Chelsea og Bournemouth deler

Chelseas dårlige sæsonstart fortsatte søndag, da det blev til 0-0 ude mod Bournemouth i et chancerigt opgør.



Chelsea fortsatte søndag sin dårlige Premier League-sæsonstart, da det blev til 0-0 i et underholdende opgør mod Bournemouth, hvor chancerne i begge ender var til meget mere.

London-klubben står nu med blot fem point efter fem kampe, hvilket rækker til en 14.-plads i den bedste engelske række. Det er dog to point mere end Bournemouth, der også har fået en skidt start på sæsonen.

Chelsea sad i høj grad på boldbesiddelsen i første halvleg, og London-klubben kom frem til flere fine muligheder, men skarpheden manglede blandt holdets offensive kræfter.

Bournemouth kom også frem til et par fine chancer, men ligesom i den anden ende udeblev effektiviteten.

Efter pausen fortsatte kampbilledet i samme dur, men i et endnu højere tempo.

Raheem Sterling var efter 50 minutter tæt på at sende Chelsea i front, da et frispark fra offensivspillerens fod tog trekantssammenføjningen.

Levi Colwill var hurtigt over returen og kunne sende den i nettet, men forsvarsspilleren var offside.

Chelsea fortsatte med at spille sig frem til flere store chancer, men gæsterne kunne ikke passere Neto i Bournemouth-målet.

Danske Philip Billing spillede fuld tid på den centrale midtbane for Bournemouth, og den lange midtbanespiller gjorde en fin figur.

Hen mod kampens slutning var Billing også tæt på at blive kampafgørende, da danskeren sendte et direkte frispark tæt forbi Chelsea-stolpen.

Det var faktisk Bournemouth, der for alvor pressede på for de tre point i de sidste minutter, men det lykkedes ej heller for dem at finde vejen til netmaskerne.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Frankrig – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Han bestemmer det hele

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Derfor trækker FC København-transfer ud