Med Christian Eriksen på banen i de sidste 11 minutter måtte Inter tirsdag nøjes med 0-0 i Champions League-udekampen mod Shakhtar Donetsk.
Italienerne havde ellers de fleste og største chancer, men skarpheden manglede for at kunne undgå en pointdeling.
Christian Eriksen var henvist til Inters bænk efter ellers at have startet inde i Milano-klubbens to seneste kampe.
Nicolo Barella, der er en af Eriksens hårdeste konkurrenter til en plads i startopstillingen, var tæt på at score i første halvleg. Han snørede sin oppasser, men hans flade, hårde afslutning blev reddet.
I det hele taget dominerede Inter de første 45 minutter, men måtte gå til pausen med 0-0.
Otte minutter inde i anden halvleg burde italienerne have taget føringen, men det forhindrede en uskarp Lautaro Martinez. Han kastede sig ind i en ripost, men ramte bolden skævt, så den fløj forbi et helt tomt mål.
I jagten på en sejr kom Christian Eriksen på banen i slutfasen, men fynboen kunne heller ikke forhindre dødvandet på måltavlen.
Inter har nu to point efter to kampe, mens Shakhtar har fire. Senere tirsdag mødes Borussia Mönchengladbach og Real Madrid i samme gruppe.
Bayern München var også i aktion i tirsdagens tidlige Champions League-termin.
Her var den sydtyske storklub tæt på at spille uafgjort for første gang siden februar, men til sidst lykkedes det at hive en 2-1-sejr i land ude mod Lokomotiv Moskva.
Leon Goretzka headede Bayern i front tidligt i opgøret, men med 20 minutter tilbage udlignede Anton Mirantsjuk, da det tyske forsvar blev overrumplet.
Alsidige Joshua Kimmich reddede dog Bayern fra et pointtab ti minutter senere. Han tippede bolden op til sig selv, så han kunne flugte den i mål fra en position uden for feltet.
Bayern har maksimumpoint efter to kampe, mens Lokomotiv Moskva har et enkelt point i lighed med Atlético Madrid og Salzburg, der mødes senere tirsdag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TOPNYHED
