Transfer-misforståelse

FC København har købt Robert fri, hvilket blev offentliggjort på César Santins Instagram. Der var tale om en misforståelse.



Publikumsfavoritten Robert bliver i FC København de næste mange år frem.

Mandag eftermiddag annoncerede københavnerne nemlig, at de har købt Robert fri i Cruzeiro og vekslet hans lejeaftele til en permanent kontrakt, der strækker sig frem til udgangen af 2029.

Følgere af FC Københavns tidligere angriber César Santin fik dog transferen præsenteret på hans private Instagram en del timer før offentliggørelsen.

– Jeg troede, at det var blevet annonceret på klubbens hjemmeside, men pludselig gik det op for mig, at FCK ikke havde skrevet noget, og så måtte jeg fjerne opslaget igen, siger César Santin med et grin til Tipsbladet.

Brasilianeren havde lagt et billede af Robert iført en FCK-trøje med skriften “2029” på sin Instagram-story.

– Han (Robert, red.) sagde ikke så meget andet, end at han var lidt overrasket, da han vidste, at det ikke var blevet offentliggjort endnu. Jeg troede bare, at det var blevet annonceret.

Hvis ret skal være ret, havde Tipsbladet afsløret, at FC København ville købe Robert fri, og derfor var det blot et spørgsmål om tid, før brasilianeren ville blive præsenteret.

Foto: Instagram

Stor tro på Robert
Robert viste særligt mod afslutningen af efteråret prøver på sit talent med både mål, assister, fart og finurligheder.

Derfor føler César Santin sig overbevist om, at FC København og klubbens fans har meget mere i vente fra den 19-årige tekniker.

– Jeg er 100 procent sikker på, at FCK køber en meget fokuseret spiller, som er ambitiøs og hele tiden stræber efter at opnå mere. Jeg er også sikker på, at han kommer til at gøre meget mere for det her hold, end han allerede har vist, siger han og tilføjer senere:

– Han har mange kvaliteter, men jeg tror, han bliver endnu bedre, da han er et stort talent. Han skal stadig forbedre sig og lære, hvornår han skal vælge at drible, aflevere eller skyde. Men nogle af de valg kommer også gennem selvtillid, og den har han fået mere af, efter han er begyndt at få flere minutter.

Angriberen, som scorede 64 Superliga-mål for FC København, gør i hvert fald sit til, at Robert og hans landsmand Gabriel Pereira falder til i Danmark. Trioen bruger nemlig meget tid sammen, mens César Santin altid er klar til at hjælpe.

– Han (Robert, red.) er bare en god dreng, der godt kan lide at være på sin telefon og lytte til musik. Jeg føler lidt, jeg er som en storebror for ham, da han altid ringer til mig, når han har brug for hjælp. Jeg har også sagt til ham, at jeg er til rådighed, hvis han har brug for noget.

Og ifølge César Santin er det vigtigt at have landsmænd tæt på, når man er langt væk hjemmefra

– Jeg var alene, da jeg tog til Sverige (Kalmar FF, red.) i 2004, og derfor er jeg der for dem. Det her handler ikke kun om fodbold, da rigtig meget rundt om også skal fungere. Det savnede jeg, da jeg selv kom hertil, så jeg ved, hvad de har brug for uden for banen til at blive bedre indenfor kridtstregerne.

César Santin, 43 år, er i dag bosat i Danmark med sin familie. Han arbejder som angrebstræner og instruerer børn i futsal.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Rasmus Højlund har ikke set det før

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

En historisk katastrofe for Danmark

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham præsenterer ny træner

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Undskylder efter italiensk fiasko

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Tjekkiet – Danmark

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback