Officielt: Chelsea køber Enzo Fernandez

Den argentinske verdensmester Enzo Fernandez drager efter blot et halvt år i Benfica videre til Chelsea.



Chelsea har sikret sig den argentinske midtbanespiller Enzo Fernandez i en britisk rekordhandel.

Den 22-årige midtbanespiller skifter til London-klubben fra portugisiske Benfica, efter at de to klubber tirsdag nåede frem til en aftale, der blev præsenteret efter transfervinduet var lukket i natten til onsdag.

Det oplyser Benfica i en pressemeddelelse.

Det står endnu ikke helt klart, hvor lang kontrakten er, men flere medier har berettet om en otte og et halvt år lang aftale med Premier League-klubben frem til sommeren 2031.

Chelseas interesse har været kendt i flere dage i britisk presse.

Handlen kommer ifølge Benfica til at koste Chelsea 121 millioner euro – det svarer til godt 900 millioner danske kroner eller cirka 106,6 millioner britiske pund.

Den hidtidige transferrekord i britisk fodbold blev sat i 2021, da Manchester City ifølge Sky Sports betalte 100 millioner pund (845 millioner kroner) til Aston Villa for at erhverve sig Jack Grealish.

Enzo Fernandez har blot været i Benfica i et halvt år, efter at han i sommeren blev købt i River Plate i hjemlandet.

I december var han en del af det argentinske landshold, der vandt VM-titlen i Qatar efter en finalesejr over Frankrig.

Det svimlende beløb for Enzo Fernandes er imidlertid også gode nyheder for hans barndomsklub River Plate.

Ifølge meddelelsen fra Benfica er den portugisiske klub forpligtet til at videreføre en fjerdedel af købssummen, minus en række mindre gebyrer, tilbage til den argentinske storklub.

Det beløb svarer til cirka 26,5 millioner pund, cirka 223 millioner kroner. Havde han indbragt det beløb til River Plate i en direkte handel, havde han været klubbens næstdyreste spiller nogensinde.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Det ser sort ud for B.93



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Delaney afslører dialog