Officielt: Chelsea køber Enzo Fernandez

Den argentinske verdensmester Enzo Fernandez drager efter blot et halvt år i Benfica videre til Chelsea.



Chelsea har sikret sig den argentinske midtbanespiller Enzo Fernandez i en britisk rekordhandel.

Den 22-årige midtbanespiller skifter til London-klubben fra portugisiske Benfica, efter at de to klubber tirsdag nåede frem til en aftale, der blev præsenteret efter transfervinduet var lukket i natten til onsdag.

Det oplyser Benfica i en pressemeddelelse.

Det står endnu ikke helt klart, hvor lang kontrakten er, men flere medier har berettet om en otte og et halvt år lang aftale med Premier League-klubben frem til sommeren 2031.

Chelseas interesse har været kendt i flere dage i britisk presse.

Handlen kommer ifølge Benfica til at koste Chelsea 121 millioner euro – det svarer til godt 900 millioner danske kroner eller cirka 106,6 millioner britiske pund.

Den hidtidige transferrekord i britisk fodbold blev sat i 2021, da Manchester City ifølge Sky Sports betalte 100 millioner pund (845 millioner kroner) til Aston Villa for at erhverve sig Jack Grealish.

Enzo Fernandez har blot været i Benfica i et halvt år, efter at han i sommeren blev købt i River Plate i hjemlandet.

I december var han en del af det argentinske landshold, der vandt VM-titlen i Qatar efter en finalesejr over Frankrig.

Det svimlende beløb for Enzo Fernandes er imidlertid også gode nyheder for hans barndomsklub River Plate.

Ifølge meddelelsen fra Benfica er den portugisiske klub forpligtet til at videreføre en fjerdedel af købssummen, minus en række mindre gebyrer, tilbage til den argentinske storklub.

Det beløb svarer til cirka 26,5 millioner pund, cirka 223 millioner kroner. Havde han indbragt det beløb til River Plate i en direkte handel, havde han været klubbens næstdyreste spiller nogensinde.

/ritzau/





Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: DBU-boss stopper

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

I dialog om Albert Grønbæk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub