BRØNDBY (Tipsbladet): Der er hård konkurrence om pladserne i Brøndby, og to af de spillere, der i øjeblikket ikke indgår i Frederik Birks foretrukne startellever, er Filip Bundgaard og Stijn Spierings, der begge blev hentet til klubben sidste år.
Både Bundgaard og Spierings kom dog ind i anden halvleg af 2-0-sejren over FC Midtjylland i sidste spillerunde, og ifølge cheftræner Frederik Birk ser det også fint ud for begge spillere.
– Jeg synes, at de begge to byder sig godt til. De løfter sig på træningsbanen. Der er jo nogle nørdede elementer i det, men Filip laver mål på træningsbanen i øjeblikket og er pågående, og det var han sådan set også i sidste uge, og derfor var han også en del af min pot af overvejelser om hvem der skulle starte. Derfor fik de to spillere også lov til at komme ind som de første og de får 30-35 minutter.
– Det var i hvert fald mere tid end Filip plejer at få, og det er en belønning for et godt stykke arbejde på træningsbanen, hvor den unge mand hele tiden har været ved ilden og hele tiden prøver at blive bedre, lød det fra Frederik Birk efter torsdagens træning, da Tipsbladet spurgte til de to spilleres situation.
Den 20-årige Filip Bundgaard blev et af Brøndbys dyreste indkøb nogensinde i vinteren 2024, da de blå-gule hentede angrebstalentet i Randers FC for 22,5 millioner kroner.
Efter en sæsonstart med masser af spilletid er minutterne dog blevet færre i den seneste tid, og det vil nok ikke helt forkert at sige, at Bundgaard stadig venter på sit helt store gennembrud i Brøndby.
Filip Bundgaards minutter i foråret
- Viborg: 15 minutter
- Vejle: 1 minut
- Lyngby: 2 minutter
- Randers: 7 minutter
- Silkeborg: 28 minutter
- FC Midtjylland: 26 minutter
Ifølge Frederik Birk er det dog svært at komme udenom, at Filip Bundgaard i øjeblikket konkurrerer med nogle store profiler i den forreste kæde.
– Perspektiverne er med Filip, som det er med dem alle sammen, at de er i en konkurrencesituation. Og som jeg sagde før, så er det jo heller ikke nogen, der vil kritisere en træner for at bruge Vallys, Kvistgaarden og Suzuki til at starte med, ligesom der heller ikke er nogen, der vil kritisere træneren for at spille med Bjschoff, Rajovic og Bundgaard.
– For det er seks rigtigt dygtige folk alle sammen. Det er en konkurrencesituation og i sidste ende er det mig, der skal træffe valget, hvem der starter og hvem der kommer ind fra bænken. Så perspektiverne for ham er gode, ligesom de er for de andre, lød det fra Frederik Birk.

Frederik Birk har gode minder fra Brøndbys seneste kamp mod AGF (Foto: Alamy).
Gensyn med AGF
I aften får Brøndby besøg af AGF på Brøndby Stadion, en gentagelse af pokalkampen i december, hvor Frederik Birk som vikarierende cheftræner fik skabt et overordentligt positivt billede af sig selv med en 4-2-sejr og angrebsivrig fodbold. Birk køber dog ikke helt præmissen om, at den kamp blev billedet på Birk som en ny og succesfuld Brøndby-træner i starten.
– Haha, nej, den køber jeg sgu ikke. At være Brøndby-træner kræver sgu mere end en enkelt kamp, hvor du træder ind og har et glimt i øjet… selvfølgelig er det aldrig frit at være cheftræner for Brøndby, heller ikke vikarierende cheftræner, men det var en ‘against all odds’, forstået på den måde, at vi havde tabt noget derovre og vi skulle angribe noget herhjemme.
– Jeg vil aldrig kalde det en gratis omgang, forstå mig ret, men der var også nogle omstændigheder ved den kamp, der gav mig nogle gode muligheder for at fyre den af. Men i sidste ende var det jo spillerne, der leverede en toppræstation derinde, og havde vi været mere tight defensivt, så kunne vi også have gået ud med et resultat, hvor vi havde tænkt ‘alright, det var udmærket, ikke?’, lød det fra Frederik Birk.
I kampen i december havde Brøndby overtaget mod AGF, men Frederik Birk har ikke nødvendigvis tænkt sig at genbruge opskriften fra den kamp i aften.
– Jeg tror, at det bliver forsimplet at sige, at man bare kan lave en én-til-én-opskrift, for vi skal huske på, at vi kommer fra et dobbeltopgør, hvor vi havde én struktur ovre hos AGF til at ændre til en struktur, som der godt var nok blevet skrevet om, men I skriver jo ikke om finpositionerne, så der var der ikke nogen fra AGF, der kunne vide, hvordan vi lige fik sat rammen op for, hvordan vi ville angribe AGF.
– Og det lignede også, at det overraskede dem på nogle områder. Så lur mig, om de ikke også har kigget lidt på den kamp og har tænkt, at der i hvert fald er nogle af de fælder, som de ikke har lyst til at gå i igen. Og så er det jo mit ansvar at se, om vi har et modsvar på det. Så lad os se, lød det afslutningsvist fra Frederik Birk.
Det er i aften klokken 19.00, at Brøndby og AGF mødes på Brøndby Stadion.
Hvem ender højst i tabellen af Brøndby og AGF?
0 Votes
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT