Chanko måske foran to operationer

Louay Chanko skal opereres i sin ene ankel, når sæsonen er slut, og mandag bliver det besluttet om også hoften skal opereres.



Louay Chanko har glimtet ved sit fravær i AaB’s trup i de seneste tre Superliga-runder, og han har ikke været på banen for nordjyderne siden 25. spillerunde, hvor han kom ind fra bænken i 2-1 sejren over Brøndby.

Grunden til den syriske AaB’ers fravær skal findes i problemer med skader. Gennem noget tid har han døjet med problemer med den ene ankel, og senest har Chanko ligeledes haft problemer med den ene hofte. Det er allerede besluttet, at der skal fjernes noget brusk og arvæv i anklen ved en operation efter sæsonen. Mandag skal hofteproblemet røntgenfotografes, og derefter vil det blive afgjort, om der skal endnu en operation til.

– Havde du spurgt mig for to dage siden, ville jeg have sagt, at sæsonen allerede er slut for mit vedkommende, men jeg synes, det går lidt bedre, og jeg håber, at det viser sig på mandag, at jeg ikke skal opereres i hoften. Jeg kan egentlig godt løbe på 100 procent, men det er i vendingerne, jeg har problemer, og det betyder, at jeg ikke kan præstere på topniveau, siger Louay Chanko til tipsbladet.dk.

Chanko har dog fået grønt lys til fortsat at træne med førsteholdstruppen i det omfang hans fysik tillader det, og den 31-årige midtbanespiller skal derfor overvinde en mental barriere hver dag til træning. Han ærgrer sig over, at det kun er blevet til fem Superliga-optrædender i et forår, hvor han på forhånd var blevet spået en plads på bænken, efter Thomas Augustinussen var kommet hjem.

Derfor er han ofte blevet placeret på kanten, men der spiller han gerne. Det er skaderne – og ikke trænerens beslutninger – der plager hans sind.

– Det går rigtig godt for holdet nu, og det glæder jeg mig over. Det her handler ikke om mig, eller om hvor jeg skal spille. Alle ved, at jeg er bedst på den centrale midtbane, men hvis træneren beslutter, at jeg skal spille til højre eller venstre, så er det op til mig at klø på. Det er ærgerligt, at jeg har problemer med skader, men jeg glæder mig over, at det går godt for holdet. Det vigtigste er, at vi vinder, siger Chanko.

Louay Chanko har kontrakt med AaB frem til sommeren 2012. Han har spillet 52 Superliga-kampe for AaB og scoret tre mål.







LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Her er FC Københavns vej i Europa

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt