Louay Chanko har glimtet ved sit fravær i AaB’s trup i de seneste tre Superliga-runder, og han har ikke været på banen for nordjyderne siden 25. spillerunde, hvor han kom ind fra bænken i 2-1 sejren over Brøndby.
Grunden til den syriske AaB’ers fravær skal findes i problemer med skader. Gennem noget tid har han døjet med problemer med den ene ankel, og senest har Chanko ligeledes haft problemer med den ene hofte. Det er allerede besluttet, at der skal fjernes noget brusk og arvæv i anklen ved en operation efter sæsonen. Mandag skal hofteproblemet røntgenfotografes, og derefter vil det blive afgjort, om der skal endnu en operation til.
– Havde du spurgt mig for to dage siden, ville jeg have sagt, at sæsonen allerede er slut for mit vedkommende, men jeg synes, det går lidt bedre, og jeg håber, at det viser sig på mandag, at jeg ikke skal opereres i hoften. Jeg kan egentlig godt løbe på 100 procent, men det er i vendingerne, jeg har problemer, og det betyder, at jeg ikke kan præstere på topniveau, siger Louay Chanko til tipsbladet.dk.
Chanko har dog fået grønt lys til fortsat at træne med førsteholdstruppen i det omfang hans fysik tillader det, og den 31-årige midtbanespiller skal derfor overvinde en mental barriere hver dag til træning. Han ærgrer sig over, at det kun er blevet til fem Superliga-optrædender i et forår, hvor han på forhånd var blevet spået en plads på bænken, efter Thomas Augustinussen var kommet hjem.
Derfor er han ofte blevet placeret på kanten, men der spiller han gerne. Det er skaderne – og ikke trænerens beslutninger – der plager hans sind.
– Det går rigtig godt for holdet nu, og det glæder jeg mig over. Det her handler ikke om mig, eller om hvor jeg skal spille. Alle ved, at jeg er bedst på den centrale midtbane, men hvis træneren beslutter, at jeg skal spille til højre eller venstre, så er det op til mig at klø på. Det er ærgerligt, at jeg har problemer med skader, men jeg glæder mig over, at det går godt for holdet. Det vigtigste er, at vi vinder, siger Chanko.
Louay Chanko har kontrakt med AaB frem til sommeren 2012. Han har spillet 52 Superliga-kampe for AaB og scoret tre mål.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT