Javier Tebas, der er chef for den spanske La Liga, bør stikke piben ind og passe sin egen butik.
Det er groft sagt opfordringen fra præsidenten i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), Aleksander Ceferin.
Den kommer, efter at Javier Tebas i sidste uge skød mod skarpt mod Paris Saint-Germain og ved navns nævnelse dennes præsident, Nasser Al-Khelaifi.
Stjerneangriberen Kylian Mbappe har således angiveligt afvist et skifte til Real Madrid til fordel for en ny og meget lukrativ kontrakt med PSG.
Tebas mener, at det er en “fornærmelse mod fodbolden”, at Paris Saint-Germain har lavet aftalen, når klubben allerede kører med et skyhøjt lønbudget og markante underskud.
– Jeg er absolut ikke enig. Der er allerede for mange fornærmelser i fodbold, og jeg synes, at alle ligaer skal bekymre sig om sig selv, siger Aleksander Ceferin til AFP.
– Jeg synes ikke, at den ene liga bør kritisere den anden liga. Så vidt jeg ved, var Real Madrids tilbud magen til PSG’s.
Tebas hævdede i sit udbrud, at PSG har haft et underskud på godt 5 milliarder kroner i “de seneste sæsoner” og desuden har et lønbudget på 4,5 milliarder kroner.
Han og La Liga vil desuden indberette PSG til Uefa, de franske skattemyndigheder og relevante institutioner i EU. Det sker for “at beskytte europæisk fodbolds økonomiske økosystem og bæredygtighed.”
Chefen for den franske Ligue 1, Vincent Labrune, har adresseret Tebas’ kritik i et brev til sin spanske kollega.
Her sætter han blandt andet spørgsmålstegn ved tallene og substansen i udbruddet og kalder dem for “din egen fortolkning”.
– Det faktum, at du offentligt og gentagne gange indtager denne position over for Ligue 1 omkring dette emne og nedgør vores liga og klubber, er både uacceptabelt og åbenlyst forkert, skriver Labrune blandt andet ifølge Reuters.
Labrune kalder det desuden chokerende, at Tebas fremsætter kritikken på trods af, at han ved siden af sin rolle som chef for La Liga også er medlem af bestyrelsen i European Leagues, som fungerer som repræsentant for en stor del af Europas bedste ligaer – herunder Ligue 1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Spanien udstiller famlende saudiarabere
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
OPTAKT
New Zealand – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
OPTAKT