Chelsea bekræfter aftale om salg

Chelsea er nået til enighed med Todd Boehly og Clearlake Capital. Klubsalget forventes gennemført på mandag.



Salget af den engelske fodboldklub Chelsea er ved at falde endeligt på plads.

Lørdag meddeler London-klubben således, at man har indgået en aftale med Todd Boehly og Clearlake Capital om et salg.

Forventningen er, at handlen bliver gennemført på mandag, oplyser Chelsea på sin hjemmeside.

– Klubben vil til den tid komme med yderligere oplysninger, lyder det i en kort pressemeddelelse på hjemmesiden.

Såvel Premier League som den britiske regering har godkendt, at den amerikanske forretningsmand Todd Boehly bliver den nye ejer af Chelsea.

Godkendelsen fra regeringen kom onsdag. Med den var vejen banet for, at et konsortium med Boehly i spidsen kunne gennemføre et køb og blive ny ejer i stedet for russiske Roman Abramovich.

Russeren købte Chelsea i 2003, men blev tvunget til at sælge klubben, efter at Rusland invaderede Ukraine i februar. Han blev ramt af heftige sanktioner fra både EU og den britiske regering.

For Abramovich har det været vigtigt, at klubben kom på de rette hænder.

– Der er meget ansvar forbundet med at være Chelsea-ejer. Siden jeg kom til klubben for næsten 20 år siden, har jeg med egne øjne set, hvad denne klub kan præstere.

– Mit mål har været at sikre, at den næste ejer vil fortsætte udviklingen af klubben, blandt andet akademiet, lyder det fra Abramovich på Chelseas hjemmeside.

Her takker han for sin tid i klubben.

– Det har været en ære at være en del af denne klub, og jeg vil gerne takke alle, der arbejder og har arbejdet i klubben, samt alle supporterne. Jeg er stolt af den succes, vi har opnået sammen. Tak.

Boehly og resten af konsortiet køber Chelsea for 4,25 milliarder pund. Det svarer til cirka 36,9 milliarder kroner. Det har Chelsea tidligere oplyst.

21,7 milliarder kroner går til at overtage samtlige aktier i klubben. Desuden forpligter konsortiet sig til at investere 15,2 milliarder kroner i klubben.

Pengene skal blandt andet gå til investeringer i fodboldklubbens stadion, Stamford Bridge, klubbens førstehold, kvindehold og ungdomsakademi.

Roman Abramovich får dermed ikke del i pengene. En af de sanktioner, han er ramt af, går på, at han ikke må tjene penge på britisk grund.

Chelsea har tidligere meddelt, at pengene fra salget vil blive overført til en indefrosset britisk bankkonto, som efter planen skal doneres til velgørenhed.

Todd Boehly er medejer af de to sportshold fra Los Angeles. Det drejer sig om Los Angeles Lakers og Los Angeles Dodgers, som spiller henholdsvis basketball og baseball.

/ritzau/






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hårdt angreb på DBU-boss

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Massefyring i AC Milan

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares