Brøndby har torsdag offentliggjort kvartalsmeddelelse, hvor det bliver slået fast, at man er på en kurs, som peger mod, at man ender med et årsresultat på mellem 15 millioner kroner og minus 15 millioner kroner.
I den sammenhæng spiller deltagelse i europæisk fodbold efter sommerferien naturligt en rolle. Det fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen om i meddelelsen, hvor han også kommer ind på rækken af nederlag i foråret.
– Vi har en klar målsætning om at spille i Europa, og den jagter vi lige til det sidste. I januar sagde vi farvel til nogle markante spillere, ligesom vi hentede nye spændende spillere til truppen. Samlet set gav det os væsentlige transferindtægter og dermed et stærkt økonomisk afsæt for året, siger han og fortsætter:
– Vi har i foråret oplevet nogle usædvanlige resultatmæssige udsving, hvor vi samlet set ikke har fået point som fortjent. Heldigvis har fællesskabet på tværs i klubben igen vist sig stærkt og bragt os tilbage på sporet i 3F Superligaen, lyder det fra Carsten V. Jensen.
Situationen er sådan for Brøndby lige nu, at de er på femtepladsen, som i udgangspunktet ikke giver adgang til noget. Det kan det dog gøre, hvis FC Midtjylland vinder pokalfinalen mod OB.
I så fald vil en femteplads udløse en ekstra chance for at komme i Conference League, hvor man skal møde vinderen af kvalifikationsspillet, som både kan blive Viborg eller OB. Dén kamp vil med OB som pokalvinder gå til fjerdepladsen i mesterskabsspillet.
Den plads kan Brøndby godt nå i sidste runde, hvis de får flere point end AaB, som de lige nu er á point med. Derfor betyder kampen søndag meget for Brøndbys fodbolddirektør.
– Nu har vi en rigtig spændende kamp på søndag mod bronzevinderne fra Silkeborg, hvor vi skal fortsætte fremgangen fra de seneste uger. Det er selvsagt en vigtig kamp for os alle, og vi håber selvfølgelig på et proppet, gult stadion, som kan bakke vores drenge op i jagten på en europæisk plads, fortæller Carsten V. Jensen.
I Brøndby har man torsdag også haft fokus på de fan-problemer, som opstod i deres seneste kamp i AaB. Læs mere om det her.
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
– Det har man nok aldrig set før
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
Her er alle VM-puljerne
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
Her er Danmarks VM-gruppe
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Her kan du se VM-lodtrækningen
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
Her er alle VM-grupperne
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
