Andreas Christensens Chelsea lavede fortrinligt comeback

Andreas Christensen og Chelsea sløsede defensivt mod West Bromwich Albion og spillede 3-3 på udebane.



Chelsea har handlet voldsomt ind i forbindelse med denne sæson i forsøget på at true Liverpool og Manchester City i Premier League.

Lørdag var der dog nærmest opløsningstendenser med personlige fejl i Chelseas defensiv, da det blev 3-3 ude mod West Bromwich Albion.

Dermed smed Andreas Christensen og co. for anden runde i træk point i ligaen, og selv om Chelsea var nede 0-3 ved pausen og kom tilbage, må det alligevel give manager Frank Lampard panderynker.

Der var blot spillet lidt over tre minutter, da Callum Robinson fra en spids vinkel i venstre side af feltet bragede hjemmeholdet på 1-0.

Dermed kunne diskussionen om målmandsposten i Chelsea fortsætte, efter at Chelsea har hentet Edouard Mendy i Rennes til posten.

Han var dog ikke klar til debut endnu, og 38-årige Wilfredo Caballero havde fortrængt Kepa Arrizabalaga til opgøret.

Chelsea svarede godt igen, og Tammy Abraham fik en kæmpe mulighed efter 12 minutter få meter fra mål, men sendte bolden over.

Efter et kvarter sendte Timo Werner bolden på overliggeren, men Chelsea fik en kold klud i ansigtet efter 24 minutter.

Thiago Silva fik ligadebut i kampen og var anfører, men brasilianeren sløsede og mistede helt ukoncentreret bolden, og Robinson drønede ned og øgede til 2-0 med sin anden scoring.

Det var dog ikke nok.

Efter 27 minutter var der slet ikke styr på markeringerne i Chelseas ramponerede forsvar hos specielt Marcos Alonso.

Efter et hjørnespark satte Kyle Bartley helt udækket foden på bolden fra tæt hold, og så stod der 3-0.

Frank Lampard flåede Marcos Alonso og Mateo Kovacic ud og sendte César Azpilicueta og Callum Hudson-Odoi på banen.

Efter ti minutter kom Chelsea så på 1-3, da Mason Mount tordnede bolden i mål på et langskud.

Med 20 minutter igen kombinerede Hudson-Odoi med Kai Havertz, og 19-årige Hudson-Odoi reducerede yderligere med en flad afslutning.

I overtiden fik Abraham så udlignet, efter at West Bromwich Albion-keeper Sam Johnstone kun halvklarede et forsøg fra Timo Werner.

Everton hentede sin tredje ligasejr i sæsonen ud af tre mulige, da Crystal Palace ude blev slået 2-1.

/ritzau/





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Superliga-ekspert i svime over FCK

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Simeone fatter det ikke

Færdig i Manchester City

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Verdensstjerne roser Højlund

Akut Rasmus Højlund-bekymring

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Sejr sender AGF på guldkurs

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Langer ud efter Superliga-stjerne

Han kan meget vel ende som en lille legende

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Kasper Dolberg i choktransfer?

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Vejle snyder Randers i overtiden

Jakob Poulsen maner til ro

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

FC Nordsjælland – Brøndby IF

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF