Canal 9 viser alligevel Superliga

Canal 9 havde egentlig tabt rettighederne til at vise Superliga, men nu har TV-stationen købt dem tilbage af Viasat, der også har solgt en enkelt kamp til TV2 Sport.



For en uge siden kom det frem, at al Superliga i de næste par år ville blive vist på TV3+ og TV2 Sport. Viasat smadrede al modstand, da rettighederne blev sat i udbud, og dermed sikrede de sig rettighederne til fire ud af seks kampe fra 2012 til 2015. De resterende to ville blive vist på TV2 Sport.

Det efterlod Canal 9 som de helt store tabere. Fra at have rettighederne til to kampe ugentligt stod kanalen til ikke at kunne vise Superliga-fodbold overhovedet.

Men nu har TV-stationen gjort et bemærkelsesværdigt comeback. Canal 9 har nemlig købt nogle af rettighederne tilbage fra TV3+ (Viasat), der åbenbart gabte over flere kampe, end de kunne rumme.

– Vi ringede til Viasat, da vi fik at vide, at de havde købt rettighederne, og så gætter jeg på, at de kunne se en fordel i at komme af med nogle af deres omkostninger. De var i hvert fald villige til at forhandle, siger Charlotte Repholtz, country manager i Danmark for Canal 9 og Canal+.

Men her stopper det ikke. Også TV2 Sport har nemlig været på rov hos TV3+ og sikret sig rettighederne til en ekstra kamp om ugen. Og det betyder, at sendeplanen for den danske Superliga forbliver fuldstændig uændret. TV3+ sender en kamp, TV2 Sport sender tre, mens Canal 9 viser de resterende to.

TV3+ har førstevælgerret og vælger dermed rundens mest attraktive kamp. Canal 9 har andet- og femtevalg, men TV2sport har tredje-, fjerde- og sjettevalg – præcis som det er tilfældet med de nuværende rettigheder.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Lindstrøm skifter til Schalke

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Speakman om transfer: En unik situation

Ingen klausul i FC København-aftale



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Han ligner en ny Brøndby-darling!

OB – Sønderjyske

Han er den nye Superliga-juvel!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Dansker scorer mod Barcelona

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord