Chelsea og Bournemouth deler

Chelseas dårlige sæsonstart fortsatte søndag, da det blev til 0-0 ude mod Bournemouth i et chancerigt opgør.



Chelsea fortsatte søndag sin dårlige Premier League-sæsonstart, da det blev til 0-0 i et underholdende opgør mod Bournemouth, hvor chancerne i begge ender var til meget mere.

London-klubben står nu med blot fem point efter fem kampe, hvilket rækker til en 14.-plads i den bedste engelske række. Det er dog to point mere end Bournemouth, der også har fået en skidt start på sæsonen.

Chelsea sad i høj grad på boldbesiddelsen i første halvleg, og London-klubben kom frem til flere fine muligheder, men skarpheden manglede blandt holdets offensive kræfter.

Bournemouth kom også frem til et par fine chancer, men ligesom i den anden ende udeblev effektiviteten.

Efter pausen fortsatte kampbilledet i samme dur, men i et endnu højere tempo.

Raheem Sterling var efter 50 minutter tæt på at sende Chelsea i front, da et frispark fra offensivspillerens fod tog trekantssammenføjningen.

Levi Colwill var hurtigt over returen og kunne sende den i nettet, men forsvarsspilleren var offside.

Chelsea fortsatte med at spille sig frem til flere store chancer, men gæsterne kunne ikke passere Neto i Bournemouth-målet.

Danske Philip Billing spillede fuld tid på den centrale midtbane for Bournemouth, og den lange midtbanespiller gjorde en fin figur.

Hen mod kampens slutning var Billing også tæt på at blive kampafgørende, da danskeren sendte et direkte frispark tæt forbi Chelsea-stolpen.

Det var faktisk Bournemouth, der for alvor pressede på for de tre point i de sidste minutter, men det lykkedes ej heller for dem at finde vejen til netmaskerne.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

England – Argentina

De har spurgt på Gustav Isaksen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

17-årig som starter? ‘Super spændende’