Bundesliga-klub overvejer bud på Superliga-spiller

Superliga-klubben Silkeborg IF kan måske se frem til et bud på en af klubbens profiler snart.



Når Silkeborg IF på søndag tager hul på Superligaen med en hjemmekamp mod Brøndby IF, er det med sikkerhed med Oliver Sonne i startopstillingen.

Den tidligere HB Køge-back er blevet fast mand og en god spiller for midtjyderne, så det eneste, der kan holde ham fra at deltage i opgøret, er en skade eller et salg.

Skadet er han ikke, men ifølge B.T. lurer Bundesliga-oprykkerne fra Darmstadt på Oliver Sonne. Tyskerne overvejer at byde på Oliver Sonne.

Den 22-årige højre back, der også flirter med det peruvianske landshold, er en stærk og offensiv back, som har udviklet sig rigtig godt under Kent Nielsens ledelse, siden han skiftede til klubben fra Søhøjlandet for et par sæsoner siden.

Der er dog ingen tvivl om, at Silkeborg IF nødigt vil sælge den populære spiller, som stadig har tre år igen af sin aftale med klubben. Der er nemlig ingen oplagt afløser bag Oliver Sonne.

Robin Østrøm blev senest prøvet af i Silkeborgs midterforsvar, da man tabte 2-4 til Viborg FF i sidste testkamp. Han kan også spille højre back, men har den udfordring, at han ikke er specielt stærk offensiv eller hurtig. Og så er man i gang med at forsøge at omskole Anders Dahl til back, mens pilen peger mod, at Oscar Fuglsang igen skal udlejes.

Derfor vil Silkeborg IF efter alt at dømme også kræve kassen for at sælge Oliver Sonne, der ventes at komme med Perus landshold, når hans papirarbejde går i orden.

En pris ligger efter alt at dømme på den gode side af 20 millioner kroner, hvis man skal sælge nu.

Silkeborg IF kigger allerede efter et alternativ til de to back-positioner, og hvis man sælger Oliver Sonne, vil den søgen blive akut.

SIF sluttede sidste sæson på niendepladsen i Superligaen – Oliver Sonne spillede 29 kampe og scorede fire mål.







LIVE

TransferLIVE: Dansk landsholdsspiller vil væk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Her lander Superliga-kampprogrammet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Dansk profil overrasker: Han er så god

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’