Ceferin tysser på La Liga-chef efter PSG-kritik

Javier Tebas bør fokusere på La Liga i stedet for at kritisere Paris Saint-Germain, mener Aleksander Ceferin.



Javier Tebas, der er chef for den spanske La Liga, bør stikke piben ind og passe sin egen butik.

Det er groft sagt opfordringen fra præsidenten i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), Aleksander Ceferin.

Den kommer, efter at Javier Tebas i sidste uge skød mod skarpt mod Paris Saint-Germain og ved navns nævnelse dennes præsident, Nasser Al-Khelaifi.

Stjerneangriberen Kylian Mbappe har således angiveligt afvist et skifte til Real Madrid til fordel for en ny og meget lukrativ kontrakt med PSG.

Tebas mener, at det er en “fornærmelse mod fodbolden”, at Paris Saint-Germain har lavet aftalen, når klubben allerede kører med et skyhøjt lønbudget og markante underskud.

– Jeg er absolut ikke enig. Der er allerede for mange fornærmelser i fodbold, og jeg synes, at alle ligaer skal bekymre sig om sig selv, siger Aleksander Ceferin til AFP.

– Jeg synes ikke, at den ene liga bør kritisere den anden liga. Så vidt jeg ved, var Real Madrids tilbud magen til PSG’s.

Tebas hævdede i sit udbrud, at PSG har haft et underskud på godt 5 milliarder kroner i “de seneste sæsoner” og desuden har et lønbudget på 4,5 milliarder kroner.

Han og La Liga vil desuden indberette PSG til Uefa, de franske skattemyndigheder og relevante institutioner i EU. Det sker for “at beskytte europæisk fodbolds økonomiske økosystem og bæredygtighed.”

Chefen for den franske Ligue 1, Vincent Labrune, har adresseret Tebas’ kritik i et brev til sin spanske kollega.

Her sætter han blandt andet spørgsmålstegn ved tallene og substansen i udbruddet og kalder dem for “din egen fortolkning”.

– Det faktum, at du offentligt og gentagne gange indtager denne position over for Ligue 1 omkring dette emne og nedgør vores liga og klubber, er både uacceptabelt og åbenlyst forkert, skriver Labrune blandt andet ifølge Reuters.

Labrune kalder det desuden chokerende, at Tebas fremsætter kritikken på trods af, at han ved siden af sin rolle som chef for La Liga også er medlem af bestyrelsen i European Leagues, som fungerer som repræsentant for en stor del af Europas bedste ligaer – herunder Ligue 1.

/ritzau/





LIVE

LIVE: ‘Han skal nok få flere kampe end mig’

‘Det er en gave for Danmark’

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Højbjerg overvejer stor beslutning

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Brian Riemer til pressen: Husk det!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Spår: Her ender Mohamed Salah

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

‘FC København var en mulighed’

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kæmpe nyhed i udlandet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Philip Billing tabte kæben

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Ny VM-melding fra Iran

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danske stjerner kan være fortid

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper