Chelsea og Bournemouth deler

Chelseas dårlige sæsonstart fortsatte søndag, da det blev til 0-0 ude mod Bournemouth i et chancerigt opgør.



Chelsea fortsatte søndag sin dårlige Premier League-sæsonstart, da det blev til 0-0 i et underholdende opgør mod Bournemouth, hvor chancerne i begge ender var til meget mere.

London-klubben står nu med blot fem point efter fem kampe, hvilket rækker til en 14.-plads i den bedste engelske række. Det er dog to point mere end Bournemouth, der også har fået en skidt start på sæsonen.

Chelsea sad i høj grad på boldbesiddelsen i første halvleg, og London-klubben kom frem til flere fine muligheder, men skarpheden manglede blandt holdets offensive kræfter.

Bournemouth kom også frem til et par fine chancer, men ligesom i den anden ende udeblev effektiviteten.

Efter pausen fortsatte kampbilledet i samme dur, men i et endnu højere tempo.

Raheem Sterling var efter 50 minutter tæt på at sende Chelsea i front, da et frispark fra offensivspillerens fod tog trekantssammenføjningen.

Levi Colwill var hurtigt over returen og kunne sende den i nettet, men forsvarsspilleren var offside.

Chelsea fortsatte med at spille sig frem til flere store chancer, men gæsterne kunne ikke passere Neto i Bournemouth-målet.

Danske Philip Billing spillede fuld tid på den centrale midtbane for Bournemouth, og den lange midtbanespiller gjorde en fin figur.

Hen mod kampens slutning var Billing også tæt på at blive kampafgørende, da danskeren sendte et direkte frispark tæt forbi Chelsea-stolpen.

Det var faktisk Bournemouth, der for alvor pressede på for de tre point i de sidste minutter, men det lykkedes ej heller for dem at finde vejen til netmaskerne.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Blå må fighte benhårdt mod Himmelblå

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Manchester United – Nottingham Forest

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

De overvejer Christian Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten