klubben er børsnoteret. Og da man ikke budgetter med salg i Silkeborg IF – og et salg af Vallys vil påvirke regnskabet – skal man melde til fondsbørsen, når der er en opjustering af forventningerne til årets resultat. Det har SIF ikke gjort i forhold til Nicolai Vallys, hvilket kan indikere, at klubben har været bevidst om, at Vallys ikke har ønsket at skifte til Brøndby IF, altså at man ikke har haft en forventning om, at aftalen ville lande.
Brøndby IF har indtil videre blot hentet Sebastian Sebulonsen og Daniel Wass, men klubben mangler fortsat en angriber og noget til offensiven, så det kan godt blive nogle hektiske dage den næste tid.
Klubben jagter også en venstre back – læs den historie her.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TRANSFER
Snød FC København for keeper
MEDIE
