Publikumsfavoritten Robert bliver i FC København de næste mange år frem.
Mandag eftermiddag annoncerede københavnerne nemlig, at de har købt Robert fri i Cruzeiro og vekslet hans lejeaftele til en permanent kontrakt, der strækker sig frem til udgangen af 2029.
Følgere af FC Københavns tidligere angriber César Santin fik dog transferen præsenteret på hans private Instagram en del timer før offentliggørelsen.
– Jeg troede, at det var blevet annonceret på klubbens hjemmeside, men pludselig gik det op for mig, at FCK ikke havde skrevet noget, og så måtte jeg fjerne opslaget igen, siger César Santin med et grin til Tipsbladet.
Brasilianeren havde lagt et billede af Robert iført en FCK-trøje med skriften “2029” på sin Instagram-story.
– Han (Robert, red.) sagde ikke så meget andet, end at han var lidt overrasket, da han vidste, at det ikke var blevet offentliggjort endnu. Jeg troede bare, at det var blevet annonceret.
Hvis ret skal være ret, havde Tipsbladet afsløret, at FC København ville købe Robert fri, og derfor var det blot et spørgsmål om tid, før brasilianeren ville blive præsenteret.

Stor tro på Robert
Robert viste særligt mod afslutningen af efteråret prøver på sit talent med både mål, assister, fart og finurligheder.
Derfor føler César Santin sig overbevist om, at FC København og klubbens fans har meget mere i vente fra den 19-årige tekniker.
– Jeg er 100 procent sikker på, at FCK køber en meget fokuseret spiller, som er ambitiøs og hele tiden stræber efter at opnå mere. Jeg er også sikker på, at han kommer til at gøre meget mere for det her hold, end han allerede har vist, siger han og tilføjer senere:
– Han har mange kvaliteter, men jeg tror, han bliver endnu bedre, da han er et stort talent. Han skal stadig forbedre sig og lære, hvornår han skal vælge at drible, aflevere eller skyde. Men nogle af de valg kommer også gennem selvtillid, og den har han fået mere af, efter han er begyndt at få flere minutter.
Angriberen, som scorede 64 Superliga-mål for FC København, gør i hvert fald sit til, at Robert og hans landsmand Gabriel Pereira falder til i Danmark. Trioen bruger nemlig meget tid sammen, mens César Santin altid er klar til at hjælpe.
– Han (Robert, red.) er bare en god dreng, der godt kan lide at være på sin telefon og lytte til musik. Jeg føler lidt, jeg er som en storebror for ham, da han altid ringer til mig, når han har brug for hjælp. Jeg har også sagt til ham, at jeg er til rådighed, hvis han har brug for noget.
Og ifølge César Santin er det vigtigt at have landsmænd tæt på, når man er langt væk hjemmefra
– Jeg var alene, da jeg tog til Sverige (Kalmar FF, red.) i 2004, og derfor er jeg der for dem. Det her handler ikke kun om fodbold, da rigtig meget rundt om også skal fungere. Det savnede jeg, da jeg selv kom hertil, så jeg ved, hvad de har brug for uden for banen til at blive bedre indenfor kridtstregerne.
César Santin, 43 år, er i dag bosat i Danmark med sin familie. Han arbejder som angrebstræner og instruerer børn i futsal.
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
Teaser han for Brøndby-transfer?
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TRANSFER
Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’
INTERVIEW
Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
TOPNYHED
Vil have stjernetræner til Tottenham
NYHEDER
Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
NYHEDER
Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
AVIS
Stopper alle forhandlinger
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
På vej til storklub
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TOPNYHED
Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter
NYHEDER
Frank spår bedre tider for enden af skidt periode
NYHEDER
Milan tager arbejdssejr på Sardinien
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Gudinde i Bergamo
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’