Christian Eriksen skal være far igen: Ingen fødsel under EM

Christian Eriksen sendte en hilsen til sit kommende barn under en jubelscene i 2-1-sejren over Island.



Landsholdsspilleren Christian Eriksen tog kampbolden op under blusen efter sin første af to straffesparksscoringer i Nations League-sejren over Island som et symbol på en gravid mave.

Christian Eriksens kæreste, Sabrina Kvist Jensen, er nemlig gravid med parrets andet barn, men den danske befolkning har ingen grund til at være nervøs for, at fødslen kolliderer med sommerens EM-slutrunde.

Det siger Eriksen på et pressemøde efter kampen.

– Min søde kæreste er gravid, og det er planlagt bedre end sidst. Der er styr på den afdeling – også for Sabrinas eget helbred og stressniveau. Der er helt styr på, at det ikke rammer ind i en slutrunde, siger Christian Eriksen.

Han henviser til, at parrets første barn, Alfred, blev født kort før afrejsen til VM-slutrunden i Rusland.

Det var dengang et stort tema i de danske medier – og formentlig også for daværende landstræner Åge Hareide – da en senere fødsel potentielt kunne have kostet Eriksens deltagelse i en eller flere VM-kampe.

Mens Eriksen jublede med en hyldest til sit kommende barn ved sin 1-0-scoring søndag aften, valgte han efter 2-1-scoringen at losse bolden højt op i luften.

– Nu havde jeg taget bolden ind på maven en gang, og det kunne jeg ikke gøre igen, for så tror folk jo, at vi skal have tvillinger, siger Christian Eriksen muntert.

Fynboen står nu noteret for 36 mål i 102 landskampe.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Køber ind i Barcelona

FCK går på rov i Viborg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

England – Ghana

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Portugal – Usbekistan

Frederiksen renser ud

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lurer på Superliga-stjerne

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panama – Kroatien

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv