Carlsberg Danmark droslede i går sit engagement på Roskilde Festivalen ned. “Tuborgzonen” har været et fast indslag på festivalen, hvor Carlsberg hvert af de seneste godt 10 år har inviteret flere end 1.000 forretningsforbindelser til VIP-fest, men det blev onsdag skrået væk.
Flere SAS Liga-klubber modtager hvert år store sponsorater fra den danske øl-gigant, som ifølge Børsen har en gæld på cirka 45 milliarder kroner, men FC København, OB, Esbjerg og Vejle behøver ikke at frygte for deres samarbejde med Carlsberg.
– Nej, vi har ikke nogen intentioner om at trække os fra fodbold og sportslige engagementer. Det, vi har trukket os fra på Roskilde Festivalen, var en ting ved siden af sponsoratet, og det er den eneste, vi har af den slags. Jeg kan give garanti for, at vi ikke vil ændre på vores sponsorater selv under en økonomisk svær situation, siger Peter M. Giacomello, der er sponsorchef i Carlsberg Danmark., til tipsbladet.dk.
De små går i første omgang fri
Carlsberg har udover SAS Liga-sponsorater også samarbejdspartnere i 1. og 2. division, men klubber som FC Fredericia, B93 og Ølstykke FC bør heller ikke rygte for fremtiden.
– Vi overvejer ikke sponsoraterne mere, end vi altid gør. Der er altid overvejelse om, hvorvidt sponsorater skal fortsætte, men vi har ikke tænkt os at ændre på noget nu, siger Giacomello.
Han fastslår, at øl-giganten kun vil lave om på den nuværende plan, hvis Carlsberg ændrer den overordnede strategi.
– Vi har i mange så forsøgt at skabe et forhold mellem Carlsberg og fodbold. Det har vi nyt godt af, og det har vi ingen planer om at ændre, slår sponsorchefen fast.
Læs også: Carlsberg kritiserer Liverpool-ejere
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
NYHEDER