FC København og Cesar Santin forlængede i september kontrakten frem til 2014, men det er ikke sikkert, at brasilianeren bliver så længe. Således skriver La Verdad, at duksene i den spanske Segunda Division Elche er interesseret i den 31-årige angriber.
På det seneste har det ellers forlydt, at Elche ville hente Manchster United-angriberen Federico Macheda på en lejeaftale for resten af sæsonen, men den spanske avis skriver nu, at Santin og Sporting-angriberen Gastón Sangoy er klubbens to alternativer til Macheda.
Selv sagde Cesar Santinefter forlængelsen med FC København, at han ikke har opgivet drømmen om at få en kontrakt med en klub i én af de store ligaer.
– Hvis der kommer et godt tilbud for både mig og FCK, vil jeg gerne prøve noget nyt. Men lige nu fokuserer jeg bare på FCK, hvor der stadig er vigtige kampe, der skal spilles, sagde Santin i december til tipsbladet.dk.
Elche har i hele transfervinduet jagtet en angriber til at styrke dem i den sidste halvdel af sæsonen, hvor det handler om at bevare momentum og sikre oprykning til Primera Division. Det lykkedes ikke at hente Nino i Osasuna, og derfor er Elche altså stadig på jagt.
Danske Nicki Bille Nielsen var i sidste sæson lejet ud til netop Elche, hvor han scorede 11 mål i 37 kampe. Siden kom han til Rayo Vallecano i den bedste række. Her blev han dog ikke en succes, og han er nu blevet solgt til Rosenborg.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank