Det var langtfra en jublende lykkelig delegation fra fodboldklubben Deportes Antofagasta, der lørdag ankom til Santiago de Chile.
Her skulle Deportes Antofagasta have mødt chilenske Colo Colo i en ligakamp, men træner, hold og ledere hos det gæstende hold erfarede først en time inden kickoff, at kampen var afblæst.
Baggrunden var en positiv coronatest hos en ansat i Colo Colo fredag, men det fik gæsterne ikke noget at vide om, og den sene meddelelse kunne have sparret Deportes Antofagasta en rejse på omkring 1500 kilometer til hovedstaden for at spille en kamp, der altså ikke kunne gennemføres.
– Jeg er skuffet over, hvad der er sket. De lod os ikke komme ind i området, hvor omklædningsrummet ligger, og vi måtte vente i en halv time på en officiel besked.
– Det er ikke fair, at man rejser næsten 1500 kilometer, og først en time før kampen får besked på, at den er aflyst på grund af en positiv coronatest, som ikke engang tilhører en spiller, siger Victor Oyarzun, der er sportsdirektør i Deportes Antofagasta, ifølge Reuters.
Colo Colo oplyser i en meddelelse, at den positive test blev opdaget fredag i klubben, der havde været i Brasilien for at spille en kamp i Copa Libertadores.
Ifølge meddelelsen var der brug for yderligere undersøgelser, selv om alle spillere var testet negative.
Ifølge Reuters kræver Deportes Antofagasta, at Colo Colo bliver dømt som taber af kampen, mens kritikken af hele situationen også tog til på diverse sociale medier i Chile.
I meddelelsen beklagede Colo Colo for ulejligheden, som Deportes Antofagasta har lidt, men hovedstadsklubben slog fast, at man havde fulgt sundhedsprotokollen.
Colo Colo er Chiles mest succesfuld klub med 32 mesterskaber, men klubben ligger i den tunge ende af den bedste række i øjeblikket.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Randers kæmper sig tilbage to gange
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM
