Chanko måske foran to operationer

Louay Chanko skal opereres i sin ene ankel, når sæsonen er slut, og mandag bliver det besluttet om også hoften skal opereres.



Louay Chanko har glimtet ved sit fravær i AaB’s trup i de seneste tre Superliga-runder, og han har ikke været på banen for nordjyderne siden 25. spillerunde, hvor han kom ind fra bænken i 2-1 sejren over Brøndby.

Grunden til den syriske AaB’ers fravær skal findes i problemer med skader. Gennem noget tid har han døjet med problemer med den ene ankel, og senest har Chanko ligeledes haft problemer med den ene hofte. Det er allerede besluttet, at der skal fjernes noget brusk og arvæv i anklen ved en operation efter sæsonen. Mandag skal hofteproblemet røntgenfotografes, og derefter vil det blive afgjort, om der skal endnu en operation til.

– Havde du spurgt mig for to dage siden, ville jeg have sagt, at sæsonen allerede er slut for mit vedkommende, men jeg synes, det går lidt bedre, og jeg håber, at det viser sig på mandag, at jeg ikke skal opereres i hoften. Jeg kan egentlig godt løbe på 100 procent, men det er i vendingerne, jeg har problemer, og det betyder, at jeg ikke kan præstere på topniveau, siger Louay Chanko til tipsbladet.dk.

Chanko har dog fået grønt lys til fortsat at træne med førsteholdstruppen i det omfang hans fysik tillader det, og den 31-årige midtbanespiller skal derfor overvinde en mental barriere hver dag til træning. Han ærgrer sig over, at det kun er blevet til fem Superliga-optrædender i et forår, hvor han på forhånd var blevet spået en plads på bænken, efter Thomas Augustinussen var kommet hjem.

Derfor er han ofte blevet placeret på kanten, men der spiller han gerne. Det er skaderne – og ikke trænerens beslutninger – der plager hans sind.

– Det går rigtig godt for holdet nu, og det glæder jeg mig over. Det her handler ikke om mig, eller om hvor jeg skal spille. Alle ved, at jeg er bedst på den centrale midtbane, men hvis træneren beslutter, at jeg skal spille til højre eller venstre, så er det op til mig at klø på. Det er ærgerligt, at jeg har problemer med skader, men jeg glæder mig over, at det går godt for holdet. Det vigtigste er, at vi vinder, siger Chanko.

Louay Chanko har kontrakt med AaB frem til sommeren 2012. Han har spillet 52 Superliga-kampe for AaB og scoret tre mål.



Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Arsenal ansætter dansk toptræner

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Dansk bomber med vildt mål i England

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Går langt ned i løn

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Thomas Frank mærker fuld opbakning

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Rangers rundbarberer Dons igen

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand