Christian Eriksen roser ny holdkammerat: En rigtig fin spiller

Efter otte kampe under landstræner Kasper Hjulmand er Christian Eriksen sikker på, at holdet er på rette vej.



Fem sejre, en uafgjort kamp og to nederlag – begge til Belgien.

Det er status på landskampsåret 2020, som bød på otte kampe på under tre måneder under Kasper Hjulmand.

Christian Eriksen var med i dem alle, og han godkender starten under den nye landstræner trods onsdagens 2-4-nederlag ude til Belgien i Nations League.

– Vi har fået de resultater, vi egentlig skulle have. Vi spillede flot mod Belgien, selv om resultatet ikke var så godt.

– Der er mange ting fra den kamp og de mange andre kampe, vi har spillet i det her underlige år, vi kan tage med videre, siger Eriksen ifølge Dansk Boldspil-Union (DBU).

Træner Simon Kjær og Hjulmand var blandt dem, der holdt taler i omklædningsrummet efter kampen.

Og Eriksen fornemmede en stor sult blandt spillerne på mere i det kommende år, der blandt andet byder på en EM-slutrunde, hvor Danmark er med og skal spille tre gruppekampe på hjemmebane.

– Folk var stolte over, hvad vi har formået, men vi er sikre på, at vi er sultne efter mere. Vi ved, hvad det kræver.

– Indtil videre har det været en god rejse, siden Hjulmand tog over. Det er det, vi skal bygge videre på i 2021, siger Eriksen.

Han roser angriberen Jonas Wind, som udlignede til 1-1 mod Belgien og dermed scorede sit andet mål i sin kamp nummer fire for landsholdet.

– Jonas er en rigtig fin spiller, som falder nemt ind i spillet. Han er en klog spiller, som ved, hvor han skal løbe hen. Han har nogle gode berøringer og bevægelser.

– Vi skal ligge vænne os til ham, og han skal lige vænne sig til at spille på landsholdet. Det tager lidt tid. Men det er absolut en godkendt start fra ham, siger Eriksen.

/ritzau/






Sunderland jagter dansk guldfugl




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Interessant melding om VM-profil

Holland – Sverige

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tyskland – Elfenbenskysten

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’