Bundesliga-klub overvejer bud på Superliga-spiller

Superliga-klubben Silkeborg IF kan måske se frem til et bud på en af klubbens profiler snart.



Når Silkeborg IF på søndag tager hul på Superligaen med en hjemmekamp mod Brøndby IF, er det med sikkerhed med Oliver Sonne i startopstillingen.

Den tidligere HB Køge-back er blevet fast mand og en god spiller for midtjyderne, så det eneste, der kan holde ham fra at deltage i opgøret, er en skade eller et salg.

Skadet er han ikke, men ifølge B.T. lurer Bundesliga-oprykkerne fra Darmstadt på Oliver Sonne. Tyskerne overvejer at byde på Oliver Sonne.

Den 22-årige højre back, der også flirter med det peruvianske landshold, er en stærk og offensiv back, som har udviklet sig rigtig godt under Kent Nielsens ledelse, siden han skiftede til klubben fra Søhøjlandet for et par sæsoner siden.

Der er dog ingen tvivl om, at Silkeborg IF nødigt vil sælge den populære spiller, som stadig har tre år igen af sin aftale med klubben. Der er nemlig ingen oplagt afløser bag Oliver Sonne.

Robin Østrøm blev senest prøvet af i Silkeborgs midterforsvar, da man tabte 2-4 til Viborg FF i sidste testkamp. Han kan også spille højre back, men har den udfordring, at han ikke er specielt stærk offensiv eller hurtig. Og så er man i gang med at forsøge at omskole Anders Dahl til back, mens pilen peger mod, at Oscar Fuglsang igen skal udlejes.

Derfor vil Silkeborg IF efter alt at dømme også kræve kassen for at sælge Oliver Sonne, der ventes at komme med Perus landshold, når hans papirarbejde går i orden.

En pris ligger efter alt at dømme på den gode side af 20 millioner kroner, hvis man skal sælge nu.

Silkeborg IF kigger allerede efter et alternativ til de to back-positioner, og hvis man sælger Oliver Sonne, vil den søgen blive akut.

SIF sluttede sidste sæson på niendepladsen i Superligaen – Oliver Sonne spillede 29 kampe og scorede fire mål.







LIVE

LIVE: Tonni Adamsen bekræfter interesse

Giver transferopdatering

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Cristiano Ronaldo i optur

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

AGF kan ende med millionregning, men…



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Harry Maguire i chok