Officielt: Chelsea køber Enzo Fernandez

Den argentinske verdensmester Enzo Fernandez drager efter blot et halvt år i Benfica videre til Chelsea.



Chelsea har sikret sig den argentinske midtbanespiller Enzo Fernandez i en britisk rekordhandel.

Den 22-årige midtbanespiller skifter til London-klubben fra portugisiske Benfica, efter at de to klubber tirsdag nåede frem til en aftale, der blev præsenteret efter transfervinduet var lukket i natten til onsdag.

Det oplyser Benfica i en pressemeddelelse.

Det står endnu ikke helt klart, hvor lang kontrakten er, men flere medier har berettet om en otte og et halvt år lang aftale med Premier League-klubben frem til sommeren 2031.

Chelseas interesse har været kendt i flere dage i britisk presse.

Handlen kommer ifølge Benfica til at koste Chelsea 121 millioner euro – det svarer til godt 900 millioner danske kroner eller cirka 106,6 millioner britiske pund.

Den hidtidige transferrekord i britisk fodbold blev sat i 2021, da Manchester City ifølge Sky Sports betalte 100 millioner pund (845 millioner kroner) til Aston Villa for at erhverve sig Jack Grealish.

Enzo Fernandez har blot været i Benfica i et halvt år, efter at han i sommeren blev købt i River Plate i hjemlandet.

I december var han en del af det argentinske landshold, der vandt VM-titlen i Qatar efter en finalesejr over Frankrig.

Det svimlende beløb for Enzo Fernandes er imidlertid også gode nyheder for hans barndomsklub River Plate.

Ifølge meddelelsen fra Benfica er den portugisiske klub forpligtet til at videreføre en fjerdedel af købssummen, minus en række mindre gebyrer, tilbage til den argentinske storklub.

Det beløb svarer til cirka 26,5 millioner pund, cirka 223 millioner kroner. Havde han indbragt det beløb til River Plate i en direkte handel, havde han været klubbens næstdyreste spiller nogensinde.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

De tager ikke med FC København på træningslejr

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Afsløring: Kolding køber stor profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Usikker på Chido Obi-transfer

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

USA – Bosnien-Hercegovina

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Chelsea henter back til 375 mio.

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’