Den danske U21-landsholdsmålmand Filip Jørgensen er efter et gennembrud i spansk fodbold klar til at blive udfordret på sportens øverste hylde.
Sent tirsdag aften meddeler den engelske storklub Chelsea på sin hjemmeside, at klubben har købt den 22-årige dansker fri af La Liga-klubben Villarreal.
Filip Jørgensen er blevet udstyret med en kontrakt, der binder ham til London-klubben i de kommende syv år.
Tirsdag rejste Jørgensen til USA, hvor Chelsea forbereder sig til den kommende sæson. Her bestod han lægetjekket, og nu kan han tilslutte sig sine nye holdkammeraters lejr.
– Det her skifte er en drøm, der går i opfyldelse. Jeg er meget glad for at have skrevet kontrakt med Chelsea, som er en af de største klubber i verden. Jeg kan ikke vente med at lære alle at kende og begynde at spille kampe med mine nye holdkammerater, siger danskeren.
I Chelsea skal han kæmpe med Djordje Petrovic og Robert Sánchez om at være førstevalg i målet.
Danskeren nåede at spille 44 førsteholdskampe for Villarreal inden skiftet, og tidligere på sommeren forlængede han sin aftale med den spanske klub, men nu har han allerede fundet en anden arbejdsgiver.
Chelsea oplyser ikke noget om en overgangssum, men engelske medier har tidligere berettet om en mulig pris på i nærheden af 180 millioner danske kroner.
Filip Jørgensen har spillet 11 U21-landskampe for Danmark. Han er født i Sverige, og tidligere i karrieren optrådte han på Sveriges U16- og U17-landshold.
Han bliver den ottende dansker på Chelseas førstehold gennem tiderne. Tidligere har Nils Middelboe, Jakob Kjeldberg, Brian Laudrup, Bjarne Goldbæk, Jes Høgh, Jesper Grønkjær og Andreas Christensen spillet for klubben, der også har haft danske spillere tilknyttet ungdomsafdelingen.
Filip Jørgensen er ikke den eneste dansker, der kan gøre sig forhåbning om at spille i Englands bedste række, når Premier League-sæsonen begynder i midten af august. Mads Hermansen ventes at være førstemålmand for oprykkeren Leicester.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
OPTAKT