Mikkel Thygesen færdig i FC Roskilde

Mikkel Thygesen har sagt sin stilling op som cheftræner for FC Roskilde, der er sidst i den næstbedste række.



Bundproppen i den næstbedste fodboldrække, FC Roskilde, skal på jagt efter et nyt trænerteam.

Efter klubbens fyring af assistenttræner Azad Corlu tidligere på ugen har cheftræner Mikkel Thygesen nu valgt at følge efter ud af døren.

FC Roskilde skriver på sin hjemmeside, at Thygesen ikke længere ser sig selv som en del af projektet og har sagt sin stilling op.

– Det er på ingen måde et drømmescenarie for os. Jeg er rigtig ked af, at Mikkel er kommet frem til denne konklusion, og det var bestemt ikke det udfald vi ønskede.

– Med afskedigelsen af Azad tidligere på ugen var målet for os at styrke setuppet omkring Mikkel og igangsætte en proces, hvor vi ville finde den rette assistent til ham på den lange bane, siger FC Roskildes administrerende direktør, René Christiansen.

Den mangeårige superligaprofil blev ansat som cheftræner for lidt over et år siden og førte i foråret lidt overraskende FC Roskilde til oprykning fra 2. division.

Holdet har dog haft det svært på næstøverste niveau og har kun hentet 4 point i de første 12 kampe.

– FC Roskilde er et specielt sted, en sammentømret familie, uagtet om man er her som spiller eller træner. Men det har været en svær tid de seneste måneder og der er sket mange ting på kort tid, siger Mikkel Thygesen.

– Jeg er efter grundige overvejelser kommet frem til, at jeg ikke er den rigtige mand til setuppet og til at føre holdet videre herfra i den konstellation, der er blevet lavet. Klubben trænger til ny energi og den kommer ikke fra mig i det nye setup, lyder forklaringen.

Sportschef Anders Theil overtager trænerposten frem til vinterpausen, mens klubben søger en ny trænerstab.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Liverpool – Chelsea

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Frygter Christian Eriksen-problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

AGF køber dansk profil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Premier League-klub går all-in

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen