SILKEBORG (Tipsbladet): Man kan ikke påstå, at Ramazan Orazov var en spiller, hele Danmark kendte, da han i sommer skiftede til en Superliga-tilværelse i Silkeborg IF.
Men en god del af Kasakhstan kender faktisk midtbanespilleren, der er på landsholdet og har været en af den hjemlige ligas profiler.
Da SIF i sommer hentede Orazov, bemærkede klubbens medie-ansvarlige god trafik på klubbens sociale medier som Instagram fra fans i Kasakhstan, men klubben må indtil videre leve med at have færre følgere end landsholdsspilleren.
I Silkeborg IF er man begejstret for midtbanespilleren, der får lutter positive skudsmål af kollegerne for sit venlige, rolige væsen.
Og Orazov er glad for at være havnet i Silkeborg, der er midtbanespillerens fjerde klub i udlandet efter korte ophold i Letland, Rusland og Slovenien.
– Det var ærlig talt ikke nemt [at komme til Danmark], men jeg er heldig, at jeg har så gode mennesker omkring mig i klubben. De hjalp mig med alt i begyndelsen. Og så har jeg også min familie med mig, og det var godt at have dem her, da jeg ikke kunne træne med de to første uger på grund af, at jeg skulle vente på arbejdstilladelsen. Så vi var meget rundt i byen og ude i den smukke natur. Det er en dejlig by med mange flotte udsigter, og min kone og vores søn er glade for at være her, siger Ramazan Orazov til Tipsbladet.
– Jeg er blevet budt godt velkommen her. Det er så en virkelig intens liga sammenlignet med den, jeg kom fra. Der er mange teknisk stærke spillere her, som samtidig er fysisk stærke. Det var ikke den letteste start. Men folk her er flinke til at hjælpe mig.
Fart på
Kent Nielsen og Silkeborg havde faktisk kig på Orazov tidligere, hvor midtbanespilleren endte med i stedet at tage til det slovenske tophold Koper.
Men blandt andet gode præstationer mod Danmark, som Orazov og Kasakhstan slog 3-2, overbeviste efterhånden Silkeborg-lederne og Kent Nielsen om, at Orazov skulle have et skud som Superliga-spiller i Silkeborg.

– Jeg tror ikke, de var helt klar på os. Jeg synes, de virkede bedre forberedt på os i den anden kamp, hvor de spillede godt, siger Orazov om de to møder med det danske landshold, hvor Kasakhstan i foråret sidste år gav Danmark noget af en chokstart i EM-kvalifikationen, og hvor flere danske landsholdsprofiler i øvrigt nåede samme konklusion, som værternes midtbanespilleren her gør.
– Jeg synes, vi fik vist os godt frem, og vi var kun én kamp fra at nå playoff-finalen [i Nations League-slutspillet] om at komme til EM. Det var ærgerligt, men jeg synes, vi fik vist, at vi godt kan være med mod større landshold, og at vi er ved at blive bedre. Vi skal blive ved med at tro på, at vi kan gøre det, siger Ramazan Orazov.
– Intensiteten og temposkiftene er meget hurtigere her. Vi har egentlig mange dygtige spillere i Kasakhstan, og mange gode unge spillere. Men vi skal vise os selv mere frem i Europa og på landsholdet.
Suger til sig
Ramazan Orazov trak med en skade i nogle uger tidligere på efteråret og er i spil til Silkeborgs kamp i Parken mandag aften.
Han arbejder på at vænne sig til tempoet og sproget og har spillet i 14 kampe for Silkeborg i sæsonen, og det går den rigtige vej, selv om det meste er anderledes fra hjemlandet.
– Jeg prøver at lære noget dansk, men sproget er svært. Der er en del af bogstaverne og ordene, der er virkelig svære at udtale. Jeg arbejder på at blive endnu bedre til engelsk, og så vil jeg gerne med tiden forstå noget mere dansk. Jeg har lært nogle fodboldord som stop og spil. De andre er gode til at sige tingene til mig på engelsk, men jeg prøver at forstå, hvad der foregår på dansk, selv om det tit er svært. Det bliver bedre, som månederne går, siger Ramazan Orazov.
– Jeg håber, vi kan blive ved at spille med fremme i ligaen og levere nogle gode præstationer. Det gælder både for holdet men også fra mig individuelt. Jeg arbejder hårdt på at vænne mig til det hele så hurtigt som muligt, og at vi så klarer os så godt som muligt i ligaen. Det er helt tydeligt, at det er en stærk liga. Man har fornemmelsen, at selv bundholdene kan slå et tophold, og alle kan spille i højt tempo.
Og så er der lige det med følgerne. Dem har Orazov eksempelvis 36.000 af på Instagram, hvor Silkeborg IF har omkring 33.000.
Efter Orazovs egen mening er det nu ikke fordi, han er så eksotisk eller lever et meget spændende liv, at der er opmærksomhed.
– Det er faktisk ikke så vigtigt, hvilken sport, der er tale om. Så snart en sportsudøver gør en figur i udlandet, støtter vi op om vedkommende, siger Ramazan Orazov.
Tipsbladets udsendte kan fra hoften komme i tanker om at have set to kasakhiske klubber spille, og det kommer forhåbentlig til at ændre sig i de kommende år.
– Som du siger, så kender du kun to klubber. Og det er ikke din skyld, det er vores ligas skyld. Vi skal forbedre os i Kasakhstan, og jeg tror ærlig talt, vi har spillerne til det. Nu skal vi bare have troen på, at vi kan gøre det, siger Ramazan Orazov om en hjemlig liga og et landshold, han tror meget på.
Silkeborg kan i aften nå en delt fjerdeplads ved at slå FC København i Parken men ligger lige nu nummer syv.
26-årige Orazov har spillet 30 landskampe for Kasakhstan og har tidligere i karrieren spillet for Kairat, BFC Daugavpils, Tjajka Pestjanokopskoje, Aktobe, Aksu, Tobol, Koper og så Aktobe igen, før Silkeborg via en hollandsk agent fik landet midtbanespilleren i Superligaen.
LIVE
LIVE: Japanere vil købe Superliga-klub
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Brøndby får stor bøde
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Hvem holder partilederne med i fodbold?
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER