Tyske Timo Werner har været hårdt kritiseret i Chelsea, hvor han har haft mere end almindelig svært ved at finde vej til netmaskerne.
Onsdag aften lignede den rapfodede tysker længe helten for Chelsea ude mod Zenit, men en russisk scoring i overtiden betød 3-3 og en tabt gruppeførsteplads for den engelske storklub.
Da Juventus vandt 1-0 hjemme over danskerklubben Malmö FF samtidig, skulle Chelsea brug en sejr for at vinde gruppen og dermed undgå risikoen for at trække hold som Real Madrid og Bayern München i ottendedelsfinalen.
Men det mislykkedes.
Den danske forsvarsspiller Andreas Christensen spillede hele kampen for Chelsea, der generelt leverede en af sæsonens ringere præstationer.
Werner var hurtigt ude og gav London-klubben en drømmestart, da han gjorde det til 1-0, inden uret havde rundet to minutter.
Scoringen blev dog en sovepude for gæsterne, som overlod det meste af initiativet til russerne.
Efter 38 minutter udnyttede Claudinho et godt indlæg til at heade udligningen ind, og bare tre minutter efter blev Andreas Christensen og Chelsea-defensiven atter spillet.
En stikning på grænsen til offside sendte Sardar Azmoun alene igennem med målmand Kepa Arrizabalaga. Angriberen rundede keeperen og lagde bolden ind til 2-1.
Med Juventus’ 1-0-føring sat ind af Moise Kean hjemme mod Jon Dahl Tomassons Malmö samtidig skulle Chelsea bruge alle tre point, hvis førstepladsen skulle fastholdes.
Efter lidt over en times spil var Werner igen på spil for Chelsea. Denne gang var han arkitekten bag et flot gennemspillet angreb.
Han endte selv med bolden alene foran Zenit-keeperen, hvor han lagde den på tværs til Romelu Lukaku, som gjorde det til 2-2 i et tomt mål.
Knap ti minutter senere var russerne dog tæt på at gå i front igen. Målscorer Sardar Azmoun sendte et flot hovedstød mod mål, men med en feberredning helt nede ved jorden lykkedes det Kepa Arrizabalaga at forhindre scoringen.
Med fortsat 1-0 i Torino skulle Chelsea bruge en sejr. Og den troede Timo Werner givetvis, at han sørgede for fem minutter før tid.
Han modtog bolden i feltet med ryggen til mål, tog et træk til siden og huggede fladt bolden ind til 3-2.
I fire minutters tillægstid smed englænderne dog det hele på gulvet. En skidt clearing på et indlæg havnede hos Magomed Ozdoev, som med en flot halvflugter klappede bolden op i hjørnet til 3-3 og sendte gruppesejren til Italien og Juventus.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
‘Schmedes er under pres’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Argentinske klubber strejker
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
