Christian Eriksen fik de sidste minutter i Inters remis mod Shakhtar

Inter var det bedste hold, men måtte nøjes med 0-0 ude mod Shakhtar Donetsk. Bayern München vandt i Moskva.



Med Christian Eriksen på banen i de sidste 11 minutter måtte Inter tirsdag nøjes med 0-0 i Champions League-udekampen mod Shakhtar Donetsk.

Italienerne havde ellers de fleste og største chancer, men skarpheden manglede for at kunne undgå en pointdeling.

Christian Eriksen var henvist til Inters bænk efter ellers at have startet inde i Milano-klubbens to seneste kampe.

Nicolo Barella, der er en af Eriksens hårdeste konkurrenter til en plads i startopstillingen, var tæt på at score i første halvleg. Han snørede sin oppasser, men hans flade, hårde afslutning blev reddet.

I det hele taget dominerede Inter de første 45 minutter, men måtte gå til pausen med 0-0.

Otte minutter inde i anden halvleg burde italienerne have taget føringen, men det forhindrede en uskarp Lautaro Martinez. Han kastede sig ind i en ripost, men ramte bolden skævt, så den fløj forbi et helt tomt mål.

I jagten på en sejr kom Christian Eriksen på banen i slutfasen, men fynboen kunne heller ikke forhindre dødvandet på måltavlen.

Inter har nu to point efter to kampe, mens Shakhtar har fire. Senere tirsdag mødes Borussia Mönchengladbach og Real Madrid i samme gruppe.

Bayern München var også i aktion i tirsdagens tidlige Champions League-termin.

Her var den sydtyske storklub tæt på at spille uafgjort for første gang siden februar, men til sidst lykkedes det at hive en 2-1-sejr i land ude mod Lokomotiv Moskva.

Leon Goretzka headede Bayern i front tidligt i opgøret, men med 20 minutter tilbage udlignede Anton Mirantsjuk, da det tyske forsvar blev overrumplet.

Alsidige Joshua Kimmich reddede dog Bayern fra et pointtab ti minutter senere. Han tippede bolden op til sig selv, så han kunne flugte den i mål fra en position uden for feltet.

Bayern har maksimumpoint efter to kampe, mens Lokomotiv Moskva har et enkelt point i lighed med Atlético Madrid og Salzburg, der mødes senere tirsdag.

/ritzau/





Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skotland – Brasilien

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ny bejler til dansk guldfugl

Skylder FC København penge – straffes hårdt

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

Marokko – Haiti

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Dansk træner reagerer på VM-nederlag

FC Barcelona køber VM-angriber

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Chokskifte på vej?

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Til lægetjek i Superliga-klub

Åbner op for sommertransfer