For første gang siden 2014 er det engelske fodboldhold Chelsea klar til en semifinale i herrernes Champions League.
Mod FC Porto blev det tirsdag aften til et nederlag på 0-1 i en chancefattig affære i Sevilla, hvor sidste uges første kvartfinale mellem holdene også blev spillet på grund af coronarestriktioner.
Portos Mehdi Taremi scorede et akrobatisk drømmemål i kampens tillægstid, men det var for sent til at true Chelsea, som samlet gik videre med 2-1.
I semifinalen venter den samlede vinder af kvartfinaleduellen mellem Real Madrid og Liverpool.
Spanierne har en 3-1-sejr med til Anfield før onsdagens returopgør.
I Sevilla var Porto på papiret på udebane, selv om kampen dybest set blev spillet på neutral grund igen.
Med to “udebanemål” i bagagen kunne Chelsea tillade sig at være lidt tilbageholdende, mens Porto var tvunget til at skabe noget.
Uden den danske landsholdsspiller Andreas Christensen i forsvaret holdt Chelsea dog langt hen ad vejen modstanderen fra Portugal fra store chancer.
Første halvleg forløb uden specielt mange nævneværdige muligheder, selv om Chelsea-målmand Edouard Mendy med en stor fejlaflevering forærede en af slagsen til Portos Jesus Corona efter ti minutter.
Heldigvis for Mendy blev mexicanerens skudforsøg blokeret til hjørnespark. Corona fik igen en chance fra en spids vinkel efter lidt over en halv time, men bolden endte langt over mål.
Med 0-0 ved pausen havde Chelsea-træner Thomas Tuchel det resultat, han havde brug for.
Han holdt de samme 11 spillere på banen, helt til der manglede fire minutter af kampen. Og der var egentlig heller ingen grund til at skifte, for Chelsea havde fint styr på begivenhederne.
Det uimodståelige pres fra Porto lod vente på sig, og først dybt i dommerens tillægstid kom holdet på tavlen.
Det var til gengæld også et brag af et mål, som Taremi liggende i luften hamrede i nettet, men det var for sent til at true englændernes samlede avancement.
Porto må fortsat sande, at klubben ikke har nået en semifinale, siden José Mourinho var holdets træner i 2004.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker forlænger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
