Chelsea køber dyr forstærkning til forsvaret

Chelsea har købt den spanske venstreback Marc Cucurella af Brighton og udstyret ham med en seksårig aftale.



Chelsea har fredag lukket endnu en sommerhandel og tilføjet Marc Cucurella til sin trup.

Det skriver klubben på sin hjemmeside.

Chelsea køber den 24-årige spanier af ligakonkurrenterne Brighton, som ifølge sig selv har fået en “rekordsum” for spilleren.

– Marc er en forsvarspiller fra højeste niveau med beviselige Premier League-kvaliteter, som styrker vores trup til den nye sæson yderligere, siger Chelseas formand, Todd Boehly, til klubbens hjemmeside.

Cucurella blev sidste sommer hentet fra hjemlandets Getafe til Brighton og imponerede stort i sin første sæson i den sydengelske klub.

Han blev blandt andet valgt til årets spiller i Brighton af både fans og holdkammerater efter at have bidraget med 38 kampe.

Det fik ifølge rygtebørsen mesterholdet Manchester City til at vise seriøs interesse, men i sidste ende løb Chelsea altså med venstrebacken.

Cucurella, der har fået en stor del af sin fodboldopdragelse i FC Barcelona, har lavet en seksårig kontrakt med Chelsea.

London-klubben sikrede sig torsdag en anden vigtig underskrift. Anfører César Azpilicueta lavede således en ny aftale, der gælder til sommeren 2024.

Chelseas forsvar kommer til at se en del anderledes ud i den nye sæson.

Ud over Cucurella, der også kan spille centralt, er også stopperen Kalidou Koulibaly kommet til fra Napoli.

Han er med til at dække hullet efter danske Andreas Christensen og tyske Antonio Rüdiger, som er skiftet til henholdsvis Barcelona og Real Madrid.

Mens Cucurella er skiftet fra Brighton til Chelsea, så har Brighton lånt forsvarsspilleren Levi Colwill i Chelsea for det kommende år.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Tuchel forsvarer sin taktik

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Messi sætter ord på vildt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afslører Dario Dumic-plan

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Spændende transfermelding om Maxsø

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det var verdens undergang’

Er han løsningen i AGF?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Begejstret for Jacob Neestrup

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Derfor trækker FC København-transfer ud

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’