FC Barcelona konsoliderede søndag aften sin førsteplads i La Liga med en hjemmesejr på 1-0 over den lille Madrid-klub Getafe.
Dermed kom Barcelona op på 44 point for 17 kampe i La Liga. Ærkerivalen på andenpladsen, Real Madrid, kan senere søndag aften bringe sig op på 41 point med en udesejr over Athletic Bilbao.
Uden den karantæneramte angriber Robert Lewandowski kom pligtsejren i hus med Andreas Christensen i midterforsvaret i første halvleg.
Danskeren blev udskiftet i pausen, og på pressemødet efter kampen oplyste træner Xavi ifølge flere spanske medier, at danskeren havde mærket ubehag i baglåret og derfor blev skiftet ud.
Christensen nåede dog at gøre sig bemærket med en stor aktie i 1-0-målet.
Barcelona befinder sig i en god periode og har ikke tabt siden oktober, men indsatsen mod Getafe var dog langt fra sprudlende.
Den første halve time var en ørkenvanding, hvor Barcelona havde bolden meget, men intet skabte over for Getafe, hvis kæder stod godt.
Da der kom hul på bylden efter 34 minutter, var det, da Getafe mistede bolden på egen banehalvdel, så Barcelona fik plads til at sætte et angreb op.
Andreas Christensen brød Getafes boldbesiddelse med en fremragende aflevering i dybden til Raphinha, der fra venstre side sendte bolden mod midten, hvor Pedri sendte den i mål.
Getafe havde faktisk også sine muligheder og manglede ikke meget for at komme på tavlen i første halvleg.
Anden halvleg var også svær at hidse sig op over. Barcelona kontrollerede spillet, men var uden snert i angrebsspillet, og man fornemmede, at holdet mest havde fokus på at cruise sejren hjem. Det lykkedes trods alt.
Nederlaget var Getafes tredje i træk, og holdet balancerer lige over nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AaB dæmper superligaforventninger
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Afslører: FCK ringede aldrig
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER