For en uge siden kom det frem, at al Superliga i de næste par år ville blive vist på TV3+ og TV2 Sport. Viasat smadrede al modstand, da rettighederne blev sat i udbud, og dermed sikrede de sig rettighederne til fire ud af seks kampe fra 2012 til 2015. De resterende to ville blive vist på TV2 Sport.
Det efterlod Canal 9 som de helt store tabere. Fra at have rettighederne til to kampe ugentligt stod kanalen til ikke at kunne vise Superliga-fodbold overhovedet.
Men nu har TV-stationen gjort et bemærkelsesværdigt comeback. Canal 9 har nemlig købt nogle af rettighederne tilbage fra TV3+ (Viasat), der åbenbart gabte over flere kampe, end de kunne rumme.
– Vi ringede til Viasat, da vi fik at vide, at de havde købt rettighederne, og så gætter jeg på, at de kunne se en fordel i at komme af med nogle af deres omkostninger. De var i hvert fald villige til at forhandle, siger Charlotte Repholtz, country manager i Danmark for Canal 9 og Canal+.
Men her stopper det ikke. Også TV2 Sport har nemlig været på rov hos TV3+ og sikret sig rettighederne til en ekstra kamp om ugen. Og det betyder, at sendeplanen for den danske Superliga forbliver fuldstændig uændret. TV3+ sender en kamp, TV2 Sport sender tre, mens Canal 9 viser de resterende to.
TV3+ har førstevælgerret og vælger dermed rundens mest attraktive kamp. Canal 9 har andet- og femtevalg, men TV2sport har tredje-, fjerde- og sjettevalg – præcis som det er tilfældet med de nuværende rettigheder.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER