BRØNDBY (Tipsbladet): Der er hård konkurrence om pladserne i Brøndby, og to af de spillere, der i øjeblikket ikke indgår i Frederik Birks foretrukne startellever, er Filip Bundgaard og Stijn Spierings, der begge blev hentet til klubben sidste år.
Både Bundgaard og Spierings kom dog ind i anden halvleg af 2-0-sejren over FC Midtjylland i sidste spillerunde, og ifølge cheftræner Frederik Birk ser det også fint ud for begge spillere.
– Jeg synes, at de begge to byder sig godt til. De løfter sig på træningsbanen. Der er jo nogle nørdede elementer i det, men Filip laver mål på træningsbanen i øjeblikket og er pågående, og det var han sådan set også i sidste uge, og derfor var han også en del af min pot af overvejelser om hvem der skulle starte. Derfor fik de to spillere også lov til at komme ind som de første og de får 30-35 minutter.
– Det var i hvert fald mere tid end Filip plejer at få, og det er en belønning for et godt stykke arbejde på træningsbanen, hvor den unge mand hele tiden har været ved ilden og hele tiden prøver at blive bedre, lød det fra Frederik Birk efter torsdagens træning, da Tipsbladet spurgte til de to spilleres situation.
Den 20-årige Filip Bundgaard blev et af Brøndbys dyreste indkøb nogensinde i vinteren 2024, da de blå-gule hentede angrebstalentet i Randers FC for 22,5 millioner kroner.
Efter en sæsonstart med masser af spilletid er minutterne dog blevet færre i den seneste tid, og det vil nok ikke helt forkert at sige, at Bundgaard stadig venter på sit helt store gennembrud i Brøndby.
Filip Bundgaards minutter i foråret
- Viborg: 15 minutter
- Vejle: 1 minut
- Lyngby: 2 minutter
- Randers: 7 minutter
- Silkeborg: 28 minutter
- FC Midtjylland: 26 minutter
Ifølge Frederik Birk er det dog svært at komme udenom, at Filip Bundgaard i øjeblikket konkurrerer med nogle store profiler i den forreste kæde.
– Perspektiverne er med Filip, som det er med dem alle sammen, at de er i en konkurrencesituation. Og som jeg sagde før, så er det jo heller ikke nogen, der vil kritisere en træner for at bruge Vallys, Kvistgaarden og Suzuki til at starte med, ligesom der heller ikke er nogen, der vil kritisere træneren for at spille med Bjschoff, Rajovic og Bundgaard.
– For det er seks rigtigt dygtige folk alle sammen. Det er en konkurrencesituation og i sidste ende er det mig, der skal træffe valget, hvem der starter og hvem der kommer ind fra bænken. Så perspektiverne for ham er gode, ligesom de er for de andre, lød det fra Frederik Birk.

Frederik Birk har gode minder fra Brøndbys seneste kamp mod AGF (Foto: Alamy).
Gensyn med AGF
I aften får Brøndby besøg af AGF på Brøndby Stadion, en gentagelse af pokalkampen i december, hvor Frederik Birk som vikarierende cheftræner fik skabt et overordentligt positivt billede af sig selv med en 4-2-sejr og angrebsivrig fodbold. Birk køber dog ikke helt præmissen om, at den kamp blev billedet på Birk som en ny og succesfuld Brøndby-træner i starten.
– Haha, nej, den køber jeg sgu ikke. At være Brøndby-træner kræver sgu mere end en enkelt kamp, hvor du træder ind og har et glimt i øjet… selvfølgelig er det aldrig frit at være cheftræner for Brøndby, heller ikke vikarierende cheftræner, men det var en ‘against all odds’, forstået på den måde, at vi havde tabt noget derovre og vi skulle angribe noget herhjemme.
– Jeg vil aldrig kalde det en gratis omgang, forstå mig ret, men der var også nogle omstændigheder ved den kamp, der gav mig nogle gode muligheder for at fyre den af. Men i sidste ende var det jo spillerne, der leverede en toppræstation derinde, og havde vi været mere tight defensivt, så kunne vi også have gået ud med et resultat, hvor vi havde tænkt ‘alright, det var udmærket, ikke?’, lød det fra Frederik Birk.
I kampen i december havde Brøndby overtaget mod AGF, men Frederik Birk har ikke nødvendigvis tænkt sig at genbruge opskriften fra den kamp i aften.
– Jeg tror, at det bliver forsimplet at sige, at man bare kan lave en én-til-én-opskrift, for vi skal huske på, at vi kommer fra et dobbeltopgør, hvor vi havde én struktur ovre hos AGF til at ændre til en struktur, som der godt var nok blevet skrevet om, men I skriver jo ikke om finpositionerne, så der var der ikke nogen fra AGF, der kunne vide, hvordan vi lige fik sat rammen op for, hvordan vi ville angribe AGF.
– Og det lignede også, at det overraskede dem på nogle områder. Så lur mig, om de ikke også har kigget lidt på den kamp og har tænkt, at der i hvert fald er nogle af de fælder, som de ikke har lyst til at gå i igen. Og så er det jo mit ansvar at se, om vi har et modsvar på det. Så lad os se, lød det afslutningsvist fra Frederik Birk.
Det er i aften klokken 19.00, at Brøndby og AGF mødes på Brøndby Stadion.
Hvem ender højst i tabellen af Brøndby og AGF?
0 Votes
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
– En gigantisk nedtur!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT