Cesar Santin stadig i spil i Elche

I sommer blev Cesar Santin sat i forbindelse med et skifte til Elche, og nu er linjen mellem dem tilsyneladende varm igen.



FC København og Cesar Santin forlængede i september kontrakten frem til 2014, men det er ikke sikkert, at brasilianeren bliver så længe. Således skriver La Verdad, at duksene i den spanske Segunda Division Elche er interesseret i den 31-årige angriber.

På det seneste har det ellers forlydt, at Elche ville hente Manchster United-angriberen Federico Macheda på en lejeaftale for resten af sæsonen, men den spanske avis skriver nu, at Santin og Sporting-angriberen Gastón Sangoy er klubbens to alternativer til Macheda.

Selv sagde Cesar Santinefter forlængelsen med FC København, at han ikke har opgivet drømmen om at få en kontrakt med en klub i én af de store ligaer.

– Hvis der kommer et godt tilbud for både mig og FCK, vil jeg gerne prøve noget nyt. Men lige nu fokuserer jeg bare på FCK, hvor der stadig er vigtige kampe, der skal spilles, sagde Santin i december til tipsbladet.dk.

Elche har i hele transfervinduet jagtet en angriber til at styrke dem i den sidste halvdel af sæsonen, hvor det handler om at bevare momentum og sikre oprykning til Primera Division. Det lykkedes ikke at hente Nino i Osasuna, og derfor er Elche altså stadig på jagt.

Danske Nicki Bille Nielsen var i sidste sæson lejet ud til netop Elche, hvor han scorede 11 mål i 37 kampe. Siden kom han til Rayo Vallecano i den bedste række. Her blev han dog ikke en succes, og han er nu blevet solgt til Rosenborg.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her kan du se FC Polissya mod FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

LIVE: Besiktas og FC Midtjylland brager sammen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘FC København er Danmarks gigant’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

LIVE: FCK på svær opgave i Conference League

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Her kan du se de danske hold i Europa

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

FC København – Lyngby BK

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

På vej til FCK: Her er han ligaens konge