Chanko måske foran to operationer

Louay Chanko skal opereres i sin ene ankel, når sæsonen er slut, og mandag bliver det besluttet om også hoften skal opereres.



Louay Chanko har glimtet ved sit fravær i AaB’s trup i de seneste tre Superliga-runder, og han har ikke været på banen for nordjyderne siden 25. spillerunde, hvor han kom ind fra bænken i 2-1 sejren over Brøndby.

Grunden til den syriske AaB’ers fravær skal findes i problemer med skader. Gennem noget tid har han døjet med problemer med den ene ankel, og senest har Chanko ligeledes haft problemer med den ene hofte. Det er allerede besluttet, at der skal fjernes noget brusk og arvæv i anklen ved en operation efter sæsonen. Mandag skal hofteproblemet røntgenfotografes, og derefter vil det blive afgjort, om der skal endnu en operation til.

– Havde du spurgt mig for to dage siden, ville jeg have sagt, at sæsonen allerede er slut for mit vedkommende, men jeg synes, det går lidt bedre, og jeg håber, at det viser sig på mandag, at jeg ikke skal opereres i hoften. Jeg kan egentlig godt løbe på 100 procent, men det er i vendingerne, jeg har problemer, og det betyder, at jeg ikke kan præstere på topniveau, siger Louay Chanko til tipsbladet.dk.

Chanko har dog fået grønt lys til fortsat at træne med førsteholdstruppen i det omfang hans fysik tillader det, og den 31-årige midtbanespiller skal derfor overvinde en mental barriere hver dag til træning. Han ærgrer sig over, at det kun er blevet til fem Superliga-optrædender i et forår, hvor han på forhånd var blevet spået en plads på bænken, efter Thomas Augustinussen var kommet hjem.

Derfor er han ofte blevet placeret på kanten, men der spiller han gerne. Det er skaderne – og ikke trænerens beslutninger – der plager hans sind.

– Det går rigtig godt for holdet nu, og det glæder jeg mig over. Det her handler ikke om mig, eller om hvor jeg skal spille. Alle ved, at jeg er bedst på den centrale midtbane, men hvis træneren beslutter, at jeg skal spille til højre eller venstre, så er det op til mig at klø på. Det er ærgerligt, at jeg har problemer med skader, men jeg glæder mig over, at det går godt for holdet. Det vigtigste er, at vi vinder, siger Chanko.

Louay Chanko har kontrakt med AaB frem til sommeren 2012. Han har spillet 52 Superliga-kampe for AaB og scoret tre mål.






Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’