Chelsea-chok: Smider gruppesejren i overtiden

Timo Werner scorede to mål og lagde op til et, men Chelsea smed CL-gruppesejren i overtiden mod Zenit.



Tyske Timo Werner har været hårdt kritiseret i Chelsea, hvor han har haft mere end almindelig svært ved at finde vej til netmaskerne.

Onsdag aften lignede den rapfodede tysker længe helten for Chelsea ude mod Zenit, men en russisk scoring i overtiden betød 3-3 og en tabt gruppeførsteplads for den engelske storklub.

Da Juventus vandt 1-0 hjemme over danskerklubben Malmö FF samtidig, skulle Chelsea brug en sejr for at vinde gruppen og dermed undgå risikoen for at trække hold som Real Madrid og Bayern München i ottendedelsfinalen.

Men det mislykkedes.

Den danske forsvarsspiller Andreas Christensen spillede hele kampen for Chelsea, der generelt leverede en af sæsonens ringere præstationer.

Werner var hurtigt ude og gav London-klubben en drømmestart, da han gjorde det til 1-0, inden uret havde rundet to minutter.

Scoringen blev dog en sovepude for gæsterne, som overlod det meste af initiativet til russerne.

Efter 38 minutter udnyttede Claudinho et godt indlæg til at heade udligningen ind, og bare tre minutter efter blev Andreas Christensen og Chelsea-defensiven atter spillet.

En stikning på grænsen til offside sendte Sardar Azmoun alene igennem med målmand Kepa Arrizabalaga. Angriberen rundede keeperen og lagde bolden ind til 2-1.

Med Juventus’ 1-0-føring sat ind af Moise Kean hjemme mod Jon Dahl Tomassons Malmö samtidig skulle Chelsea bruge alle tre point, hvis førstepladsen skulle fastholdes.

Efter lidt over en times spil var Werner igen på spil for Chelsea. Denne gang var han arkitekten bag et flot gennemspillet angreb.

Han endte selv med bolden alene foran Zenit-keeperen, hvor han lagde den på tværs til Romelu Lukaku, som gjorde det til 2-2 i et tomt mål.

Knap ti minutter senere var russerne dog tæt på at gå i front igen. Målscorer Sardar Azmoun sendte et flot hovedstød mod mål, men med en feberredning helt nede ved jorden lykkedes det Kepa Arrizabalaga at forhindre scoringen.

Med fortsat 1-0 i Torino skulle Chelsea bruge en sejr. Og den troede Timo Werner givetvis, at han sørgede for fem minutter før tid.

Han modtog bolden i feltet med ryggen til mål, tog et træk til siden og huggede fladt bolden ind til 3-2.

I fire minutters tillægstid smed englænderne dog det hele på gulvet. En skidt clearing på et indlæg havnede hos Magomed Ozdoev, som med en flot halvflugter klappede bolden op i hjørnet til 3-3 og sendte gruppesejren til Italien og Juventus.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Dyr dansk bomber til Everton?

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

– Det er meget svært for Nørgaard

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FC København tjente millioner tirsdag aften

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Forventer mudderkrig mod FCM

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Brøndby-transfer glippet

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

FCK-emne smidt af holdet efter interview

– Et gigantisk problem for Danmark

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid