Bundesliga-klub overvejer bud på Superliga-spiller

Superliga-klubben Silkeborg IF kan måske se frem til et bud på en af klubbens profiler snart.



Når Silkeborg IF på søndag tager hul på Superligaen med en hjemmekamp mod Brøndby IF, er det med sikkerhed med Oliver Sonne i startopstillingen.

Den tidligere HB Køge-back er blevet fast mand og en god spiller for midtjyderne, så det eneste, der kan holde ham fra at deltage i opgøret, er en skade eller et salg.

Skadet er han ikke, men ifølge B.T. lurer Bundesliga-oprykkerne fra Darmstadt på Oliver Sonne. Tyskerne overvejer at byde på Oliver Sonne.

Den 22-årige højre back, der også flirter med det peruvianske landshold, er en stærk og offensiv back, som har udviklet sig rigtig godt under Kent Nielsens ledelse, siden han skiftede til klubben fra Søhøjlandet for et par sæsoner siden.

Der er dog ingen tvivl om, at Silkeborg IF nødigt vil sælge den populære spiller, som stadig har tre år igen af sin aftale med klubben. Der er nemlig ingen oplagt afløser bag Oliver Sonne.

Robin Østrøm blev senest prøvet af i Silkeborgs midterforsvar, da man tabte 2-4 til Viborg FF i sidste testkamp. Han kan også spille højre back, men har den udfordring, at han ikke er specielt stærk offensiv eller hurtig. Og så er man i gang med at forsøge at omskole Anders Dahl til back, mens pilen peger mod, at Oscar Fuglsang igen skal udlejes.

Derfor vil Silkeborg IF efter alt at dømme også kræve kassen for at sælge Oliver Sonne, der ventes at komme med Perus landshold, når hans papirarbejde går i orden.

En pris ligger efter alt at dømme på den gode side af 20 millioner kroner, hvis man skal sælge nu.

Silkeborg IF kigger allerede efter et alternativ til de to back-positioner, og hvis man sælger Oliver Sonne, vil den søgen blive akut.

SIF sluttede sidste sæson på niendepladsen i Superligaen – Oliver Sonne spillede 29 kampe og scorede fire mål.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby tæt på denne keeper

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – Ecuador

England – DR Congo

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frankrig – Sverige

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afviste Premier League-klubber

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Transferbombe på vej

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’