Burnley får første PL-point i denne sæson

Med 1-1 på udebane mod Nottingham Forest sikrede Burnley sig mandag sæsonens første Premier League-point.



Mandag aften sikrede oprykkerne fra Burnley sig sæsonens første point, da det blev til 1-1 på udebane mod Nottingham Forest.

I sæsonens første tre Premier League-opgør var det for Burnley og cheftræner Vincent Kompany blevet til tre nederlag.

Dermed satte oprykkerne også en kæp i hjulet på Nottingham Forests ellers gode sæsonstart, hvor det inden opgøret mod Burnley var blevet til to sejre i fire kampe.

Danske Jacob Bruun Larsen, der i sommer kom til Burnley på en lejeaftale, var mandag ikke med i truppen. Danskeren har ellers fået spilletid i alle holdets tre første Premier League-kampe.

Burnley fik en god start på kampen, og få minutter inden pausen sendte Zeki Amdouni gæsterne på sejrskurs.

Efter lidt over en times spil bragte hjemmeholdets Callum Hudson-Odoi dog balance i regnskabet, da han med en flot inderside fra kanten af feltet lagde bolden over i det fjerne målhjørne.

Hen mod kampens slutning var det gæsterne, der pressede på for et sejrsmål, men i dommerens tillægstid blev Burnleys Lule Foster sendt tidligt i bad med et rødt kort, og derfra var ingen af holdene tæt på de tre point.

Med Burnleys ene point er Luton, der også er oprykker, nu det eneste hold tilbage i ligaen uden point på kontoen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Chok i Wolfsburg

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Raser over Brian Riemer-interview

Horsens kommer tættere på oprykning

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby