Burnley får første PL-point i denne sæson

Med 1-1 på udebane mod Nottingham Forest sikrede Burnley sig mandag sæsonens første Premier League-point.



Mandag aften sikrede oprykkerne fra Burnley sig sæsonens første point, da det blev til 1-1 på udebane mod Nottingham Forest.

I sæsonens første tre Premier League-opgør var det for Burnley og cheftræner Vincent Kompany blevet til tre nederlag.

Dermed satte oprykkerne også en kæp i hjulet på Nottingham Forests ellers gode sæsonstart, hvor det inden opgøret mod Burnley var blevet til to sejre i fire kampe.

Danske Jacob Bruun Larsen, der i sommer kom til Burnley på en lejeaftale, var mandag ikke med i truppen. Danskeren har ellers fået spilletid i alle holdets tre første Premier League-kampe.

Burnley fik en god start på kampen, og få minutter inden pausen sendte Zeki Amdouni gæsterne på sejrskurs.

Efter lidt over en times spil bragte hjemmeholdets Callum Hudson-Odoi dog balance i regnskabet, da han med en flot inderside fra kanten af feltet lagde bolden over i det fjerne målhjørne.

Hen mod kampens slutning var det gæsterne, der pressede på for et sejrsmål, men i dommerens tillægstid blev Burnleys Lule Foster sendt tidligt i bad med et rødt kort, og derfra var ingen af holdene tæt på de tre point.

Med Burnleys ene point er Luton, der også er oprykker, nu det eneste hold tilbage i ligaen uden point på kontoen.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er FCK’s modstander i Conference League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCM’s Europa League-modstander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Får afvist bud på dansk profil

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Rangerer AGF over Lech Poznan

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby henter keeper – her er planen

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

De lurer på Kjærgaard

Meget hård tilskuerstraf til FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Kroatien

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge