Chelsea og United deler i dramatisk PL-brag

Chelsea kom overraskende bagud efter en stor fejl af Jorginho, men italieneren reddede selv æren for sin klub.



Dramaet var højspændt, da topholdet Chelsea søndag tog imod Manchester United i Premier League.

Gæsterne var presset i bund, men kom sensationelt foran, inden hjemmeholdet spillede sig tilbage og fik 1-1 efter en straffesparksscoring.

Jorginho blev kampens store figur. Først lavede han en gigantisk fejl, der førte til Uniteds mål, og senere scorede han det udlignende mål.

Den midlertidige United-træner, Michael Carrick, havde ganske bemærkelsesværdigt valgt at udelade Cristiano Ronaldo fra sin startopstilling, men den portugisiske stjerne kom ind i anden halvleg.

Den danske Chelsea-forsvarsspiller Andreas Christensen så hele kampen fra bænken.

Det uafgjorte resultat betyder, at Chelsea er på førstepladsen med et point ned til Manchester City. United fik sit første point efter to nederlag og er derfor på ottendepladsen med 18 point.

Chelsea havde fat i styrepinden fra kampens begyndelse. Allerede efter tre minutter fik Callum Hudson-Odoi en stor chance efter sløset forsvarsspil fra United.

Den unge offensivspiller kom helt fri i venstre side af feltet, men David de Gea diskede op med en god fodparade.

Den spanske målmand blev første halvlegs store helt for United. Flere gange måtte han kaste sig rundt i målet for at holde sit hold inde i kampen.

Efter 31 minutter var han tæt på at blive overlistet, da stopperen Antonio Rüdiger sendte et langskud af sted mod mål, men træværket reddede for gæsterne.

Det blev en gigantisk fejl, der sørgede for, at United helt sensationelt kom foran kort inde i anden halvleg.

Efter en dødbold i Uniteds ende blev bolden sendt højt tilbage til Jorginho, der var bageste mand for Chelsea. Italieneren spiller normalt på et teknisk højt niveau, men her kiksede han totalt sin nedtagning.

Jadon Sancho var først over den løse bold og fik en friløber. Den udnyttede han til at udplacere Edouard Mendy stensikkert få sekunder senere.

United fik mere mod på livet, og Chelsea havde pludselig ikke monopol på boldbesiddelsen. Chelsea-spillerne virkede mere og mere stressede, og spillet blev en smule febrilsk.

Efter 67 minutter fik Chelsea dog medvind. Aaron Wan-Bissaka sparkede benet væk under Thiago Silva i United-feltet, og så fik Chelsea straffespark.

Jorginho var fast besluttet på at revanchere sin fejl, og han scorede stensikkert til 1-1.

Chelsea pressede hårdt på i slutfasen, og det brændte flere gange på foran David de Geas mål. Den meget offensive tilgang betød dog også, at United fik et par muligheder.

Det endte dog uden flere mål, selv om Antonio Rüdiger fik en kæmpe mulighed få sekunder før slutfløjt.

/ritzau/





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Storklub jagter Jacob Neestrup

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Deler godt Brøndby-nyt

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Det er helt galt, Brøndby!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Mads Hermansen

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Flere ændringer på vej i FC København  

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Victor Froholdt bliver matchvinder

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

‘Schmedes er under pres’

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager