Chelsea og Bournemouth deler

Chelseas dårlige sæsonstart fortsatte søndag, da det blev til 0-0 ude mod Bournemouth i et chancerigt opgør.



Chelsea fortsatte søndag sin dårlige Premier League-sæsonstart, da det blev til 0-0 i et underholdende opgør mod Bournemouth, hvor chancerne i begge ender var til meget mere.

London-klubben står nu med blot fem point efter fem kampe, hvilket rækker til en 14.-plads i den bedste engelske række. Det er dog to point mere end Bournemouth, der også har fået en skidt start på sæsonen.

Chelsea sad i høj grad på boldbesiddelsen i første halvleg, og London-klubben kom frem til flere fine muligheder, men skarpheden manglede blandt holdets offensive kræfter.

Bournemouth kom også frem til et par fine chancer, men ligesom i den anden ende udeblev effektiviteten.

Efter pausen fortsatte kampbilledet i samme dur, men i et endnu højere tempo.

Raheem Sterling var efter 50 minutter tæt på at sende Chelsea i front, da et frispark fra offensivspillerens fod tog trekantssammenføjningen.

Levi Colwill var hurtigt over returen og kunne sende den i nettet, men forsvarsspilleren var offside.

Chelsea fortsatte med at spille sig frem til flere store chancer, men gæsterne kunne ikke passere Neto i Bournemouth-målet.

Danske Philip Billing spillede fuld tid på den centrale midtbane for Bournemouth, og den lange midtbanespiller gjorde en fin figur.

Hen mod kampens slutning var Billing også tæt på at blive kampafgørende, da danskeren sendte et direkte frispark tæt forbi Chelsea-stolpen.

Det var faktisk Bournemouth, der for alvor pressede på for de tre point i de sidste minutter, men det lykkedes ej heller for dem at finde vejen til netmaskerne.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

Freiburg – Aston Villa

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

‘Er den største Bournemouth-fan’

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neymar er tilbage

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Chelsea – Tottenham

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!