Chelsea har sikret sig den argentinske midtbanespiller Enzo Fernandez i en britisk rekordhandel.
Den 22-årige midtbanespiller skifter til London-klubben fra portugisiske Benfica, efter at de to klubber tirsdag nåede frem til en aftale, der blev præsenteret efter transfervinduet var lukket i natten til onsdag.
Det oplyser Benfica i en pressemeddelelse.
Det står endnu ikke helt klart, hvor lang kontrakten er, men flere medier har berettet om en otte og et halvt år lang aftale med Premier League-klubben frem til sommeren 2031.
Chelseas interesse har været kendt i flere dage i britisk presse.
Handlen kommer ifølge Benfica til at koste Chelsea 121 millioner euro – det svarer til godt 900 millioner danske kroner eller cirka 106,6 millioner britiske pund.
Den hidtidige transferrekord i britisk fodbold blev sat i 2021, da Manchester City ifølge Sky Sports betalte 100 millioner pund (845 millioner kroner) til Aston Villa for at erhverve sig Jack Grealish.
Enzo Fernandez har blot været i Benfica i et halvt år, efter at han i sommeren blev købt i River Plate i hjemlandet.
I december var han en del af det argentinske landshold, der vandt VM-titlen i Qatar efter en finalesejr over Frankrig.
Det svimlende beløb for Enzo Fernandes er imidlertid også gode nyheder for hans barndomsklub River Plate.
Ifølge meddelelsen fra Benfica er den portugisiske klub forpligtet til at videreføre en fjerdedel af købssummen, minus en række mindre gebyrer, tilbage til den argentinske storklub.
Det beløb svarer til cirka 26,5 millioner pund, cirka 223 millioner kroner. Havde han indbragt det beløb til River Plate i en direkte handel, havde han været klubbens næstdyreste spiller nogensinde.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT