Uheldig ny AGF’er blev den store skurk mod Randers

Randers FC skabte mange chancer, men scorede blot en enkelt gang, da AGF blev slået med 1-0 på et selvmål.



Et velspillende Randers-hold burde søndag have vundet med mere end 1-0 over lokalrivalerne AGF i superligakampen, som blev afgjort på et uheldigt selvmål af AGF’s Frederik Brandhof i første halvleg.

Gennem hele kampen var Randers dominerende, og kronjydernes fine kombinationer burde have kastet flere scoringer af sig.

Gæsterne fra Aarhus havde svært ved at finde samme farlighed som værterne, og det blev da heller ikke til nogen scoringer fra gæsterne.

Randers rykker med sejren op på tredjepladsen med 24 point, hvilket bare er ét mindre end FC København på andenpladsen. AGF er nummer otte med 15 point.

Selv om Randers allerede fra start var bedst, var det på lidt af en tilfældighed, at hjemmeholdet kom foran efter små 20 minutter.

Et fint angreb endte i højresiden ved angriberen Nicolai Brock-Madsen, og hans flade indlæg ramte AGF’s Frederik Brandhof så uheldigt, at den gik ind i aarhusianernes mål.

AGF havde svært ved at spille bolden rundt som Randers, men aarhusianerne lykkedes alligevel med at komme frem til enkelte chancer.

Skarpheden udeblev dog, og derfor førte kronjyderne 1-0 ved pausen.

Randers’ offensive udtryk blev næsten kun bedre efter pausen, og hjemmeholdet havde rigeligt med chancer til at fordoble føringen.

I det 75. minut var det også kun få centimeter fra for værterne, da nigerianske Tosin Kehinde ramte undersiden af overliggeren.

AGF formåede ikke at få lagt et ordentligt tryk for udligningen, og Randers virkede til at være et hold i kontrol kampen ud.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

FC København jagter Romane Amane

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Transferbombe på vej

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’