Chanko måske foran to operationer

Louay Chanko skal opereres i sin ene ankel, når sæsonen er slut, og mandag bliver det besluttet om også hoften skal opereres.



Louay Chanko har glimtet ved sit fravær i AaB’s trup i de seneste tre Superliga-runder, og han har ikke været på banen for nordjyderne siden 25. spillerunde, hvor han kom ind fra bænken i 2-1 sejren over Brøndby.

Grunden til den syriske AaB’ers fravær skal findes i problemer med skader. Gennem noget tid har han døjet med problemer med den ene ankel, og senest har Chanko ligeledes haft problemer med den ene hofte. Det er allerede besluttet, at der skal fjernes noget brusk og arvæv i anklen ved en operation efter sæsonen. Mandag skal hofteproblemet røntgenfotografes, og derefter vil det blive afgjort, om der skal endnu en operation til.

– Havde du spurgt mig for to dage siden, ville jeg have sagt, at sæsonen allerede er slut for mit vedkommende, men jeg synes, det går lidt bedre, og jeg håber, at det viser sig på mandag, at jeg ikke skal opereres i hoften. Jeg kan egentlig godt løbe på 100 procent, men det er i vendingerne, jeg har problemer, og det betyder, at jeg ikke kan præstere på topniveau, siger Louay Chanko til tipsbladet.dk.

Chanko har dog fået grønt lys til fortsat at træne med førsteholdstruppen i det omfang hans fysik tillader det, og den 31-årige midtbanespiller skal derfor overvinde en mental barriere hver dag til træning. Han ærgrer sig over, at det kun er blevet til fem Superliga-optrædender i et forår, hvor han på forhånd var blevet spået en plads på bænken, efter Thomas Augustinussen var kommet hjem.

Derfor er han ofte blevet placeret på kanten, men der spiller han gerne. Det er skaderne – og ikke trænerens beslutninger – der plager hans sind.

– Det går rigtig godt for holdet nu, og det glæder jeg mig over. Det her handler ikke om mig, eller om hvor jeg skal spille. Alle ved, at jeg er bedst på den centrale midtbane, men hvis træneren beslutter, at jeg skal spille til højre eller venstre, så er det op til mig at klø på. Det er ærgerligt, at jeg har problemer med skader, men jeg glæder mig over, at det går godt for holdet. Det vigtigste er, at vi vinder, siger Chanko.

Louay Chanko har kontrakt med AaB frem til sommeren 2012. Han har spillet 52 Superliga-kampe for AaB og scoret tre mål.





Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Tror på overraskelse i startopstilling

Officielt: Her spilles AGF-OB

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

FC Midtjylland – FC København



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Brøndby IF – Randers FC



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Fælder bekymrende dom efter chok

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Medier fælder hård dom

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Spændende OB-nyhed

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

– Priserne er eksploderet

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-profil skadet

Silkeborg IF – Viborg FF

De vil have Martin Braithwaite

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

AGF – OB

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Brian Riemer på plads til topkamp

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney