Cesar Santin nedlagde OB

Cesar Santin scorede to gange i 2. halvleg, og så vandt FC København storkampen i Odense med 3-1.



I de seneste mange sæsoner har et opgør mellem OB og FC København været et topopgør. Det var det ikke i dag. Dertil ligger OB for lavt i rækken. Men en ting er i hvert fald helt sikkert – det, der blev vist på Tre-For Park søndag aften, var afgjort en topkamp værdig.

Begge mandskaber viste nemlig glimt af høj klasse, og kampen igennem var spillet godt og chancerne mange, men til sidst var det ikke overraskende FC København, der trak det længste strå. Mestrene vandt 3-1 i Odense og er dermed tilbage i vante stil. Sejrsstilen.

Det var klart OB, der kom bedst ud af starthullerne, og til tider havde de presset FCK langt tilbage på banen. Det kastede et par chancer af sig – blandt andet til Hans Henrik Andreasen.

Efter 34 minutter lykkedes det for fynboerne at bringe sig foran, og paradoksalt nok var det blot få øjeblikke efter, at Christian Bolanos havde haft FCKs hidtil største chance i kampen. Rasmus Falk brugte Bashkim Kadrii som bande og sendte derefter bolden forbi Johan Wiland i FCK-buret.

1-0 lignede også stillingen ved halvtid, men kort før pausefløjtet blev der alligevel udlignet. Pape Pate Diouf lagde bolden ind i feltet, hvor Sölvi Ottesen viste skræmmende hovedstødsstyrke og pandede udligningen i kassen.

I 2. halvleg overtog Cesar Santin showet. Efter 57 minutter sendte brasilianeren et hovedstød af sted mod mål, men Mads Toppel klarede flot. Det gjorde han dog ikke i de kommende to dueller, de havde over for hinanden!

Kort efter gjorde Cesar Santin det nemlig til 2-1, da han dukkede op tæt under mål og scorede efter et klassisk FCK-hjørnespark til forreste stolpe, og lidt senere gjorde brasilianeren det også til 3-1, efter at OB havde givet ham alt for meget plads i feltet.

En kold spand vand i hovedet på OB, der på mange områder spillede bedre end længe set!

I den resterende del af kampen havde FC København ingen problemer med at forsvare føringen, og i klassisk Henrik Clausen-stil kom den offensive satsning først meget sent i kampen. Først efter 83 minutter blev Rurik Gislason og Djiby Fall sendt i aktion. Og de kunne ikke nå at ændre hverken fra eller til.

Så det endte altså med en sejr til FC København – det var så den “krise” i hovedstaden!



Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

FCK starter op uden tre spillere

Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

De vil købe FC Midtjylland-profil

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

‘Usandsynlig genopstandelse’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Vil have stjernetræner til Tottenham

Liverpool-spiller i chokskifte?

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Jagtet af FCK – nu skifter han

Celtics krise forværres

Frederik Birk bryder tavsheden

Philadelphia Union forhandler om dansker

På vej til storklub

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk