Buhråb gør ondt på OB-boss efter nyt flop

OB har fortsat ikke vundet på hjemmebane, og det fylder mentalt hos fynboerne, siger cheftræner Søren Krogh.



OB-træner Søren Krogh er mærket, efter at hans mandskab fredag aften endnu en gang kvajede sig på hjemmebane i Superligaen.

Efter et 1-3-nederlaget til Viborg blev OB-spillerne buhet ud, og det var helt berettiget, mener cheftræneren.

– Det er meget simpelt for mig – Viborg var bedre, og vi var ikke med. Jeg kan ikke bruge den her kamp til noget.

– Buhråbene gør ondt. Men først og fremmest er deres buhen fuldt for tjent. Vi må alle lægge os fladt ned, for det her var langt fra, hvad OB skal præstere på hjemmebane, og det kan vi kun beklage, siger Søren Krogh til Viaplay.

Fynboerne har ikke vundet på eget græs i hele sæsonen og har et beskedent pointsnit på 0,23 point per hjemmekamp.

Problemerne på hjemmebane er blevet et mentalt spørgsmål, siger Søren Krogh i et interview med Bold efter nederlaget til Viborg.

– Det er snart et år siden, vi har vundet på hjemmebane, og vi forsøger at arbejde rigtig meget med det. Det er svært at finde balancen, så det heller ikke kommer til at fylde for meget.

– Jo længere tid der går, jo mere fylder det, siger OB-træneren til Bold.

Upåagtede Hvidovre har et endnu dårligere pointsnit på hjemmebane. Per Frandsens mandskab har blot hentet 0,17 point per hjemmekamp.

Mens Hvidovre er så godt som sikker på at rykke ud, er OB aktuelt to point over nedrykningsstregen. Fynboerne rykker ned under stregen søndag, hvis Vejle slår Randers, og Lyngby besejrer Hvidovre.

/ritzau/





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Ecuador

Vil hente tysk landsholdsstjerne

AGF køber ham

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sverige – Tunesien

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Saudi-Arabien – Uruguay

Raser over VM-tiltag

Belgien – Egypten

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Kap Verde

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?