Publikumsfavoritten Robert bliver i FC København de næste mange år frem.
Mandag eftermiddag annoncerede københavnerne nemlig, at de har købt Robert fri i Cruzeiro og vekslet hans lejeaftele til en permanent kontrakt, der strækker sig frem til udgangen af 2029.
Følgere af FC Københavns tidligere angriber César Santin fik dog transferen præsenteret på hans private Instagram en del timer før offentliggørelsen.
– Jeg troede, at det var blevet annonceret på klubbens hjemmeside, men pludselig gik det op for mig, at FCK ikke havde skrevet noget, og så måtte jeg fjerne opslaget igen, siger César Santin med et grin til Tipsbladet.
Brasilianeren havde lagt et billede af Robert iført en FCK-trøje med skriften “2029” på sin Instagram-story.
– Han (Robert, red.) sagde ikke så meget andet, end at han var lidt overrasket, da han vidste, at det ikke var blevet offentliggjort endnu. Jeg troede bare, at det var blevet annonceret.
Hvis ret skal være ret, havde Tipsbladet afsløret, at FC København ville købe Robert fri, og derfor var det blot et spørgsmål om tid, før brasilianeren ville blive præsenteret.

Stor tro på Robert
Robert viste særligt mod afslutningen af efteråret prøver på sit talent med både mål, assister, fart og finurligheder.
Derfor føler César Santin sig overbevist om, at FC København og klubbens fans har meget mere i vente fra den 19-årige tekniker.
– Jeg er 100 procent sikker på, at FCK køber en meget fokuseret spiller, som er ambitiøs og hele tiden stræber efter at opnå mere. Jeg er også sikker på, at han kommer til at gøre meget mere for det her hold, end han allerede har vist, siger han og tilføjer senere:
– Han har mange kvaliteter, men jeg tror, han bliver endnu bedre, da han er et stort talent. Han skal stadig forbedre sig og lære, hvornår han skal vælge at drible, aflevere eller skyde. Men nogle af de valg kommer også gennem selvtillid, og den har han fået mere af, efter han er begyndt at få flere minutter.
Angriberen, som scorede 64 Superliga-mål for FC København, gør i hvert fald sit til, at Robert og hans landsmand Gabriel Pereira falder til i Danmark. Trioen bruger nemlig meget tid sammen, mens César Santin altid er klar til at hjælpe.
– Han (Robert, red.) er bare en god dreng, der godt kan lide at være på sin telefon og lytte til musik. Jeg føler lidt, jeg er som en storebror for ham, da han altid ringer til mig, når han har brug for hjælp. Jeg har også sagt til ham, at jeg er til rådighed, hvis han har brug for noget.
Og ifølge César Santin er det vigtigt at have landsmænd tæt på, når man er langt væk hjemmefra
– Jeg var alene, da jeg tog til Sverige (Kalmar FF, red.) i 2004, og derfor er jeg der for dem. Det her handler ikke kun om fodbold, da rigtig meget rundt om også skal fungere. Det savnede jeg, da jeg selv kom hertil, så jeg ved, hvad de har brug for uden for banen til at blive bedre indenfor kridtstregerne.
César Santin, 43 år, er i dag bosat i Danmark med sin familie. Han arbejder som angrebstræner og instruerer børn i futsal.
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
City-ejer sælger klub
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
Forlænger med to Superliga-talenter
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
MEDIE