Publikumsfavoritten Robert bliver i FC København de næste mange år frem.
Mandag eftermiddag annoncerede københavnerne nemlig, at de har købt Robert fri i Cruzeiro og vekslet hans lejeaftele til en permanent kontrakt, der strækker sig frem til udgangen af 2029.
Følgere af FC Københavns tidligere angriber César Santin fik dog transferen præsenteret på hans private Instagram en del timer før offentliggørelsen.
– Jeg troede, at det var blevet annonceret på klubbens hjemmeside, men pludselig gik det op for mig, at FCK ikke havde skrevet noget, og så måtte jeg fjerne opslaget igen, siger César Santin med et grin til Tipsbladet.
Brasilianeren havde lagt et billede af Robert iført en FCK-trøje med skriften “2029” på sin Instagram-story.
– Han (Robert, red.) sagde ikke så meget andet, end at han var lidt overrasket, da han vidste, at det ikke var blevet offentliggjort endnu. Jeg troede bare, at det var blevet annonceret.
Hvis ret skal være ret, havde Tipsbladet afsløret, at FC København ville købe Robert fri, og derfor var det blot et spørgsmål om tid, før brasilianeren ville blive præsenteret.

Stor tro på Robert
Robert viste særligt mod afslutningen af efteråret prøver på sit talent med både mål, assister, fart og finurligheder.
Derfor føler César Santin sig overbevist om, at FC København og klubbens fans har meget mere i vente fra den 19-årige tekniker.
– Jeg er 100 procent sikker på, at FCK køber en meget fokuseret spiller, som er ambitiøs og hele tiden stræber efter at opnå mere. Jeg er også sikker på, at han kommer til at gøre meget mere for det her hold, end han allerede har vist, siger han og tilføjer senere:
– Han har mange kvaliteter, men jeg tror, han bliver endnu bedre, da han er et stort talent. Han skal stadig forbedre sig og lære, hvornår han skal vælge at drible, aflevere eller skyde. Men nogle af de valg kommer også gennem selvtillid, og den har han fået mere af, efter han er begyndt at få flere minutter.
Angriberen, som scorede 64 Superliga-mål for FC København, gør i hvert fald sit til, at Robert og hans landsmand Gabriel Pereira falder til i Danmark. Trioen bruger nemlig meget tid sammen, mens César Santin altid er klar til at hjælpe.
– Han (Robert, red.) er bare en god dreng, der godt kan lide at være på sin telefon og lytte til musik. Jeg føler lidt, jeg er som en storebror for ham, da han altid ringer til mig, når han har brug for hjælp. Jeg har også sagt til ham, at jeg er til rådighed, hvis han har brug for noget.
Og ifølge César Santin er det vigtigt at have landsmænd tæt på, når man er langt væk hjemmefra
– Jeg var alene, da jeg tog til Sverige (Kalmar FF, red.) i 2004, og derfor er jeg der for dem. Det her handler ikke kun om fodbold, da rigtig meget rundt om også skal fungere. Det savnede jeg, da jeg selv kom hertil, så jeg ved, hvad de har brug for uden for banen til at blive bedre indenfor kridtstregerne.
César Santin, 43 år, er i dag bosat i Danmark med sin familie. Han arbejder som angrebstræner og instruerer børn i futsal.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Interessen er eksploderet på grund af FC København
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FC København-boss reagerer på tilråb
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
OPTAKT