Transfer-misforståelse

FC København har købt Robert fri, hvilket blev offentliggjort på César Santins Instagram. Der var tale om en misforståelse.



Publikumsfavoritten Robert bliver i FC København de næste mange år frem.

Mandag eftermiddag annoncerede københavnerne nemlig, at de har købt Robert fri i Cruzeiro og vekslet hans lejeaftele til en permanent kontrakt, der strækker sig frem til udgangen af 2029.

Følgere af FC Københavns tidligere angriber César Santin fik dog transferen præsenteret på hans private Instagram en del timer før offentliggørelsen.

– Jeg troede, at det var blevet annonceret på klubbens hjemmeside, men pludselig gik det op for mig, at FCK ikke havde skrevet noget, og så måtte jeg fjerne opslaget igen, siger César Santin med et grin til Tipsbladet.

Brasilianeren havde lagt et billede af Robert iført en FCK-trøje med skriften “2029” på sin Instagram-story.

– Han (Robert, red.) sagde ikke så meget andet, end at han var lidt overrasket, da han vidste, at det ikke var blevet offentliggjort endnu. Jeg troede bare, at det var blevet annonceret.

Hvis ret skal være ret, havde Tipsbladet afsløret, at FC København ville købe Robert fri, og derfor var det blot et spørgsmål om tid, før brasilianeren ville blive præsenteret.

Foto: Instagram

Stor tro på Robert
Robert viste særligt mod afslutningen af efteråret prøver på sit talent med både mål, assister, fart og finurligheder.

Derfor føler César Santin sig overbevist om, at FC København og klubbens fans har meget mere i vente fra den 19-årige tekniker.

– Jeg er 100 procent sikker på, at FCK køber en meget fokuseret spiller, som er ambitiøs og hele tiden stræber efter at opnå mere. Jeg er også sikker på, at han kommer til at gøre meget mere for det her hold, end han allerede har vist, siger han og tilføjer senere:

– Han har mange kvaliteter, men jeg tror, han bliver endnu bedre, da han er et stort talent. Han skal stadig forbedre sig og lære, hvornår han skal vælge at drible, aflevere eller skyde. Men nogle af de valg kommer også gennem selvtillid, og den har han fået mere af, efter han er begyndt at få flere minutter.

Angriberen, som scorede 64 Superliga-mål for FC København, gør i hvert fald sit til, at Robert og hans landsmand Gabriel Pereira falder til i Danmark. Trioen bruger nemlig meget tid sammen, mens César Santin altid er klar til at hjælpe.

– Han (Robert, red.) er bare en god dreng, der godt kan lide at være på sin telefon og lytte til musik. Jeg føler lidt, jeg er som en storebror for ham, da han altid ringer til mig, når han har brug for hjælp. Jeg har også sagt til ham, at jeg er til rådighed, hvis han har brug for noget.

Og ifølge César Santin er det vigtigt at have landsmænd tæt på, når man er langt væk hjemmefra

– Jeg var alene, da jeg tog til Sverige (Kalmar FF, red.) i 2004, og derfor er jeg der for dem. Det her handler ikke kun om fodbold, da rigtig meget rundt om også skal fungere. Det savnede jeg, da jeg selv kom hertil, så jeg ved, hvad de har brug for uden for banen til at blive bedre indenfor kridtstregerne.

César Santin, 43 år, er i dag bosat i Danmark med sin familie. Han arbejder som angrebstræner og instruerer børn i futsal.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Froholdt på tavlen i storkamp

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Kæmpe kærlighedserklæring

Vil have ham væk fra FC København

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Alpha retter hård kritik

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

I chok: Har aldrig set lignende

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har måske været lagt lidt på is

Narteys krav til ny kontrakt

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Han er Eriksen og co’s nye træner

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Rasmus Højlund i massiv modvind

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Var direkte fra træningsbanen

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Højlund står til at slå personlige rekorder



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

De danske kvinder tager førstepladsen

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Tung mandagskamp i Rom

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne