I de seneste mange sæsoner har et opgør mellem OB og FC København været et topopgør. Det var det ikke i dag. Dertil ligger OB for lavt i rækken. Men en ting er i hvert fald helt sikkert – det, der blev vist på Tre-For Park søndag aften, var afgjort en topkamp værdig.
Begge mandskaber viste nemlig glimt af høj klasse, og kampen igennem var spillet godt og chancerne mange, men til sidst var det ikke overraskende FC København, der trak det længste strå. Mestrene vandt 3-1 i Odense og er dermed tilbage i vante stil. Sejrsstilen.
Det var klart OB, der kom bedst ud af starthullerne, og til tider havde de presset FCK langt tilbage på banen. Det kastede et par chancer af sig – blandt andet til Hans Henrik Andreasen.
Efter 34 minutter lykkedes det for fynboerne at bringe sig foran, og paradoksalt nok var det blot få øjeblikke efter, at Christian Bolanos havde haft FCKs hidtil største chance i kampen. Rasmus Falk brugte Bashkim Kadrii som bande og sendte derefter bolden forbi Johan Wiland i FCK-buret.
1-0 lignede også stillingen ved halvtid, men kort før pausefløjtet blev der alligevel udlignet. Pape Pate Diouf lagde bolden ind i feltet, hvor Sölvi Ottesen viste skræmmende hovedstødsstyrke og pandede udligningen i kassen.
I 2. halvleg overtog Cesar Santin showet. Efter 57 minutter sendte brasilianeren et hovedstød af sted mod mål, men Mads Toppel klarede flot. Det gjorde han dog ikke i de kommende to dueller, de havde over for hinanden!
Kort efter gjorde Cesar Santin det nemlig til 2-1, da han dukkede op tæt under mål og scorede efter et klassisk FCK-hjørnespark til forreste stolpe, og lidt senere gjorde brasilianeren det også til 3-1, efter at OB havde givet ham alt for meget plads i feltet.
En kold spand vand i hovedet på OB, der på mange områder spillede bedre end længe set!
I den resterende del af kampen havde FC København ingen problemer med at forsvare føringen, og i klassisk Henrik Clausen-stil kom den offensive satsning først meget sent i kampen. Først efter 83 minutter blev Rurik Gislason og Djiby Fall sendt i aktion. Og de kunne ikke nå at ændre hverken fra eller til.
Så det endte altså med en sejr til FC København – det var så den “krise” i hovedstaden!
LIVE
LIVE: FCK uden to profiler mod Braga
EKSPERT
‘Han har altid været et problem for Portugal’
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
Manchester City får bank af PSG
Vild kamp af Liverpool-indkøb
TOPNYHED
Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’
– Så er han nok færdig Manchester United!
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
AVIS
IFR-leder: Her falder Man City-straffen
Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’
TOPNYHED
Parken bekræfter: FC København kan blive solgt
Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur
NYHEDER
– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Får lang karantæne
MEDIE
Sådan ventes Man Utd at straffe Lisandro Martinez
Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’
HELT VILDT
Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’
EKSKLUSIVT
‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’
HELT VILDT
Langer ud efter verdensstjerne: ‘Sikke en idiot’
EKSKLUSIVT
Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert
Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Færdig hos dansk tophold: ‘Motivationen er væk’
‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter
Brøndby blandt verdens mest intense hold
Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen
NYHEDER
Medier: Afsøger mulighed for at sælge FCK
TOPNYHED
Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller
Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel
DAGENS SPILFORSLAG
Grækertæv i Bretagne
NYHEDER
Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag
Quiz til kampen er tilbage – se med klokken 20.45