Burde FCM hedde FC Vestjylland?

I weekenden udkæmper Silkeborg IF og FC Midtjylland kampen om det midtjyske, men er det nu også det? Sådan ser dei hvert fald ikke på det i Silkeborg.



Kampen om København kender alle, og kun de færreste er uenige om, at både FC København og Brøndby kommer fra hovedstaden. Søndag tager SAS Liga-oprykkerne fra Silkeborg mod den midtjyske storebror fra FC Midtjylland. Man kunne måske fristes til at kalde det kampen om Midtjylland, men det er de ikke helt enige i hos søndagens værter.

– Dengang de i Herning annoncerede FC Midtjylland som deres nye navn, synes vi i Silkeborg, at det var lige frisk nok sådan at tage patent på en landsdel, de ikke engang hører til. Herning ligger jo i Vestjylland. Nu er der gået 10 år, og de fleste silkeborgensere tænker ikke så meget over navnet længere, men i vores kampprogram til søndag skriver jeg i min hilsen i forordet, at vi byder vores gæster fra Vestjylland velkommen til Midtjylland og håber, at vi må få en god kamp, siger Kent Madsen direktør i Silkeborg IF.

Det tager de sig ikke af i Herning, hvor de bestemt mener, at have deres på det tørre.

Så er det fordi, at Kent Madsen ikke kan sin geografi. Hvis du måler afstanden fra Ikast til Århus og fra Ikast til Ringkøbing vil du finde ud af, at Ikast ligger rimelig præcist i midten. Jeg vil opfordre Kent Madsen til at tage et geografi-kursus, siger sportsdirektør Jens Ørgaard.

Læs meget mere om den midtjyske rivalisering og find ud af, hvem der egentlig er den bedst og mest midtjyske klub. Køb Tipsbladet på gaden i dag.





Forhandler med storklub




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor melding om Andreas Christensens fremtid



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kommer med frækt bud på dansk mester

Brøndby fyrer Steve Cooper

Dommerekspert: Glem det, FCK!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Liverpool – Brentford



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?