Med sine 196 centimeter rager Gustaf Nilsson op over de fleste i den tredjebedste tyske række, og det gør han også på ligaens topscorerliste, hvor den tidligere Brøndby-angriber er på en delt andenplads med 14 scoringer for SV Wehen Wiesbaden.
Da den store sportsavis Kicker i december analyserede 3. Liga, blev Gustaf Nilsson rangeret som den bedste angriber af alle, og svenskerens succes er da også blevet bemærket af større klubber.
Ifølge Kölnische Rundschau har FC Köln, der er på ottendepladsen i Bundesligaen, et særdeles godt øje til den tidligere Superliga-angriber. Lørdag var cheftræner Steffen Baumgart og sportsdirektør Jörg Jakobs til stede for at se nærmere på Gustaf Nilsson, da Wehen Wiesbaden mødte Viktoria Köln på udebane. Her kunne de se svenskeren blev udskiftet efter en time uden at have fundet vej til netmaskerne.
Den svenske angriber har tidligere fastslået, at han er bekendt med, at større klubber følger ham.
– Jeg ved, at der har været interesse, og så handler det om, hvad jeg får af tilbud. Man ved aldrig, hvad der sker, men man må tænke over, hvad der kan være næste skridt. Lige nu fokuserer jeg kun på afslutningen her, sagde Gustaf Nilsson til Fotbollskanalen 4. marts.
Brøndby IF betalte et pænt millionbeløb for Gustaf Nilsson i 2016, men de blå-gule fik aldrig smæk for skillingen. Det hører med til historien, at angriberen også var ramt af en alvorlig skade tidligt i forløbet.
Gustaf Nilsson har spillet 61 kampe i Superligaen og scoret 10 mål – et for Brøndby og de resterende for Vejle Boldklub og Silkeborg IF, som han også har tørnet ud for i Danmark.
LIVE
VM-LIVE: Kan blive en bananskrald
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TransferLIVE: Koster 900 millioner
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Portugal – DR Congo
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Brøndby henter keeper – her er planen
