Salget af den engelske fodboldklub Chelsea er ved at falde endeligt på plads.
Lørdag meddeler London-klubben således, at man har indgået en aftale med Todd Boehly og Clearlake Capital om et salg.
Forventningen er, at handlen bliver gennemført på mandag, oplyser Chelsea på sin hjemmeside.
– Klubben vil til den tid komme med yderligere oplysninger, lyder det i en kort pressemeddelelse på hjemmesiden.
Såvel Premier League som den britiske regering har godkendt, at den amerikanske forretningsmand Todd Boehly bliver den nye ejer af Chelsea.
Godkendelsen fra regeringen kom onsdag. Med den var vejen banet for, at et konsortium med Boehly i spidsen kunne gennemføre et køb og blive ny ejer i stedet for russiske Roman Abramovich.
Russeren købte Chelsea i 2003, men blev tvunget til at sælge klubben, efter at Rusland invaderede Ukraine i februar. Han blev ramt af heftige sanktioner fra både EU og den britiske regering.
For Abramovich har det været vigtigt, at klubben kom på de rette hænder.
– Der er meget ansvar forbundet med at være Chelsea-ejer. Siden jeg kom til klubben for næsten 20 år siden, har jeg med egne øjne set, hvad denne klub kan præstere.
– Mit mål har været at sikre, at den næste ejer vil fortsætte udviklingen af klubben, blandt andet akademiet, lyder det fra Abramovich på Chelseas hjemmeside.
Her takker han for sin tid i klubben.
– Det har været en ære at være en del af denne klub, og jeg vil gerne takke alle, der arbejder og har arbejdet i klubben, samt alle supporterne. Jeg er stolt af den succes, vi har opnået sammen. Tak.
Boehly og resten af konsortiet køber Chelsea for 4,25 milliarder pund. Det svarer til cirka 36,9 milliarder kroner. Det har Chelsea tidligere oplyst.
21,7 milliarder kroner går til at overtage samtlige aktier i klubben. Desuden forpligter konsortiet sig til at investere 15,2 milliarder kroner i klubben.
Pengene skal blandt andet gå til investeringer i fodboldklubbens stadion, Stamford Bridge, klubbens førstehold, kvindehold og ungdomsakademi.
Roman Abramovich får dermed ikke del i pengene. En af de sanktioner, han er ramt af, går på, at han ikke må tjene penge på britisk grund.
Chelsea har tidligere meddelt, at pengene fra salget vil blive overført til en indefrosset britisk bankkonto, som efter planen skal doneres til velgørenhed.
Todd Boehly er medejer af de to sportshold fra Los Angeles. Det drejer sig om Los Angeles Lakers og Los Angeles Dodgers, som spiller henholdsvis basketball og baseball.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Her er FC Københavns nye spiller
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
LIVE
Superliga-LIVE: Derfor blev han taget ud i pausen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
EKSKLUSIVT
