I de seneste mange sæsoner har et opgør mellem OB og FC København været et topopgør. Det var det ikke i dag. Dertil ligger OB for lavt i rækken. Men en ting er i hvert fald helt sikkert – det, der blev vist på Tre-For Park søndag aften, var afgjort en topkamp værdig.
Begge mandskaber viste nemlig glimt af høj klasse, og kampen igennem var spillet godt og chancerne mange, men til sidst var det ikke overraskende FC København, der trak det længste strå. Mestrene vandt 3-1 i Odense og er dermed tilbage i vante stil. Sejrsstilen.
Det var klart OB, der kom bedst ud af starthullerne, og til tider havde de presset FCK langt tilbage på banen. Det kastede et par chancer af sig – blandt andet til Hans Henrik Andreasen.
Efter 34 minutter lykkedes det for fynboerne at bringe sig foran, og paradoksalt nok var det blot få øjeblikke efter, at Christian Bolanos havde haft FCKs hidtil største chance i kampen. Rasmus Falk brugte Bashkim Kadrii som bande og sendte derefter bolden forbi Johan Wiland i FCK-buret.
1-0 lignede også stillingen ved halvtid, men kort før pausefløjtet blev der alligevel udlignet. Pape Pate Diouf lagde bolden ind i feltet, hvor Sölvi Ottesen viste skræmmende hovedstødsstyrke og pandede udligningen i kassen.
I 2. halvleg overtog Cesar Santin showet. Efter 57 minutter sendte brasilianeren et hovedstød af sted mod mål, men Mads Toppel klarede flot. Det gjorde han dog ikke i de kommende to dueller, de havde over for hinanden!
Kort efter gjorde Cesar Santin det nemlig til 2-1, da han dukkede op tæt under mål og scorede efter et klassisk FCK-hjørnespark til forreste stolpe, og lidt senere gjorde brasilianeren det også til 3-1, efter at OB havde givet ham alt for meget plads i feltet.
En kold spand vand i hovedet på OB, der på mange områder spillede bedre end længe set!
I den resterende del af kampen havde FC København ingen problemer med at forsvare føringen, og i klassisk Henrik Clausen-stil kom den offensive satsning først meget sent i kampen. Først efter 83 minutter blev Rurik Gislason og Djiby Fall sendt i aktion. Og de kunne ikke nå at ændre hverken fra eller til.
Så det endte altså med en sejr til FC København – det var så den “krise” i hovedstaden!

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

Færdig efter pinligt nederlag

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

De meldes ude efter Andreas Christensen

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Danske profiler køber sig ud af kæmpe firma

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Nedtur for Robert Skov

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Kun 18,8 procents chance

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

Kriseramt Premier League-klub overvejer Cooper

Zidane flirter med kæmpe job

Irriteret græsk landstræner: ‘Alt for meget’

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Danmarks største rival skriver historie

Norges største talent gav op efter FCK-besøg

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

– Det ville være en smule respektløst

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Her er Simon Pytlicks nye klub

Klar til at købe Marcus Rashford

Slagter Rune: ‘Opfører sig som en lille pige’

– Har aldrig set noget lignende før!

Jubler over AGF: Bravo og hold da kæft!

‘Han er strøget direkte ind i Brøndbys hjerter’

– Norge er et af de to bedste landshold i Europa

Græske klovnerier straffet: Han var uhyggelig!

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Forrygende afsluttende runde af Nicolai Højgaard

Dansk stortalent slået på stregen

Eriksen-dilemma: ‘Der er nogle, der er bedre’

Krisemøde!

– Det er forfærdeligt

Kæmpe nedtur

Pønser Thomas Frank og Tottenham på transfer?

Glem det!

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’

Få mål i Reykjavik

Tottenham-profil sender Ghana til VM

Vigtig sejr til Danmark – VM-livline sikret

Dansk komet jubler over kæmpe resultat

Fantastisk for Sebulonsen

I vildrede: ‘Ideen er vanvid’

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Kæmpe eufori – Færøerne skaber fodboldmirakel
