Canal 9 viser alligevel Superliga

Canal 9 havde egentlig tabt rettighederne til at vise Superliga, men nu har TV-stationen købt dem tilbage af Viasat, der også har solgt en enkelt kamp til TV2 Sport.



For en uge siden kom det frem, at al Superliga i de næste par år ville blive vist på TV3+ og TV2 Sport. Viasat smadrede al modstand, da rettighederne blev sat i udbud, og dermed sikrede de sig rettighederne til fire ud af seks kampe fra 2012 til 2015. De resterende to ville blive vist på TV2 Sport.

Det efterlod Canal 9 som de helt store tabere. Fra at have rettighederne til to kampe ugentligt stod kanalen til ikke at kunne vise Superliga-fodbold overhovedet.

Men nu har TV-stationen gjort et bemærkelsesværdigt comeback. Canal 9 har nemlig købt nogle af rettighederne tilbage fra TV3+ (Viasat), der åbenbart gabte over flere kampe, end de kunne rumme.

– Vi ringede til Viasat, da vi fik at vide, at de havde købt rettighederne, og så gætter jeg på, at de kunne se en fordel i at komme af med nogle af deres omkostninger. De var i hvert fald villige til at forhandle, siger Charlotte Repholtz, country manager i Danmark for Canal 9 og Canal+.

Men her stopper det ikke. Også TV2 Sport har nemlig været på rov hos TV3+ og sikret sig rettighederne til en ekstra kamp om ugen. Og det betyder, at sendeplanen for den danske Superliga forbliver fuldstændig uændret. TV3+ sender en kamp, TV2 Sport sender tre, mens Canal 9 viser de resterende to.

TV3+ har førstevælgerret og vælger dermed rundens mest attraktive kamp. Canal 9 har andet- og femtevalg, men TV2sport har tredje-, fjerde- og sjettevalg – præcis som det er tilfældet med de nuværende rettigheder.





VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Norge – Frankrig

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Afslører: FCK ringede aldrig

Senegal – Irak

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Kap Verde – Saudi-Arabien

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Uruguay – Spanien

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

I dialog om dansk bomber