Kæmpe svipser: Klub rejser 1500 km og opdager at kampen er aflyst

Chilensk klub rejste 1500 kilometer for at finde ud af, at en kamp var aflyst efter en positiv coronatest.



Det var langtfra en jublende lykkelig delegation fra fodboldklubben Deportes Antofagasta, der lørdag ankom til Santiago de Chile.

Her skulle Deportes Antofagasta have mødt chilenske Colo Colo i en ligakamp, men træner, hold og ledere hos det gæstende hold erfarede først en time inden kickoff, at kampen var afblæst.

Baggrunden var en positiv coronatest hos en ansat i Colo Colo fredag, men det fik gæsterne ikke noget at vide om, og den sene meddelelse kunne have sparret Deportes Antofagasta en rejse på omkring 1500 kilometer til hovedstaden for at spille en kamp, der altså ikke kunne gennemføres.

– Jeg er skuffet over, hvad der er sket. De lod os ikke komme ind i området, hvor omklædningsrummet ligger, og vi måtte vente i en halv time på en officiel besked.

– Det er ikke fair, at man rejser næsten 1500 kilometer, og først en time før kampen får besked på, at den er aflyst på grund af en positiv coronatest, som ikke engang tilhører en spiller, siger Victor Oyarzun, der er sportsdirektør i Deportes Antofagasta, ifølge Reuters.

Colo Colo oplyser i en meddelelse, at den positive test blev opdaget fredag i klubben, der havde været i Brasilien for at spille en kamp i Copa Libertadores.

Ifølge meddelelsen var der brug for yderligere undersøgelser, selv om alle spillere var testet negative.

Ifølge Reuters kræver Deportes Antofagasta, at Colo Colo bliver dømt som taber af kampen, mens kritikken af hele situationen også tog til på diverse sociale medier i Chile.

I meddelelsen beklagede Colo Colo for ulejligheden, som Deportes Antofagasta har lidt, men hovedstadsklubben slog fast, at man havde fulgt sundhedsprotokollen.

Colo Colo er Chiles mest succesfuld klub med 32 mesterskaber, men klubben ligger i den tunge ende af den bedste række i øjeblikket.

/ritzau/





LIVE

LIVE: AGF må undvære stor profil til guldbrag

Legende scorer landstrænerjob

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

AGF har holdt fri inden FCM-brag

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Er det Dolbergs vilde millionløn?