Chelsea køber Filip Jørgensen – får lang kontrakt

Chelsea køber Filip Jørgensen i Villarreal. Hans kontrakt med London-klubben løber i syv år.



Den danske U21-landsholdsmålmand Filip Jørgensen er efter et gennembrud i spansk fodbold klar til at blive udfordret på sportens øverste hylde.

Sent tirsdag aften meddeler den engelske storklub Chelsea på sin hjemmeside, at klubben har købt den 22-årige dansker fri af La Liga-klubben Villarreal.

Filip Jørgensen er blevet udstyret med en kontrakt, der binder ham til London-klubben i de kommende syv år.

Tirsdag rejste Jørgensen til USA, hvor Chelsea forbereder sig til den kommende sæson. Her bestod han lægetjekket, og nu kan han tilslutte sig sine nye holdkammeraters lejr.

– Det her skifte er en drøm, der går i opfyldelse. Jeg er meget glad for at have skrevet kontrakt med Chelsea, som er en af de største klubber i verden. Jeg kan ikke vente med at lære alle at kende og begynde at spille kampe med mine nye holdkammerater, siger danskeren.

I Chelsea skal han kæmpe med Djordje Petrovic og Robert Sánchez om at være førstevalg i målet.

Danskeren nåede at spille 44 førsteholdskampe for Villarreal inden skiftet, og tidligere på sommeren forlængede han sin aftale med den spanske klub, men nu har han allerede fundet en anden arbejdsgiver.

Chelsea oplyser ikke noget om en overgangssum, men engelske medier har tidligere berettet om en mulig pris på i nærheden af 180 millioner danske kroner.

Filip Jørgensen har spillet 11 U21-landskampe for Danmark. Han er født i Sverige, og tidligere i karrieren optrådte han på Sveriges U16- og U17-landshold.

Han bliver den ottende dansker på Chelseas førstehold gennem tiderne. Tidligere har Nils Middelboe, Jakob Kjeldberg, Brian Laudrup, Bjarne Goldbæk, Jes Høgh, Jesper Grønkjær og Andreas Christensen spillet for klubben, der også har haft danske spillere tilknyttet ungdomsafdelingen.

Filip Jørgensen er ikke den eneste dansker, der kan gøre sig forhåbning om at spille i Englands bedste række, når Premier League-sæsonen begynder i midten af august. Mads Hermansen ventes at være førstemålmand for oprykkeren Leicester.

/ritzau/





Felix Beijmo revser FCK-mentalitet




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Bayern München på plads til Superliga-brag

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Randers FC – Silkeborg IF

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Vil ikke juble i Parken

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl