Christensen stod bag Barcelona-sejr

Andreas Christensen var arkitekten bag åbningsmål, men blev udskiftet i pausen, da Barcelona slog Getafe.



FC Barcelona konsoliderede søndag aften sin førsteplads i La Liga med en hjemmesejr på 1-0 over den lille Madrid-klub Getafe.

Dermed kom Barcelona op på 44 point for 17 kampe i La Liga. Ærkerivalen på andenpladsen, Real Madrid, kan senere søndag aften bringe sig op på 41 point med en udesejr over Athletic Bilbao.

Uden den karantæneramte angriber Robert Lewandowski kom pligtsejren i hus med Andreas Christensen i midterforsvaret i første halvleg.

Danskeren blev udskiftet i pausen, og på pressemødet efter kampen oplyste træner Xavi ifølge flere spanske medier, at danskeren havde mærket ubehag i baglåret og derfor blev skiftet ud.

Christensen nåede dog at gøre sig bemærket med en stor aktie i 1-0-målet.

Barcelona befinder sig i en god periode og har ikke tabt siden oktober, men indsatsen mod Getafe var dog langt fra sprudlende.

Den første halve time var en ørkenvanding, hvor Barcelona havde bolden meget, men intet skabte over for Getafe, hvis kæder stod godt.

Da der kom hul på bylden efter 34 minutter, var det, da Getafe mistede bolden på egen banehalvdel, så Barcelona fik plads til at sætte et angreb op.

Andreas Christensen brød Getafes boldbesiddelse med en fremragende aflevering i dybden til Raphinha, der fra venstre side sendte bolden mod midten, hvor Pedri sendte den i mål.

Getafe havde faktisk også sine muligheder og manglede ikke meget for at komme på tavlen i første halvleg.

Anden halvleg var også svær at hidse sig op over. Barcelona kontrollerede spillet, men var uden snert i angrebsspillet, og man fornemmede, at holdet mest havde fokus på at cruise sejren hjem. Det lykkedes trods alt.

Nederlaget var Getafes tredje i træk, og holdet balancerer lige over nedrykningsstregen.

/ritzau/





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Randers FC – OB

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vejle Boldklub – FC Fredericia



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Ruben Amorim favorit til dette job

Silkeborg IF – FC København

Monstersalg: FC København-boss jubler

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Barcelona – Real Madrid

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Iran kommer med krav før VM

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Magiske Messi slår til igen