Chelsea-chok: Smider gruppesejren i overtiden

Timo Werner scorede to mål og lagde op til et, men Chelsea smed CL-gruppesejren i overtiden mod Zenit.



Tyske Timo Werner har været hårdt kritiseret i Chelsea, hvor han har haft mere end almindelig svært ved at finde vej til netmaskerne.

Onsdag aften lignede den rapfodede tysker længe helten for Chelsea ude mod Zenit, men en russisk scoring i overtiden betød 3-3 og en tabt gruppeførsteplads for den engelske storklub.

Da Juventus vandt 1-0 hjemme over danskerklubben Malmö FF samtidig, skulle Chelsea brug en sejr for at vinde gruppen og dermed undgå risikoen for at trække hold som Real Madrid og Bayern München i ottendedelsfinalen.

Men det mislykkedes.

Den danske forsvarsspiller Andreas Christensen spillede hele kampen for Chelsea, der generelt leverede en af sæsonens ringere præstationer.

Werner var hurtigt ude og gav London-klubben en drømmestart, da han gjorde det til 1-0, inden uret havde rundet to minutter.

Scoringen blev dog en sovepude for gæsterne, som overlod det meste af initiativet til russerne.

Efter 38 minutter udnyttede Claudinho et godt indlæg til at heade udligningen ind, og bare tre minutter efter blev Andreas Christensen og Chelsea-defensiven atter spillet.

En stikning på grænsen til offside sendte Sardar Azmoun alene igennem med målmand Kepa Arrizabalaga. Angriberen rundede keeperen og lagde bolden ind til 2-1.

Med Juventus’ 1-0-føring sat ind af Moise Kean hjemme mod Jon Dahl Tomassons Malmö samtidig skulle Chelsea bruge alle tre point, hvis førstepladsen skulle fastholdes.

Efter lidt over en times spil var Werner igen på spil for Chelsea. Denne gang var han arkitekten bag et flot gennemspillet angreb.

Han endte selv med bolden alene foran Zenit-keeperen, hvor han lagde den på tværs til Romelu Lukaku, som gjorde det til 2-2 i et tomt mål.

Knap ti minutter senere var russerne dog tæt på at gå i front igen. Målscorer Sardar Azmoun sendte et flot hovedstød mod mål, men med en feberredning helt nede ved jorden lykkedes det Kepa Arrizabalaga at forhindre scoringen.

Med fortsat 1-0 i Torino skulle Chelsea bruge en sejr. Og den troede Timo Werner givetvis, at han sørgede for fem minutter før tid.

Han modtog bolden i feltet med ryggen til mål, tog et træk til siden og huggede fladt bolden ind til 3-2.

I fire minutters tillægstid smed englænderne dog det hele på gulvet. En skidt clearing på et indlæg havnede hos Magomed Ozdoev, som med en flot halvflugter klappede bolden op i hjørnet til 3-3 og sendte gruppesejren til Italien og Juventus.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Dansk målsluger skifter til topklub

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Viaplay-boss langer ud efter AGF

‘Ronaldo vinder kampen’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

– Alt for meget kaos i Horsens

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Katastrofe for Jack Grealish

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Viaplay hæver priserne

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

‘Hvad fanden kan man gøre?’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

På vild liste med Lionel Messi

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Populære Chelsea – køb billetter her!

Como kan vinde i Napoli

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’