Cameroun sikrer point i vild målfest mod Serbien

Serbien førte med 3-1, men måtte nøjes med uafgjort mod Cameroun i VM's gruppe G.



Serbien og Cameroun er på pointtavlen ved VM efter at have tabt deres første kamp ved slutrunden.

Begge sikrede et point, da de i mandagens tidlige VM-kamp spillede 3-3 i en underholdende kamp.

Serbien havde ellers næsten puttet den ventede sejr i lommen, men Cameroun svarede tilbage med to mål inden for tre minutter og vekslede 1-3 til 3-3.

Det kunne Serbien med rette ærgre sig over. Holdet vadede i chancer, og særligt Fulham-angriberen Aleksandar Mitrovic var en stor synder foran mål.

Serbien indledte kampen bedst med et par store muligheder til Mitrovic – blandt andet en afslutning på stolpen – men Cameroun kom alligevel først på tavlen.

Et hjørnespark blev forlænget til bageste stolpe, hvor Jean-Charles Castelletto helt umarkeret kunne score Camerouns første mål i turneringen efter en lille halv time.

Det trak op til afrikansk pauseføring, men serberne udnyttede første halvlegs lange tillægstid til at vende kampen helt på hovedet.

Først udlignede den unge forsvarer Strahinja Pavlovic med et perfekt hovedstød, og to minutter senere bragte Sergej Milinkovic-Savic Serbien foran.

Han modtog bolden et par meter uden for feltet og hamrede den ind ved den ene stolpe, hvor keeper Devis Epassy sprællede forgæves.

Han erstattede den vanlige førstekeeper, André Onana, der ifølge AFP var droppet af disciplinære årsager.

Serbien fortsatte sit momentum efter pausen. Cameroun mistede bolden midt på banen og blev totalt udspillet, før Mitrovic kunne score nemt til 3-1 efter syv minutter.

Foran 3-1 lignede det en sikker serbisk sejr, men Cameroun svarede opsigtsvækkende tilbage.

Angriberen Vincent Aboubakar var kort forinden blevet indskiftet, da han i noget, der ellers lignede offsideposition, fik serveret en friløber. Han scorede ved at lobbe bolden over målmanden, men forventede nok, at VAR ville annullere målet.

Det fik dog lov at stå, og så havde Cameroun nyt håb. Og bare tre minutter senere – midtvejs i halvlegen – blev det vekslet til udligning.

Igen blev Aboubakar spillet fri i højre side på kanten af offside, og denne gang afleverede han til Bayern München-forwarden Eric Maxim Choupo-Moting, der nemt scorede til 3-3.

I kampens sidste del var Serbien flere gange tæt på at score til 4-3. Mitrovic havde kæmpe chancer, men manglede skarpheden.

Spørgsmålet er så, om de to hold kan bruge det ene point til noget i jagten på avancement. Brasilien og Schweiz er i teten i gruppe G med hver tre point inden deres indbyrdes kamp mandag klokken 17.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Topboss sviner Barça til

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Sammenligner Brøndby med Manchester United



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’