FC Barcelona konsoliderede søndag aften sin førsteplads i La Liga med en hjemmesejr på 1-0 over den lille Madrid-klub Getafe.
Dermed kom Barcelona op på 44 point for 17 kampe i La Liga. Ærkerivalen på andenpladsen, Real Madrid, kan senere søndag aften bringe sig op på 41 point med en udesejr over Athletic Bilbao.
Uden den karantæneramte angriber Robert Lewandowski kom pligtsejren i hus med Andreas Christensen i midterforsvaret i første halvleg.
Danskeren blev udskiftet i pausen, og på pressemødet efter kampen oplyste træner Xavi ifølge flere spanske medier, at danskeren havde mærket ubehag i baglåret og derfor blev skiftet ud.
Christensen nåede dog at gøre sig bemærket med en stor aktie i 1-0-målet.
Barcelona befinder sig i en god periode og har ikke tabt siden oktober, men indsatsen mod Getafe var dog langt fra sprudlende.
Den første halve time var en ørkenvanding, hvor Barcelona havde bolden meget, men intet skabte over for Getafe, hvis kæder stod godt.
Da der kom hul på bylden efter 34 minutter, var det, da Getafe mistede bolden på egen banehalvdel, så Barcelona fik plads til at sætte et angreb op.
Andreas Christensen brød Getafes boldbesiddelse med en fremragende aflevering i dybden til Raphinha, der fra venstre side sendte bolden mod midten, hvor Pedri sendte den i mål.
Getafe havde faktisk også sine muligheder og manglede ikke meget for at komme på tavlen i første halvleg.
Anden halvleg var også svær at hidse sig op over. Barcelona kontrollerede spillet, men var uden snert i angrebsspillet, og man fornemmede, at holdet mest havde fokus på at cruise sejren hjem. Det lykkedes trods alt.
Nederlaget var Getafes tredje i træk, og holdet balancerer lige over nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
Her er FCK’s næste modstander i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
De vil have Jelert
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
FC Midtjylland er ude
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT