Buhråb gør ondt på OB-boss efter nyt flop

OB har fortsat ikke vundet på hjemmebane, og det fylder mentalt hos fynboerne, siger cheftræner Søren Krogh.



OB-træner Søren Krogh er mærket, efter at hans mandskab fredag aften endnu en gang kvajede sig på hjemmebane i Superligaen.

Efter et 1-3-nederlaget til Viborg blev OB-spillerne buhet ud, og det var helt berettiget, mener cheftræneren.

– Det er meget simpelt for mig – Viborg var bedre, og vi var ikke med. Jeg kan ikke bruge den her kamp til noget.

– Buhråbene gør ondt. Men først og fremmest er deres buhen fuldt for tjent. Vi må alle lægge os fladt ned, for det her var langt fra, hvad OB skal præstere på hjemmebane, og det kan vi kun beklage, siger Søren Krogh til Viaplay.

Fynboerne har ikke vundet på eget græs i hele sæsonen og har et beskedent pointsnit på 0,23 point per hjemmekamp.

Problemerne på hjemmebane er blevet et mentalt spørgsmål, siger Søren Krogh i et interview med Bold efter nederlaget til Viborg.

– Det er snart et år siden, vi har vundet på hjemmebane, og vi forsøger at arbejde rigtig meget med det. Det er svært at finde balancen, så det heller ikke kommer til at fylde for meget.

– Jo længere tid der går, jo mere fylder det, siger OB-træneren til Bold.

Upåagtede Hvidovre har et endnu dårligere pointsnit på hjemmebane. Per Frandsens mandskab har blot hentet 0,17 point per hjemmekamp.

Mens Hvidovre er så godt som sikker på at rykke ud, er OB aktuelt to point over nedrykningsstregen. Fynboerne rykker ned under stregen søndag, hvis Vejle slår Randers, og Lyngby besejrer Hvidovre.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Solbakken overrasker

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Scorer vanvittig løn i Premier League

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brasilien – Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker på blokken i ny storklub

Brasiliansk boost før Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Portugal – Spanien

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Mexico – England