Et velspillende Randers-hold burde søndag have vundet med mere end 1-0 over lokalrivalerne AGF i superligakampen, som blev afgjort på et uheldigt selvmål af AGF’s Frederik Brandhof i første halvleg.
Gennem hele kampen var Randers dominerende, og kronjydernes fine kombinationer burde have kastet flere scoringer af sig.
Gæsterne fra Aarhus havde svært ved at finde samme farlighed som værterne, og det blev da heller ikke til nogen scoringer fra gæsterne.
Randers rykker med sejren op på tredjepladsen med 24 point, hvilket bare er ét mindre end FC København på andenpladsen. AGF er nummer otte med 15 point.
Selv om Randers allerede fra start var bedst, var det på lidt af en tilfældighed, at hjemmeholdet kom foran efter små 20 minutter.
Et fint angreb endte i højresiden ved angriberen Nicolai Brock-Madsen, og hans flade indlæg ramte AGF’s Frederik Brandhof så uheldigt, at den gik ind i aarhusianernes mål.
AGF havde svært ved at spille bolden rundt som Randers, men aarhusianerne lykkedes alligevel med at komme frem til enkelte chancer.
Skarpheden udeblev dog, og derfor førte kronjyderne 1-0 ved pausen.
Randers’ offensive udtryk blev næsten kun bedre efter pausen, og hjemmeholdet havde rigeligt med chancer til at fordoble føringen.
I det 75. minut var det også kun få centimeter fra for værterne, da nigerianske Tosin Kehinde ramte undersiden af overliggeren.
AGF formåede ikke at få lagt et ordentligt tryk for udligningen, og Randers virkede til at være et hold i kontrol kampen ud.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
