Brøndby har torsdag offentliggjort kvartalsmeddelelse, hvor det bliver slået fast, at man er på en kurs, som peger mod, at man ender med et årsresultat på mellem 15 millioner kroner og minus 15 millioner kroner.
I den sammenhæng spiller deltagelse i europæisk fodbold efter sommerferien naturligt en rolle. Det fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen om i meddelelsen, hvor han også kommer ind på rækken af nederlag i foråret.
– Vi har en klar målsætning om at spille i Europa, og den jagter vi lige til det sidste. I januar sagde vi farvel til nogle markante spillere, ligesom vi hentede nye spændende spillere til truppen. Samlet set gav det os væsentlige transferindtægter og dermed et stærkt økonomisk afsæt for året, siger han og fortsætter:
– Vi har i foråret oplevet nogle usædvanlige resultatmæssige udsving, hvor vi samlet set ikke har fået point som fortjent. Heldigvis har fællesskabet på tværs i klubben igen vist sig stærkt og bragt os tilbage på sporet i 3F Superligaen, lyder det fra Carsten V. Jensen.
Situationen er sådan for Brøndby lige nu, at de er på femtepladsen, som i udgangspunktet ikke giver adgang til noget. Det kan det dog gøre, hvis FC Midtjylland vinder pokalfinalen mod OB.
I så fald vil en femteplads udløse en ekstra chance for at komme i Conference League, hvor man skal møde vinderen af kvalifikationsspillet, som både kan blive Viborg eller OB. Dén kamp vil med OB som pokalvinder gå til fjerdepladsen i mesterskabsspillet.
Den plads kan Brøndby godt nå i sidste runde, hvis de får flere point end AaB, som de lige nu er á point med. Derfor betyder kampen søndag meget for Brøndbys fodbolddirektør.
– Nu har vi en rigtig spændende kamp på søndag mod bronzevinderne fra Silkeborg, hvor vi skal fortsætte fremgangen fra de seneste uger. Det er selvsagt en vigtig kamp for os alle, og vi håber selvfølgelig på et proppet, gult stadion, som kan bakke vores drenge op i jagten på en europæisk plads, fortæller Carsten V. Jensen.
I Brøndby har man torsdag også haft fokus på de fan-problemer, som opstod i deres seneste kamp i AaB. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Offentliggøres i dag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT