Carlsberg beroliger FCK og OB

SAS Liga-klubberne FC København, OB og Esbjerg kan ånde lettet op. Storsponsoren har på trods af økonomiske problemer ikke tænkt sig at skære i sponsorkronerne.



Carlsberg Danmark droslede i går sit engagement på Roskilde Festivalen ned. “Tuborgzonen” har været et fast indslag på festivalen, hvor Carlsberg hvert af de seneste godt 10 år har inviteret flere end 1.000 forretningsforbindelser til VIP-fest, men det blev onsdag skrået væk.

Flere SAS Liga-klubber modtager hvert år store sponsorater fra den danske øl-gigant, som ifølge Børsen har en gæld på cirka 45 milliarder kroner, men FC København, OB, Esbjerg og Vejle behøver ikke at frygte for deres samarbejde med Carlsberg.

Nej, vi har ikke nogen intentioner om at trække os fra fodbold og sportslige engagementer. Det, vi har trukket os fra på Roskilde Festivalen, var en ting ved siden af sponsoratet, og det er den eneste, vi har af den slags. Jeg kan give garanti for, at vi ikke vil ændre på vores sponsorater selv under en økonomisk svær situation, siger Peter M. Giacomello, der er sponsorchef i Carlsberg Danmark., til tipsbladet.dk.

De små går i første omgang fri
Carlsberg har udover SAS Liga-sponsorater også samarbejdspartnere i 1. og 2. division, men klubber som FC Fredericia, B93 og Ølstykke FC bør heller ikke rygte for fremtiden.

– Vi overvejer ikke sponsoraterne mere, end vi altid gør. Der er altid overvejelse om, hvorvidt sponsorater skal fortsætte, men vi har ikke tænkt os at ændre på noget nu, siger Giacomello.

Han fastslår, at øl-giganten kun vil lave om på den nuværende plan, hvis Carlsberg ændrer den overordnede strategi.

Vi har i mange så forsøgt at skabe et forhold mellem Carlsberg og fodbold. Det har vi nyt godt af, og det har vi ingen planer om at ændre, slår sponsorchefen fast.

Læs også: Carlsberg kritiserer Liverpool-ejere





LIVE

VM-LIVE: Voldsom startellever fra Frankrig

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Klar transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

England – Kroatien

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Elias Jelert færdig

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Frankrig – Senegal

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Deadline overskredet: FC København melder ud

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Irak – Norge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Portugal – DR Congo