Salget af den engelske fodboldklub Chelsea er ved at falde endeligt på plads.
Lørdag meddeler London-klubben således, at man har indgået en aftale med Todd Boehly og Clearlake Capital om et salg.
Forventningen er, at handlen bliver gennemført på mandag, oplyser Chelsea på sin hjemmeside.
– Klubben vil til den tid komme med yderligere oplysninger, lyder det i en kort pressemeddelelse på hjemmesiden.
Såvel Premier League som den britiske regering har godkendt, at den amerikanske forretningsmand Todd Boehly bliver den nye ejer af Chelsea.
Godkendelsen fra regeringen kom onsdag. Med den var vejen banet for, at et konsortium med Boehly i spidsen kunne gennemføre et køb og blive ny ejer i stedet for russiske Roman Abramovich.
Russeren købte Chelsea i 2003, men blev tvunget til at sælge klubben, efter at Rusland invaderede Ukraine i februar. Han blev ramt af heftige sanktioner fra både EU og den britiske regering.
For Abramovich har det været vigtigt, at klubben kom på de rette hænder.
– Der er meget ansvar forbundet med at være Chelsea-ejer. Siden jeg kom til klubben for næsten 20 år siden, har jeg med egne øjne set, hvad denne klub kan præstere.
– Mit mål har været at sikre, at den næste ejer vil fortsætte udviklingen af klubben, blandt andet akademiet, lyder det fra Abramovich på Chelseas hjemmeside.
Her takker han for sin tid i klubben.
– Det har været en ære at være en del af denne klub, og jeg vil gerne takke alle, der arbejder og har arbejdet i klubben, samt alle supporterne. Jeg er stolt af den succes, vi har opnået sammen. Tak.
Boehly og resten af konsortiet køber Chelsea for 4,25 milliarder pund. Det svarer til cirka 36,9 milliarder kroner. Det har Chelsea tidligere oplyst.
21,7 milliarder kroner går til at overtage samtlige aktier i klubben. Desuden forpligter konsortiet sig til at investere 15,2 milliarder kroner i klubben.
Pengene skal blandt andet gå til investeringer i fodboldklubbens stadion, Stamford Bridge, klubbens førstehold, kvindehold og ungdomsakademi.
Roman Abramovich får dermed ikke del i pengene. En af de sanktioner, han er ramt af, går på, at han ikke må tjene penge på britisk grund.
Chelsea har tidligere meddelt, at pengene fra salget vil blive overført til en indefrosset britisk bankkonto, som efter planen skal doneres til velgørenhed.
Todd Boehly er medejer af de to sportshold fra Los Angeles. Det drejer sig om Los Angeles Lakers og Los Angeles Dodgers, som spiller henholdsvis basketball og baseball.
/ritzau/
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
MEDIE
