I de seneste mange sæsoner har et opgør mellem OB og FC København været et topopgør. Det var det ikke i dag. Dertil ligger OB for lavt i rækken. Men en ting er i hvert fald helt sikkert – det, der blev vist på Tre-For Park søndag aften, var afgjort en topkamp værdig.
Begge mandskaber viste nemlig glimt af høj klasse, og kampen igennem var spillet godt og chancerne mange, men til sidst var det ikke overraskende FC København, der trak det længste strå. Mestrene vandt 3-1 i Odense og er dermed tilbage i vante stil. Sejrsstilen.
Det var klart OB, der kom bedst ud af starthullerne, og til tider havde de presset FCK langt tilbage på banen. Det kastede et par chancer af sig – blandt andet til Hans Henrik Andreasen.
Efter 34 minutter lykkedes det for fynboerne at bringe sig foran, og paradoksalt nok var det blot få øjeblikke efter, at Christian Bolanos havde haft FCKs hidtil største chance i kampen. Rasmus Falk brugte Bashkim Kadrii som bande og sendte derefter bolden forbi Johan Wiland i FCK-buret.
1-0 lignede også stillingen ved halvtid, men kort før pausefløjtet blev der alligevel udlignet. Pape Pate Diouf lagde bolden ind i feltet, hvor Sölvi Ottesen viste skræmmende hovedstødsstyrke og pandede udligningen i kassen.
I 2. halvleg overtog Cesar Santin showet. Efter 57 minutter sendte brasilianeren et hovedstød af sted mod mål, men Mads Toppel klarede flot. Det gjorde han dog ikke i de kommende to dueller, de havde over for hinanden!
Kort efter gjorde Cesar Santin det nemlig til 2-1, da han dukkede op tæt under mål og scorede efter et klassisk FCK-hjørnespark til forreste stolpe, og lidt senere gjorde brasilianeren det også til 3-1, efter at OB havde givet ham alt for meget plads i feltet.
En kold spand vand i hovedet på OB, der på mange områder spillede bedre end længe set!
I den resterende del af kampen havde FC København ingen problemer med at forsvare føringen, og i klassisk Henrik Clausen-stil kom den offensive satsning først meget sent i kampen. Først efter 83 minutter blev Rurik Gislason og Djiby Fall sendt i aktion. Og de kunne ikke nå at ændre hverken fra eller til.
Så det endte altså med en sejr til FC København – det var så den “krise” i hovedstaden!
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS