For første gang siden 2014 er det engelske fodboldhold Chelsea klar til en semifinale i herrernes Champions League.
Mod FC Porto blev det tirsdag aften til et nederlag på 0-1 i en chancefattig affære i Sevilla, hvor sidste uges første kvartfinale mellem holdene også blev spillet på grund af coronarestriktioner.
Portos Mehdi Taremi scorede et akrobatisk drømmemål i kampens tillægstid, men det var for sent til at true Chelsea, som samlet gik videre med 2-1.
I semifinalen venter den samlede vinder af kvartfinaleduellen mellem Real Madrid og Liverpool.
Spanierne har en 3-1-sejr med til Anfield før onsdagens returopgør.
I Sevilla var Porto på papiret på udebane, selv om kampen dybest set blev spillet på neutral grund igen.
Med to “udebanemål” i bagagen kunne Chelsea tillade sig at være lidt tilbageholdende, mens Porto var tvunget til at skabe noget.
Uden den danske landsholdsspiller Andreas Christensen i forsvaret holdt Chelsea dog langt hen ad vejen modstanderen fra Portugal fra store chancer.
Første halvleg forløb uden specielt mange nævneværdige muligheder, selv om Chelsea-målmand Edouard Mendy med en stor fejlaflevering forærede en af slagsen til Portos Jesus Corona efter ti minutter.
Heldigvis for Mendy blev mexicanerens skudforsøg blokeret til hjørnespark. Corona fik igen en chance fra en spids vinkel efter lidt over en halv time, men bolden endte langt over mål.
Med 0-0 ved pausen havde Chelsea-træner Thomas Tuchel det resultat, han havde brug for.
Han holdt de samme 11 spillere på banen, helt til der manglede fire minutter af kampen. Og der var egentlig heller ingen grund til at skifte, for Chelsea havde fint styr på begivenhederne.
Det uimodståelige pres fra Porto lod vente på sig, og først dybt i dommerens tillægstid kom holdet på tavlen.
Det var til gengæld også et brag af et mål, som Taremi liggende i luften hamrede i nettet, men det var for sent til at true englændernes samlede avancement.
Porto må fortsat sande, at klubben ikke har nået en semifinale, siden José Mourinho var holdets træner i 2004.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
DAGENS SPILFORSLAG
Skotland kan overraske Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
OPTAKT
Skotland – Marokko
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
EKSKLUSIVT
