Chelsea bekræfter aftale om salg

Chelsea er nået til enighed med Todd Boehly og Clearlake Capital. Klubsalget forventes gennemført på mandag.



Salget af den engelske fodboldklub Chelsea er ved at falde endeligt på plads.

Lørdag meddeler London-klubben således, at man har indgået en aftale med Todd Boehly og Clearlake Capital om et salg.

Forventningen er, at handlen bliver gennemført på mandag, oplyser Chelsea på sin hjemmeside.

– Klubben vil til den tid komme med yderligere oplysninger, lyder det i en kort pressemeddelelse på hjemmesiden.

Såvel Premier League som den britiske regering har godkendt, at den amerikanske forretningsmand Todd Boehly bliver den nye ejer af Chelsea.

Godkendelsen fra regeringen kom onsdag. Med den var vejen banet for, at et konsortium med Boehly i spidsen kunne gennemføre et køb og blive ny ejer i stedet for russiske Roman Abramovich.

Russeren købte Chelsea i 2003, men blev tvunget til at sælge klubben, efter at Rusland invaderede Ukraine i februar. Han blev ramt af heftige sanktioner fra både EU og den britiske regering.

For Abramovich har det været vigtigt, at klubben kom på de rette hænder.

– Der er meget ansvar forbundet med at være Chelsea-ejer. Siden jeg kom til klubben for næsten 20 år siden, har jeg med egne øjne set, hvad denne klub kan præstere.

– Mit mål har været at sikre, at den næste ejer vil fortsætte udviklingen af klubben, blandt andet akademiet, lyder det fra Abramovich på Chelseas hjemmeside.

Her takker han for sin tid i klubben.

– Det har været en ære at være en del af denne klub, og jeg vil gerne takke alle, der arbejder og har arbejdet i klubben, samt alle supporterne. Jeg er stolt af den succes, vi har opnået sammen. Tak.

Boehly og resten af konsortiet køber Chelsea for 4,25 milliarder pund. Det svarer til cirka 36,9 milliarder kroner. Det har Chelsea tidligere oplyst.

21,7 milliarder kroner går til at overtage samtlige aktier i klubben. Desuden forpligter konsortiet sig til at investere 15,2 milliarder kroner i klubben.

Pengene skal blandt andet gå til investeringer i fodboldklubbens stadion, Stamford Bridge, klubbens førstehold, kvindehold og ungdomsakademi.

Roman Abramovich får dermed ikke del i pengene. En af de sanktioner, han er ramt af, går på, at han ikke må tjene penge på britisk grund.

Chelsea har tidligere meddelt, at pengene fra salget vil blive overført til en indefrosset britisk bankkonto, som efter planen skal doneres til velgørenhed.

Todd Boehly er medejer af de to sportshold fra Los Angeles. Det drejer sig om Los Angeles Lakers og Los Angeles Dodgers, som spiller henholdsvis basketball og baseball.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Henter AGF-keeper

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Brøndby vil holde på stjerne

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Kommer til AGF efter monstersæson

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Afgørende detalje i stor FCK-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Brøndby har IKKE budt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Højlund roser FC Københavns fans

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

FC København byder på kantspiller

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby forhandler om stor transfer

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

– Det er forfærdeligt

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’