Cesar Santin stadig i spil i Elche

I sommer blev Cesar Santin sat i forbindelse med et skifte til Elche, og nu er linjen mellem dem tilsyneladende varm igen.



FC København og Cesar Santin forlængede i september kontrakten frem til 2014, men det er ikke sikkert, at brasilianeren bliver så længe. Således skriver La Verdad, at duksene i den spanske Segunda Division Elche er interesseret i den 31-årige angriber.

På det seneste har det ellers forlydt, at Elche ville hente Manchster United-angriberen Federico Macheda på en lejeaftale for resten af sæsonen, men den spanske avis skriver nu, at Santin og Sporting-angriberen Gastón Sangoy er klubbens to alternativer til Macheda.

Selv sagde Cesar Santinefter forlængelsen med FC København, at han ikke har opgivet drømmen om at få en kontrakt med en klub i én af de store ligaer.

– Hvis der kommer et godt tilbud for både mig og FCK, vil jeg gerne prøve noget nyt. Men lige nu fokuserer jeg bare på FCK, hvor der stadig er vigtige kampe, der skal spilles, sagde Santin i december til tipsbladet.dk.

Elche har i hele transfervinduet jagtet en angriber til at styrke dem i den sidste halvdel af sæsonen, hvor det handler om at bevare momentum og sikre oprykning til Primera Division. Det lykkedes ikke at hente Nino i Osasuna, og derfor er Elche altså stadig på jagt.

Danske Nicki Bille Nielsen var i sidste sæson lejet ud til netop Elche, hvor han scorede 11 mål i 37 kampe. Siden kom han til Rayo Vallecano i den bedste række. Her blev han dog ikke en succes, og han er nu blevet solgt til Rosenborg.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer heftig lønstigning

Norge – England

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

OB henter finsk landsholdsspiller

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Uventet transferdrejning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superligaen er knækket

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Arbejder på Brøndby-exit