Canal 9 viser alligevel Superliga

Canal 9 havde egentlig tabt rettighederne til at vise Superliga, men nu har TV-stationen købt dem tilbage af Viasat, der også har solgt en enkelt kamp til TV2 Sport.



For en uge siden kom det frem, at al Superliga i de næste par år ville blive vist på TV3+ og TV2 Sport. Viasat smadrede al modstand, da rettighederne blev sat i udbud, og dermed sikrede de sig rettighederne til fire ud af seks kampe fra 2012 til 2015. De resterende to ville blive vist på TV2 Sport.

Det efterlod Canal 9 som de helt store tabere. Fra at have rettighederne til to kampe ugentligt stod kanalen til ikke at kunne vise Superliga-fodbold overhovedet.

Men nu har TV-stationen gjort et bemærkelsesværdigt comeback. Canal 9 har nemlig købt nogle af rettighederne tilbage fra TV3+ (Viasat), der åbenbart gabte over flere kampe, end de kunne rumme.

– Vi ringede til Viasat, da vi fik at vide, at de havde købt rettighederne, og så gætter jeg på, at de kunne se en fordel i at komme af med nogle af deres omkostninger. De var i hvert fald villige til at forhandle, siger Charlotte Repholtz, country manager i Danmark for Canal 9 og Canal+.

Men her stopper det ikke. Også TV2 Sport har nemlig været på rov hos TV3+ og sikret sig rettighederne til en ekstra kamp om ugen. Og det betyder, at sendeplanen for den danske Superliga forbliver fuldstændig uændret. TV3+ sender en kamp, TV2 Sport sender tre, mens Canal 9 viser de resterende to.

TV3+ har førstevælgerret og vælger dermed rundens mest attraktive kamp. Canal 9 har andet- og femtevalg, men TV2sport har tredje-, fjerde- og sjettevalg – præcis som det er tilfældet med de nuværende rettigheder.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Afsløring: De er færdige i Randers

Sats på disse ni spillere, FCK!

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FC København revser Brøndby: Under al kritik!