Christian Eriksen fik de sidste minutter i Inters remis mod Shakhtar

Inter var det bedste hold, men måtte nøjes med 0-0 ude mod Shakhtar Donetsk. Bayern München vandt i Moskva.



Med Christian Eriksen på banen i de sidste 11 minutter måtte Inter tirsdag nøjes med 0-0 i Champions League-udekampen mod Shakhtar Donetsk.

Italienerne havde ellers de fleste og største chancer, men skarpheden manglede for at kunne undgå en pointdeling.

Christian Eriksen var henvist til Inters bænk efter ellers at have startet inde i Milano-klubbens to seneste kampe.

Nicolo Barella, der er en af Eriksens hårdeste konkurrenter til en plads i startopstillingen, var tæt på at score i første halvleg. Han snørede sin oppasser, men hans flade, hårde afslutning blev reddet.

I det hele taget dominerede Inter de første 45 minutter, men måtte gå til pausen med 0-0.

Otte minutter inde i anden halvleg burde italienerne have taget føringen, men det forhindrede en uskarp Lautaro Martinez. Han kastede sig ind i en ripost, men ramte bolden skævt, så den fløj forbi et helt tomt mål.

I jagten på en sejr kom Christian Eriksen på banen i slutfasen, men fynboen kunne heller ikke forhindre dødvandet på måltavlen.

Inter har nu to point efter to kampe, mens Shakhtar har fire. Senere tirsdag mødes Borussia Mönchengladbach og Real Madrid i samme gruppe.

Bayern München var også i aktion i tirsdagens tidlige Champions League-termin.

Her var den sydtyske storklub tæt på at spille uafgjort for første gang siden februar, men til sidst lykkedes det at hive en 2-1-sejr i land ude mod Lokomotiv Moskva.

Leon Goretzka headede Bayern i front tidligt i opgøret, men med 20 minutter tilbage udlignede Anton Mirantsjuk, da det tyske forsvar blev overrumplet.

Alsidige Joshua Kimmich reddede dog Bayern fra et pointtab ti minutter senere. Han tippede bolden op til sig selv, så han kunne flugte den i mål fra en position uden for feltet.

Bayern har maksimumpoint efter to kampe, mens Lokomotiv Moskva har et enkelt point i lighed med Atlético Madrid og Salzburg, der mødes senere tirsdag.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Horsens kommer tættere på oprykning

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Raser over Brian Riemer-interview

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter