Chelsea og United deler i dramatisk PL-brag

Chelsea kom overraskende bagud efter en stor fejl af Jorginho, men italieneren reddede selv æren for sin klub.



Dramaet var højspændt, da topholdet Chelsea søndag tog imod Manchester United i Premier League.

Gæsterne var presset i bund, men kom sensationelt foran, inden hjemmeholdet spillede sig tilbage og fik 1-1 efter en straffesparksscoring.

Jorginho blev kampens store figur. Først lavede han en gigantisk fejl, der førte til Uniteds mål, og senere scorede han det udlignende mål.

Den midlertidige United-træner, Michael Carrick, havde ganske bemærkelsesværdigt valgt at udelade Cristiano Ronaldo fra sin startopstilling, men den portugisiske stjerne kom ind i anden halvleg.

Den danske Chelsea-forsvarsspiller Andreas Christensen så hele kampen fra bænken.

Det uafgjorte resultat betyder, at Chelsea er på førstepladsen med et point ned til Manchester City. United fik sit første point efter to nederlag og er derfor på ottendepladsen med 18 point.

Chelsea havde fat i styrepinden fra kampens begyndelse. Allerede efter tre minutter fik Callum Hudson-Odoi en stor chance efter sløset forsvarsspil fra United.

Den unge offensivspiller kom helt fri i venstre side af feltet, men David de Gea diskede op med en god fodparade.

Den spanske målmand blev første halvlegs store helt for United. Flere gange måtte han kaste sig rundt i målet for at holde sit hold inde i kampen.

Efter 31 minutter var han tæt på at blive overlistet, da stopperen Antonio Rüdiger sendte et langskud af sted mod mål, men træværket reddede for gæsterne.

Det blev en gigantisk fejl, der sørgede for, at United helt sensationelt kom foran kort inde i anden halvleg.

Efter en dødbold i Uniteds ende blev bolden sendt højt tilbage til Jorginho, der var bageste mand for Chelsea. Italieneren spiller normalt på et teknisk højt niveau, men her kiksede han totalt sin nedtagning.

Jadon Sancho var først over den løse bold og fik en friløber. Den udnyttede han til at udplacere Edouard Mendy stensikkert få sekunder senere.

United fik mere mod på livet, og Chelsea havde pludselig ikke monopol på boldbesiddelsen. Chelsea-spillerne virkede mere og mere stressede, og spillet blev en smule febrilsk.

Efter 67 minutter fik Chelsea dog medvind. Aaron Wan-Bissaka sparkede benet væk under Thiago Silva i United-feltet, og så fik Chelsea straffespark.

Jorginho var fast besluttet på at revanchere sin fejl, og han scorede stensikkert til 1-1.

Chelsea pressede hårdt på i slutfasen, og det brændte flere gange på foran David de Geas mål. Den meget offensive tilgang betød dog også, at United fik et par muligheder.

Det endte dog uden flere mål, selv om Antonio Rüdiger fik en kæmpe mulighed få sekunder før slutfløjt.

/ritzau/





Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

– Den her sidder dybt i sjælen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

– En humørdræber

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Millionregn over Ståle Solbakken

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt