Ceferin tysser på La Liga-chef efter PSG-kritik

Javier Tebas bør fokusere på La Liga i stedet for at kritisere Paris Saint-Germain, mener Aleksander Ceferin.



Javier Tebas, der er chef for den spanske La Liga, bør stikke piben ind og passe sin egen butik.

Det er groft sagt opfordringen fra præsidenten i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), Aleksander Ceferin.

Den kommer, efter at Javier Tebas i sidste uge skød mod skarpt mod Paris Saint-Germain og ved navns nævnelse dennes præsident, Nasser Al-Khelaifi.

Stjerneangriberen Kylian Mbappe har således angiveligt afvist et skifte til Real Madrid til fordel for en ny og meget lukrativ kontrakt med PSG.

Tebas mener, at det er en “fornærmelse mod fodbolden”, at Paris Saint-Germain har lavet aftalen, når klubben allerede kører med et skyhøjt lønbudget og markante underskud.

– Jeg er absolut ikke enig. Der er allerede for mange fornærmelser i fodbold, og jeg synes, at alle ligaer skal bekymre sig om sig selv, siger Aleksander Ceferin til AFP.

– Jeg synes ikke, at den ene liga bør kritisere den anden liga. Så vidt jeg ved, var Real Madrids tilbud magen til PSG’s.

Tebas hævdede i sit udbrud, at PSG har haft et underskud på godt 5 milliarder kroner i “de seneste sæsoner” og desuden har et lønbudget på 4,5 milliarder kroner.

Han og La Liga vil desuden indberette PSG til Uefa, de franske skattemyndigheder og relevante institutioner i EU. Det sker for “at beskytte europæisk fodbolds økonomiske økosystem og bæredygtighed.”

Chefen for den franske Ligue 1, Vincent Labrune, har adresseret Tebas’ kritik i et brev til sin spanske kollega.

Her sætter han blandt andet spørgsmålstegn ved tallene og substansen i udbruddet og kalder dem for “din egen fortolkning”.

– Det faktum, at du offentligt og gentagne gange indtager denne position over for Ligue 1 omkring dette emne og nedgør vores liga og klubber, er både uacceptabelt og åbenlyst forkert, skriver Labrune blandt andet ifølge Reuters.

Labrune kalder det desuden chokerende, at Tebas fremsætter kritikken på trods af, at han ved siden af sin rolle som chef for La Liga også er medlem af bestyrelsen i European Leagues, som fungerer som repræsentant for en stor del af Europas bedste ligaer – herunder Ligue 1.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Født i Danmark og på vej til VM

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år