Buhråb gør ondt på OB-boss efter nyt flop

OB har fortsat ikke vundet på hjemmebane, og det fylder mentalt hos fynboerne, siger cheftræner Søren Krogh.



OB-træner Søren Krogh er mærket, efter at hans mandskab fredag aften endnu en gang kvajede sig på hjemmebane i Superligaen.

Efter et 1-3-nederlaget til Viborg blev OB-spillerne buhet ud, og det var helt berettiget, mener cheftræneren.

– Det er meget simpelt for mig – Viborg var bedre, og vi var ikke med. Jeg kan ikke bruge den her kamp til noget.

– Buhråbene gør ondt. Men først og fremmest er deres buhen fuldt for tjent. Vi må alle lægge os fladt ned, for det her var langt fra, hvad OB skal præstere på hjemmebane, og det kan vi kun beklage, siger Søren Krogh til Viaplay.

Fynboerne har ikke vundet på eget græs i hele sæsonen og har et beskedent pointsnit på 0,23 point per hjemmekamp.

Problemerne på hjemmebane er blevet et mentalt spørgsmål, siger Søren Krogh i et interview med Bold efter nederlaget til Viborg.

– Det er snart et år siden, vi har vundet på hjemmebane, og vi forsøger at arbejde rigtig meget med det. Det er svært at finde balancen, så det heller ikke kommer til at fylde for meget.

– Jo længere tid der går, jo mere fylder det, siger OB-træneren til Bold.

Upåagtede Hvidovre har et endnu dårligere pointsnit på hjemmebane. Per Frandsens mandskab har blot hentet 0,17 point per hjemmekamp.

Mens Hvidovre er så godt som sikker på at rykke ud, er OB aktuelt to point over nedrykningsstregen. Fynboerne rykker ned under stregen søndag, hvis Vejle slår Randers, og Lyngby besejrer Hvidovre.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: PL-klub køber stort Real-talent

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser



LIVE

Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

‘En trøstepræmie af en turnering’

Er de også færdige i OB?

Her er FC Københavns vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Tottenham-flop i stor transfer

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Vildt Superliga-rygte afvises

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

AGF i Europa: De venter i næste runde

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller