Publikumsfavoritten Robert bliver i FC København de næste mange år frem.
Mandag eftermiddag annoncerede københavnerne nemlig, at de har købt Robert fri i Cruzeiro og vekslet hans lejeaftele til en permanent kontrakt, der strækker sig frem til udgangen af 2029.
Følgere af FC Københavns tidligere angriber César Santin fik dog transferen præsenteret på hans private Instagram en del timer før offentliggørelsen.
– Jeg troede, at det var blevet annonceret på klubbens hjemmeside, men pludselig gik det op for mig, at FCK ikke havde skrevet noget, og så måtte jeg fjerne opslaget igen, siger César Santin med et grin til Tipsbladet.
Brasilianeren havde lagt et billede af Robert iført en FCK-trøje med skriften “2029” på sin Instagram-story.
– Han (Robert, red.) sagde ikke så meget andet, end at han var lidt overrasket, da han vidste, at det ikke var blevet offentliggjort endnu. Jeg troede bare, at det var blevet annonceret.
Hvis ret skal være ret, havde Tipsbladet afsløret, at FC København ville købe Robert fri, og derfor var det blot et spørgsmål om tid, før brasilianeren ville blive præsenteret.

Stor tro på Robert
Robert viste særligt mod afslutningen af efteråret prøver på sit talent med både mål, assister, fart og finurligheder.
Derfor føler César Santin sig overbevist om, at FC København og klubbens fans har meget mere i vente fra den 19-årige tekniker.
– Jeg er 100 procent sikker på, at FCK køber en meget fokuseret spiller, som er ambitiøs og hele tiden stræber efter at opnå mere. Jeg er også sikker på, at han kommer til at gøre meget mere for det her hold, end han allerede har vist, siger han og tilføjer senere:
– Han har mange kvaliteter, men jeg tror, han bliver endnu bedre, da han er et stort talent. Han skal stadig forbedre sig og lære, hvornår han skal vælge at drible, aflevere eller skyde. Men nogle af de valg kommer også gennem selvtillid, og den har han fået mere af, efter han er begyndt at få flere minutter.
Angriberen, som scorede 64 Superliga-mål for FC København, gør i hvert fald sit til, at Robert og hans landsmand Gabriel Pereira falder til i Danmark. Trioen bruger nemlig meget tid sammen, mens César Santin altid er klar til at hjælpe.
– Han (Robert, red.) er bare en god dreng, der godt kan lide at være på sin telefon og lytte til musik. Jeg føler lidt, jeg er som en storebror for ham, da han altid ringer til mig, når han har brug for hjælp. Jeg har også sagt til ham, at jeg er til rådighed, hvis han har brug for noget.
Og ifølge César Santin er det vigtigt at have landsmænd tæt på, når man er langt væk hjemmefra
– Jeg var alene, da jeg tog til Sverige (Kalmar FF, red.) i 2004, og derfor er jeg der for dem. Det her handler ikke kun om fodbold, da rigtig meget rundt om også skal fungere. Det savnede jeg, da jeg selv kom hertil, så jeg ved, hvad de har brug for uden for banen til at blive bedre indenfor kridtstregerne.
César Santin, 43 år, er i dag bosat i Danmark med sin familie. Han arbejder som angrebstræner og instruerer børn i futsal.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
Tæt på utrolig kamprekord
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
TIPSBLADET SPECIAL