Carlsberg Danmark droslede i går sit engagement på Roskilde Festivalen ned. “Tuborgzonen” har været et fast indslag på festivalen, hvor Carlsberg hvert af de seneste godt 10 år har inviteret flere end 1.000 forretningsforbindelser til VIP-fest, men det blev onsdag skrået væk.
Flere SAS Liga-klubber modtager hvert år store sponsorater fra den danske øl-gigant, som ifølge Børsen har en gæld på cirka 45 milliarder kroner, men FC København, OB, Esbjerg og Vejle behøver ikke at frygte for deres samarbejde med Carlsberg.
– Nej, vi har ikke nogen intentioner om at trække os fra fodbold og sportslige engagementer. Det, vi har trukket os fra på Roskilde Festivalen, var en ting ved siden af sponsoratet, og det er den eneste, vi har af den slags. Jeg kan give garanti for, at vi ikke vil ændre på vores sponsorater selv under en økonomisk svær situation, siger Peter M. Giacomello, der er sponsorchef i Carlsberg Danmark., til tipsbladet.dk.
De små går i første omgang fri
Carlsberg har udover SAS Liga-sponsorater også samarbejdspartnere i 1. og 2. division, men klubber som FC Fredericia, B93 og Ølstykke FC bør heller ikke rygte for fremtiden.
– Vi overvejer ikke sponsoraterne mere, end vi altid gør. Der er altid overvejelse om, hvorvidt sponsorater skal fortsætte, men vi har ikke tænkt os at ændre på noget nu, siger Giacomello.
Han fastslår, at øl-giganten kun vil lave om på den nuværende plan, hvis Carlsberg ændrer den overordnede strategi.
– Vi har i mange så forsøgt at skabe et forhold mellem Carlsberg og fodbold. Det har vi nyt godt af, og det har vi ingen planer om at ændre, slår sponsorchefen fast.
Læs også: Carlsberg kritiserer Liverpool-ejere
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT