Burnley får første PL-point i denne sæson

Med 1-1 på udebane mod Nottingham Forest sikrede Burnley sig mandag sæsonens første Premier League-point.



Mandag aften sikrede oprykkerne fra Burnley sig sæsonens første point, da det blev til 1-1 på udebane mod Nottingham Forest.

I sæsonens første tre Premier League-opgør var det for Burnley og cheftræner Vincent Kompany blevet til tre nederlag.

Dermed satte oprykkerne også en kæp i hjulet på Nottingham Forests ellers gode sæsonstart, hvor det inden opgøret mod Burnley var blevet til to sejre i fire kampe.

Danske Jacob Bruun Larsen, der i sommer kom til Burnley på en lejeaftale, var mandag ikke med i truppen. Danskeren har ellers fået spilletid i alle holdets tre første Premier League-kampe.

Burnley fik en god start på kampen, og få minutter inden pausen sendte Zeki Amdouni gæsterne på sejrskurs.

Efter lidt over en times spil bragte hjemmeholdets Callum Hudson-Odoi dog balance i regnskabet, da han med en flot inderside fra kanten af feltet lagde bolden over i det fjerne målhjørne.

Hen mod kampens slutning var det gæsterne, der pressede på for et sejrsmål, men i dommerens tillægstid blev Burnleys Lule Foster sendt tidligt i bad med et rødt kort, og derfra var ingen af holdene tæt på de tre point.

Med Burnleys ene point er Luton, der også er oprykker, nu det eneste hold tilbage i ligaen uden point på kontoen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Frankrig – Irak

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Uruguay – Kap Verde

Jens Stage-skifte i fare

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

I dialog med Steve Cooper

Argentina – Østrig

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Tæt på at købe FC København-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Marcondes afviser tilbud, men…

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer