Ceferin tysser på La Liga-chef efter PSG-kritik

Javier Tebas bør fokusere på La Liga i stedet for at kritisere Paris Saint-Germain, mener Aleksander Ceferin.



Javier Tebas, der er chef for den spanske La Liga, bør stikke piben ind og passe sin egen butik.

Det er groft sagt opfordringen fra præsidenten i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), Aleksander Ceferin.

Den kommer, efter at Javier Tebas i sidste uge skød mod skarpt mod Paris Saint-Germain og ved navns nævnelse dennes præsident, Nasser Al-Khelaifi.

Stjerneangriberen Kylian Mbappe har således angiveligt afvist et skifte til Real Madrid til fordel for en ny og meget lukrativ kontrakt med PSG.

Tebas mener, at det er en “fornærmelse mod fodbolden”, at Paris Saint-Germain har lavet aftalen, når klubben allerede kører med et skyhøjt lønbudget og markante underskud.

– Jeg er absolut ikke enig. Der er allerede for mange fornærmelser i fodbold, og jeg synes, at alle ligaer skal bekymre sig om sig selv, siger Aleksander Ceferin til AFP.

– Jeg synes ikke, at den ene liga bør kritisere den anden liga. Så vidt jeg ved, var Real Madrids tilbud magen til PSG’s.

Tebas hævdede i sit udbrud, at PSG har haft et underskud på godt 5 milliarder kroner i “de seneste sæsoner” og desuden har et lønbudget på 4,5 milliarder kroner.

Han og La Liga vil desuden indberette PSG til Uefa, de franske skattemyndigheder og relevante institutioner i EU. Det sker for “at beskytte europæisk fodbolds økonomiske økosystem og bæredygtighed.”

Chefen for den franske Ligue 1, Vincent Labrune, har adresseret Tebas’ kritik i et brev til sin spanske kollega.

Her sætter han blandt andet spørgsmålstegn ved tallene og substansen i udbruddet og kalder dem for “din egen fortolkning”.

– Det faktum, at du offentligt og gentagne gange indtager denne position over for Ligue 1 omkring dette emne og nedgør vores liga og klubber, er både uacceptabelt og åbenlyst forkert, skriver Labrune blandt andet ifølge Reuters.

Labrune kalder det desuden chokerende, at Tebas fremsætter kritikken på trods af, at han ved siden af sin rolle som chef for La Liga også er medlem af bestyrelsen i European Leagues, som fungerer som repræsentant for en stor del af Europas bedste ligaer – herunder Ligue 1.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

På vej til storklub?

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Colombia – Portugal

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Markant ændring i Silkeborg

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’