BRØNDBY (Tipsbladet): Der er hård konkurrence om pladserne i Brøndby, og to af de spillere, der i øjeblikket ikke indgår i Frederik Birks foretrukne startellever, er Filip Bundgaard og Stijn Spierings, der begge blev hentet til klubben sidste år.
Både Bundgaard og Spierings kom dog ind i anden halvleg af 2-0-sejren over FC Midtjylland i sidste spillerunde, og ifølge cheftræner Frederik Birk ser det også fint ud for begge spillere.
– Jeg synes, at de begge to byder sig godt til. De løfter sig på træningsbanen. Der er jo nogle nørdede elementer i det, men Filip laver mål på træningsbanen i øjeblikket og er pågående, og det var han sådan set også i sidste uge, og derfor var han også en del af min pot af overvejelser om hvem der skulle starte. Derfor fik de to spillere også lov til at komme ind som de første og de får 30-35 minutter.
– Det var i hvert fald mere tid end Filip plejer at få, og det er en belønning for et godt stykke arbejde på træningsbanen, hvor den unge mand hele tiden har været ved ilden og hele tiden prøver at blive bedre, lød det fra Frederik Birk efter torsdagens træning, da Tipsbladet spurgte til de to spilleres situation.
Den 20-årige Filip Bundgaard blev et af Brøndbys dyreste indkøb nogensinde i vinteren 2024, da de blå-gule hentede angrebstalentet i Randers FC for 22,5 millioner kroner.
Efter en sæsonstart med masser af spilletid er minutterne dog blevet færre i den seneste tid, og det vil nok ikke helt forkert at sige, at Bundgaard stadig venter på sit helt store gennembrud i Brøndby.
Filip Bundgaards minutter i foråret
- Viborg: 15 minutter
- Vejle: 1 minut
- Lyngby: 2 minutter
- Randers: 7 minutter
- Silkeborg: 28 minutter
- FC Midtjylland: 26 minutter
Ifølge Frederik Birk er det dog svært at komme udenom, at Filip Bundgaard i øjeblikket konkurrerer med nogle store profiler i den forreste kæde.
– Perspektiverne er med Filip, som det er med dem alle sammen, at de er i en konkurrencesituation. Og som jeg sagde før, så er det jo heller ikke nogen, der vil kritisere en træner for at bruge Vallys, Kvistgaarden og Suzuki til at starte med, ligesom der heller ikke er nogen, der vil kritisere træneren for at spille med Bjschoff, Rajovic og Bundgaard.
– For det er seks rigtigt dygtige folk alle sammen. Det er en konkurrencesituation og i sidste ende er det mig, der skal træffe valget, hvem der starter og hvem der kommer ind fra bænken. Så perspektiverne for ham er gode, ligesom de er for de andre, lød det fra Frederik Birk.

Frederik Birk har gode minder fra Brøndbys seneste kamp mod AGF (Foto: Alamy).
Gensyn med AGF
I aften får Brøndby besøg af AGF på Brøndby Stadion, en gentagelse af pokalkampen i december, hvor Frederik Birk som vikarierende cheftræner fik skabt et overordentligt positivt billede af sig selv med en 4-2-sejr og angrebsivrig fodbold. Birk køber dog ikke helt præmissen om, at den kamp blev billedet på Birk som en ny og succesfuld Brøndby-træner i starten.
– Haha, nej, den køber jeg sgu ikke. At være Brøndby-træner kræver sgu mere end en enkelt kamp, hvor du træder ind og har et glimt i øjet… selvfølgelig er det aldrig frit at være cheftræner for Brøndby, heller ikke vikarierende cheftræner, men det var en ‘against all odds’, forstået på den måde, at vi havde tabt noget derovre og vi skulle angribe noget herhjemme.
– Jeg vil aldrig kalde det en gratis omgang, forstå mig ret, men der var også nogle omstændigheder ved den kamp, der gav mig nogle gode muligheder for at fyre den af. Men i sidste ende var det jo spillerne, der leverede en toppræstation derinde, og havde vi været mere tight defensivt, så kunne vi også have gået ud med et resultat, hvor vi havde tænkt ‘alright, det var udmærket, ikke?’, lød det fra Frederik Birk.
I kampen i december havde Brøndby overtaget mod AGF, men Frederik Birk har ikke nødvendigvis tænkt sig at genbruge opskriften fra den kamp i aften.
– Jeg tror, at det bliver forsimplet at sige, at man bare kan lave en én-til-én-opskrift, for vi skal huske på, at vi kommer fra et dobbeltopgør, hvor vi havde én struktur ovre hos AGF til at ændre til en struktur, som der godt var nok blevet skrevet om, men I skriver jo ikke om finpositionerne, så der var der ikke nogen fra AGF, der kunne vide, hvordan vi lige fik sat rammen op for, hvordan vi ville angribe AGF.
– Og det lignede også, at det overraskede dem på nogle områder. Så lur mig, om de ikke også har kigget lidt på den kamp og har tænkt, at der i hvert fald er nogle af de fælder, som de ikke har lyst til at gå i igen. Og så er det jo mit ansvar at se, om vi har et modsvar på det. Så lad os se, lød det afslutningsvist fra Frederik Birk.
Det er i aften klokken 19.00, at Brøndby og AGF mødes på Brøndby Stadion.
Hvem ender højst i tabellen af Brøndby og AGF?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER