Bundesliga-klub overvejer bud på Superliga-spiller

Superliga-klubben Silkeborg IF kan måske se frem til et bud på en af klubbens profiler snart.



Når Silkeborg IF på søndag tager hul på Superligaen med en hjemmekamp mod Brøndby IF, er det med sikkerhed med Oliver Sonne i startopstillingen.

Den tidligere HB Køge-back er blevet fast mand og en god spiller for midtjyderne, så det eneste, der kan holde ham fra at deltage i opgøret, er en skade eller et salg.

Skadet er han ikke, men ifølge B.T. lurer Bundesliga-oprykkerne fra Darmstadt på Oliver Sonne. Tyskerne overvejer at byde på Oliver Sonne.

Den 22-årige højre back, der også flirter med det peruvianske landshold, er en stærk og offensiv back, som har udviklet sig rigtig godt under Kent Nielsens ledelse, siden han skiftede til klubben fra Søhøjlandet for et par sæsoner siden.

Der er dog ingen tvivl om, at Silkeborg IF nødigt vil sælge den populære spiller, som stadig har tre år igen af sin aftale med klubben. Der er nemlig ingen oplagt afløser bag Oliver Sonne.

Robin Østrøm blev senest prøvet af i Silkeborgs midterforsvar, da man tabte 2-4 til Viborg FF i sidste testkamp. Han kan også spille højre back, men har den udfordring, at han ikke er specielt stærk offensiv eller hurtig. Og så er man i gang med at forsøge at omskole Anders Dahl til back, mens pilen peger mod, at Oscar Fuglsang igen skal udlejes.

Derfor vil Silkeborg IF efter alt at dømme også kræve kassen for at sælge Oliver Sonne, der ventes at komme med Perus landshold, når hans papirarbejde går i orden.

En pris ligger efter alt at dømme på den gode side af 20 millioner kroner, hvis man skal sælge nu.

Silkeborg IF kigger allerede efter et alternativ til de to back-positioner, og hvis man sælger Oliver Sonne, vil den søgen blive akut.

SIF sluttede sidste sæson på niendepladsen i Superligaen – Oliver Sonne spillede 29 kampe og scorede fire mål.





LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

FC Barcelona præsenterer stjerne

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Roony vil væk

Mæhle kan hentes for spotpris

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Erik ten Hag jagter dansker

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen